List podsjeća da su se lideri Srbije i Kosova, čiju nezavisnost Srbija ne priznaje, sastali sa Trampom u septembru i dogovorili se o normalizaciji ekonomskih veza i dodaje da su američke diplomate, iako nema potpunog obnavljanja odnosa, sporazum nazvale “prvim korakom”.
Bila je to politička pobjeda za predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je jednoj lokalnoj televiziji u junu rekao da se Tramp suočio sa “ozbiljnim i teškim neprijateljem” nakon što su u SAD izbili protesti protiv rasizma.
“Nadam se da će SAD izaći iz krize”, rekao je Vućić tada, dodajući da je Trampu poželio “puno sreće” , prenosi Vašington post.
Uz podsjećanje da je Vučić izabran za predsjednika Srbije 2017. list dodaje da se nekadašnji srpski i ultranacionalista pretvorio u prozapadnog liberala koji u isto vrijeme održava bliske veze sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Još jedan lider u regionu Milorad Dodik – srpski član tročlanog multietničkog predsjedništva BIH – pozvao je Srbe u SAD da glasaju za Trampa i rekao da je Bajden “jednostavno mrzitelj Srba”, dodaje list.
Trampu je, navodi Vašington post, podrška stigla i od slovenačkog premijera Janeza Janše koji je nedavnom objavom na Tviteru postojbinu prve dame SAD Melanije Tramp dodao u kliku zemalja čiji su se lideri priklonili aktuelnom američkom predsjedniku.
“Poštujemo težak, tragični lični život Džoa Bajdena i neka od njegovih političkih dostignuća prije nekoliko godina”, napisao je na Tviteru Janša, aludirajući na Bajdena, koji je u automobilskoj nesreći izgubio ženu i ćerku, a sina od raka. “Ali danas, ako bude izabran, bio bi jedan od najslabijih predsjednika u istoriji. Kada su slobodnom svijetu očajnički potrebni trebaju jake SAD kao nikada ranije. Idi, pobijedi, Donalde Trampe”, napisao je Janša uz slike zastava SAD i Slovenije.
Otvorenu podršku Trampu iskazao je i madjarski lider Viktor Orban i to, kako piše vašingtonski dnevnik, nedugo pošto je Tramp prihvatio predsjedničku nominaciju Republikanske partije u julu 2016. Ta rana podrška desničarskog nacionalističkog premijera Mađarske zacementirala je ono što se razvilo u bliski afinitet, djelimično izgradjen na zajedničkim antiimigranmtdkim stavovima, ocjenjuje list.
Prošlog mjeseca, Orban je ponovo podržao Trampa. “Mi navijamo za pobjedu Donalda Trampa, jer dobro poznajemo diplomatiju američkih demokratskih vlada, izgrađenu na moralnom imperijalizmu… Bili smo prinuđeni da to iskusimo, nije nam se svidjelo, ne želimo drugi put”, napisao je Orban u jednom eseju, dodaje američki list.
Predsjednik Brazila Žair Bolsonaro Trampu je ukazao podršku prilikom potpisivanja novog trgovinskog sporazuma sa SAD, početkom mjeseca, piše Vašington post i dodaje da, poput Orbana, i Bolsonaro ima sličnosti sa Trampom – poznati su po populističkoj politici i bombastičnoj retorici koja prkosi političkim normama, a usred svojih predsjedničkih mandata obilježenih pandemijom koronavirusa, obojica su bili zaraženi virusom i obojica su nastavili da nipodaštavaju njegove posljedice.
Filipinski predsjednik Rodrigo Duterte dao je Trampu blagoslov za reizbor u februaru, ubrzo nakon okončanja dugogodišnjeg vojnog sporazuma sa SAD što je ministar odbrane Mark Esper nazvao “nesrećnom odlukom”, ali je Tramp rekao da mu ne smeta.
“Oprezna i razumna reakcija predsjednika Trampa na okončanje sporazuma navela je predsjednika Dutertea da ocjeni da je ‘predsjednik Tramp dobar predsjednik i zaslužuje da bude ponovo izabran”, navodi list i podsjeća da organizacije za ljudska prava Dutertea optužuju da dopušta kršenje prava i kulturu rasprostranjene nekažnjivosti u obračunu sa političkim protivnicima i ratu protiv droge.