Politika

U interesu EU je da svih šest zemalja ZB postanu članice što je prije moguće

Varhelji: Prošlogodišnji problemi u Crnoj Gori i dalje izvor zabrinutosti

Zapadni Balkan je sastavni dio evropske porodice i za nas će nastaviti da bude prioritet - kazao je evropski komesar Oliver Varhelji na sjednici Odbora Evropskog parlamenta za vanjske poslove, na kojoj predstavlja ovogodišnji Paket o proširenju

Varhelji: Prošlogodišnji problemi u Crnoj Gori i dalje izvor zabrinutosti Foto: screenshot
Autor
Autor
Portal AnalitikaIzvor

Varhelji je kazao da je Ruski rat temeljno promijenio stvari u Evropi čime se značajno mijenja strategija bezbjednosti.

''U strateškom je itneresu EU i ključno za njenu stabilnost i prosperitet da svih šest zemalja ZB uđe u EU što je prije moguće'', kazao je on.

Kako je Varhelji dodao, Evropska unija je sazvala posebnu međunarodnu konferenciju sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom što je bila prekretnica. Time se otvorila novo poglavlje u politici proširenja Evropske unije.

Crna Gora

Varhelji je predsatvio karakat izvještaj za šest zemalja Zapadnog balkana. Kada je u pitanju naša zemlja, Varhelji kaže da prioritet u daljem napretku je ispunjavanje privremenih kriteriuma iz poglavlja 24 i 25.

''Da bi se to ostvarilo Crna Gora mora itnezivirati napore u rješavanju problema slobode izražavanja, slobode medija, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Dali smo istu ocjenu i prošle godine ali prethodna pitanja su i dalje izvor zabrinutosti'', kazao je on.

Kada su u pitanju pitanja pravosuđa je samo jedan primjer.

''Konsenzus od strane svih političkih aktera i funckionalna javna uprava od kljune su važnosti. Pozitivno je što se Crna Gora i dalje usklađuije sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom i pokazuje da je pouzdan partner'', kazao je Varhelji.

BiH

Varhelji je kazao da je Evropska komisija preporučila da se dodijeli status kandidata Bosni i Hercegovini.

''Pod uslovom da se odrade određeni koraci. Očekujemo da će BiH prioritetno usvojiti amandmane u psotojeći zakon o visokom sudskom vijeću, da usovji Zakon o sudovima, te zakone o sprječavanju sukoba interesa. Takođe moraju preduzeti određene korake u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije kao i da se pobrine da spriječe slučajeve mučenja, jamči slobodu medija i zaštitu novinara. Komisija takođe podcrtava da je Evropsko vijeće pozvalo čelnike BiH da hitno riješe preostale reforme pravosuđa i ustavne reforme'', kazao je između ostalog Varhelji.

Kako je dodao, davanje statusa zemlje kandidata je ponuda sa evropske strane.

''Mi to činimo za narod BiH. Međutim, to dolazi uz visoka očekivanja. Politička elita to mora pretovriti u stvarnost. Nakon opštih izbora očekujemo da će zakonodavna tijela i Vlade brzo biti formirana kako bi se bavili evropskim reformama. Evropsko vijeće će doniejti konačnu odluku u decembru'', dodao je on.

Sjeverna Makedonija

Kada je u pitanju Sjeverna Makedonija, Varhelji je kazao da je započet proces.

''Oni su pokazali odlunost i kontinuiran napredak u sprovođenju reformi. Međutim, ovo se mora intezivirati i zemlja mora iskoristiti puni potencijal kako bi se reforme ubrzale. Borba protiv organizovanog kriminala ostaje problem'', kazao je Varhelji.

Albanija

Kako je dalje naveo, Albanija je nastavila sa ostvarivanjem dobrog napretka.

''Sveobuhvatne reforme pravosuđa napreduje dobrom dinamikom i to je primjer dobrog napretka. Ova zemlja je pokazala visoki nivo predanosti osnaživanju vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Albanija ima 100 odsto usklađenost u vanjskoj i sigurnosnoj politici te je iskoristila mandat kako bi i sama predložila neke predloge za rješavanje situacije u Ukrajini. Potrebna je dodatno ojačati borbu protiv organizovanog kriminala i dalje poraditi na slobodi medija i govora'', istakao je Varhelji.

Srbija

Srbija je, dodaje Varhelji, nastavila sa sprovođenjem reformi.

''Oni bi trebali usvojiti zakonodavstvo potrebno za sprovođenje ustavnih izmejna u predviđenim vremenskik rokovima. Prepoznajemo napore u borbi protiv korupcije ali očekujemo snažnije napore u području slobode izražavanja. Evropska unija je najvažniji politički i ekonomski partner Srbije. Želimo da im pomognemo da se suoče sa izazovima uključujući energetsku sigurnost. Ali, moramo da znamo da li možemo da računamo na Srbiju kao na iskrenog evropskog partnera koji će stajati uz nas i baštiniti zajedničke vrijednosti. Takođe moraju intezivirati napore da se usklade sa vanjskom politikom uključujući sakcije Rusiji'', kazao je Varhelji.

Kosovo

Kada je u pitanju Kosovo, Varhelji kaže da je EK prepoznala napore u jačanju demokratije i vladavine prava te inteziviranja borbe protiv korupcije.

''Uloženo je mnogo prava da se uspostavi napredak u području zelenih inovacija. Očekujemo brže sprovođenje reformi vezanih za EU. Što se tiče reživa vizne liberalizacije komisija se i dalje drži toga da je Kosovo ispunilo sve kriterijume i predlažemo novu raspravu i tehničku reviziju. Kada je riječ o dijalogu između Beograda i Prištine, obije zemlje se moraju konstruktivno angažovati na tom planu'', kazao je Varhelji.


Portal Analitika