Region

Osamdesetjednogodišnjak prevaru prijavio policiji

Varaždinac mislio da ulaže u kriptovalute: Ukrali mu skoro milion kuna

Službenici Policijske uprave varaždinske dobili su prijavu 81-godišnjeg muškarca da je prevaren prilikom korištenja više različitih računarskih programa i mobilnih aplikacija.

Ilustracija Foto: Pixabay
Ilustracija
Index.hrIzvor

"Prema prijavi, on je u vremenu od marta 2019. do 11. avgusta 2022. godine, u više navrata od više različitih osoba, putem telefona, elektronske pošte i komunikacijskih programa whatsapp i viber, doveden u zabludu da ulaže u razne investicijske platforme i kripto valute te je na nagovor navedenih osoba putem računarskih programa dopustio pristup svojem računaru, pa tako i mobilnom bankarstvu, uz ustupanje svojih ličnih podataka i podataka o svojim bankovnim računima, a sve u očekivanju znatne zarade.

Pritom je na razne načine (onlajn bankarstvom i uplatama u banci) na više transakcijskih računa uplatio iznos od oko 926.000 kuna. Policijski službenici nastavljaju rad na otkrivanju počinitelja ovog kaznenog djela", navedeno je u saopštenju policije. 

Investicijske prevare

U posljednje vrijeme zapažen je porast tzv. Investicijskih prijevara, gdje se osobama nudi „brza i laka zarada“ ulaganjem u kripto valute i trgovanjem na svjetskoj berzi.

Najčešće takve prijevare započinju kreiranjem plaćenih reklama koje se pojavljuju na društvenim mrežama (Facebook, razni news portali i sl.), gdje se izradom primamljivih stranica s fotografijama poznatih ličnosti nudi „brza i laka zarada“ te se postavljaju poveznice na posebno kreirane Internet portale s poljima u koja se traži upisivanje ličnih podataka kao što su ime, prezime, adresa, broj telefona i sl.

Nakon što se unesu traženi lični podaci, ubrzo se putem telefona s raznih pozivnih brojeva (Njemačka, Švajcarska, Velika Britanija, Nizozemska itd.) javljaju osobe koje se predstavljaju stranim imenima (John, Mišel, Lukas) te se predstavljaju kao agenti (brokeri, account manageri) za trgovanje kripto valutama i berzovnim indeksima. Za daljnju komunikaciju navedene osobe insistiraju da se odvija putem komunikacijskih programa poput WhatsApp, Viber, Telegram itd. te se tada traže dodatni lični podaci poput bankovnog računa, kopija ličnih dokumenata, računa za režije te instalacija programa za daljinsko upravljanje računarom. Sve to se opravdava potrebom otvaranja i verifikacije korisničkog računa na onlajn platformi za trgovanje, a koju su te osobe ranije izradile da izgleda kao stvarna onlajn platforma za investiciono trgovanje, dok je u stvarnosti to lažna stranica koja u vrlo kratkom vremenu stvara iluziju velikih dobitaka i brze zarade.

Nakon toga se od osoba traži inicijalno ulaganje od 250 ili 300 eura, koje se uplaćuje putem kripto mjenjačnica kao što su Binance, Kraken, Coinbase, Kucoin, itd. Tada se u vrlo kratkom vremenu (nekoliko dana do nekoliko sedmica) na ranije spomenutim lažno stvorenim portalima za trgovanje, žrtvama prikazuje da je inicijalna uplata od 250 ili 300 eura „narasla“ na iznos od 50.000 eura ili više i nakon toga se traži sljedeće, veće ulaganje uz obrazloženje da će se uz veće uloge i više zaraditi. Dalje se kontinuirano lažno prikazuju dobici i rast ulaganja do raznih velikih iznosa (više od 100.000 eura), međutim u trenutku kada se žrtva odluči „povući“ svoju zaradu, to se odugovlači i na kraju odbija uz razna obrazloženja kao što su „Sada nije dobar trenutak za prekid ulaganja“, „To nije naša poslovna politika“, „Sredstva su zamrznuta na računu“ itd.

Savjeti

Važno je napomenuti da i u tom trenutku, kada većina oštećenih shvati da je prevarena, počinitelji i dalje koriste tzv. „socijalni inženjering“ i obećanja da će vratiti uložena sredstva, ali uz uslov da im se plati „porez“, „kamate“, „banarski troškovi“ itd.

I dalje se izvršioci javljaju oštećenima s raznih brojeva telefona, ovaj put kao zaposleni/agenti za povrat izgubljenih novaca, gdje nude „Istragu i povrat cjelokupnog izgubljenog iznosa, uz proviziju od 10 odsto, koja se uplaćuje unaprijed“.

Kao što je vidljivo, ove vrste internetskih prijevara se rade od strane organizovane grupe počinilaca uz korištenje specijaliziranih računarskih programa i sofisticiranih socijalnih manipulacija te se izvode u više faza: 1. početno namamljivanje, 2. dovođenje u zabludu o rastu zarade, 3. Traženje daljeg ulaganja, 4. Odgađanje ili odbijanje isplate dobiti, 5. Nuđenje povrata izgubljenog.

Napominjemo da je za sigurno korištenje internetskih servisa i pogodnosti nužna kontinuirana edukacija i pridržavanje minimalnih bezbjednosnih standarda te samozaštitno ponašanje koje se ukratko može sažeti u preporuke: "Koristite antivirusne alate; Ne otkrivajte svoje lične podatke nepoznatim osobama (ime, prezime, adresu, broj telefona, kopije ličnih dokumenata, računa za režije, bankovnih kartica i sl.); Ne instalirajte na svoje računare nikakve nepoznate programe ili programe za upravljanje na daljinu (eng. - remote access program); Ne otkrivajte nikome svoj PIN, PUK, TAN i ostale šifre koje se koriste za siguran pristup uređajima i Internet bankarstvu. Vaša banka ili službena osoba u ozbiljnim poslovnim organizacijama vas nikad neće tražiti te podatke!; Prije bilo kakvog ulaganja u kripto valute i na onlajn berzi, dobro se informišite o izvoru takvih ponuda i njihovim vjerodostojnostima; Kontinuirano se edukujte o načinima samozaštitnog ponašanja", piše Index.hr. 

Portal Analitika