VAR lišio Liverpul pobjede, povreda Van Dajka!

Fudbaleri Evertona i Liverpula igrali su neriješeno 2:2 u prvom ovosezonskom Mersisajd derbiju odigranom u okviru petog kola Premijer lige.

VAR lišio Liverpul pobjede, povreda Van Dajka! Foto: Royal Blue Mersey
Sport klubIzvor

Aktuelni šampion je dva puta vodio na „Gudison parku“, ali su oba puta izabranici Karla Ančelotija uspjeli da izjednače u roku od desetak minuta.

Liverpul je poveo već u trećem minutu preko Sadija Manea, da bi izjednačenje domaćem timu donio Majkl Kin u 19. Na naredni gol čekalo se do 72. minuta, strijelac je bio Sadio Mane, da bi na 2:2 izjednačio Dominik Kalvert-Luin.

U nadoknadi vremena se činilo da će ’Redsi’ slaviti, pošto je Džordan Henderson uspio da savladala Džordana Pikforda, ali je taj gol poništen pošto je aktiviran VAR, a ispostavilo se da je Mane bio u ofsajdu. Do tada, Pikford je imao odlične odbrane kojima je spasio svoj tim poraza, i to prije nego što je Everton završio sa desetoricom igrača na terenu, pošto je Rišarlison dobio direktan crveni karton zbog oštrog starta.

Liverpulu nije bilo potrebno mnogo vremena da povede na „Gudisonu“, a branilac titule je do vođstva došao kada je Endi Robertson sjajno pronašao Manea, a on loptu poslao u gornji lijevi ugao. Samo nekoliko trenutaka kasnije gostujući fudbaleri su tražili penal, igra je zaustavljena da bi VAR provjerio to, ali nije bilo osnova da Majkl Oliver pokaže na bijelu tačku.

Već posle deset minuta igre, jedan od najboljih igrača Liverpula Virdžil van Dajk tražio je izmjenu zbog povrede, a umjesto njega na teren je ušao Džozef Gomez. Everton je zatim preuzeo inicijativu, prvo je Kalvert-Luin imao sjajnu šansu, ali je Adrijan odlično reagovao, da bi posle kornera koji je izveo Hames Rodriges Kin najviše skočio i savladao Španca za 1:1.

Posle izjednačujućeg pogotka domaćeg tima, Liverpul je nizao šanse preko Trenta Aleksander-Arnolda, Tijaga Alkantare i Manea, ali su oni ili bili neprecizni ili je Pikford odbranio njihove šuteve. U drugom poluvremenu su ’Redsi’ nastavili u istom ritmu, Henderson je šutirao tik iznad gola, da bi zatim Rišarlison na drugoj strani prije isteka sat vremena igre pogodio lijevu stativu. Zatim je priliku imao i Rodriges, a sve te promašaje kaznio je Salah, koji je pogodio za 2:1, a Liverpul je čak u narednim minutima mogao i da poveća prednost.

Međutim, umjesto toga, Kalvert-Luin je izjednačio na 2:2, a malo je falilo da njegov tim ostane bez tog boda koji mu je donio. Rišarlison je u 90. minutu izveo nepromišljen potez, jurio je Alkantaru i pokosio ga, pa je domaćin ostao sa desetoricom igrača na terenu. ’Redsi’ su tada krenuli u ofanzivu, koja je rezultirala time da Henderson savlada Pikforda dva minuta kasnije, ali je VAR pokazao da je Mane prethodno bio u ofsajdu, pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Na taj način, Liverpul je prvi oduzeo bodove Evertonu ove sezone, posle četiri trijumfa. Ančelotijevi izabranici na čelu tabele sada imaju 13 bodova, tri više od Liverpula, dok tri tima imaju po devet bodova, ali i po utakmicu manje – Aston Vila, Lester i Arsenal.

Everton u narednom kolu, sljedeće nedjelje, gostuje Sautemptonu, dok Liverpul dan ranije dočekuje Šefild Junajted. ’Redsi’ prije toga u u srijedu gostuju Ajaksu u prvom kolu Lige šampiona.