Nijedna riječ, nijedno slovo ne smije nikome od vrha do dna da izađe preko usta ako može da poljulja napore za suzbijanje jedne od najvećih zdravstvenih pošasti u istoriji. Zbog poštovanja prema zdravstvenim radnicima, zbog pijeteta prema skoro 1.700 preminulih u Crnoj Gori, zbog poštovanja zdravlja i života treba da otvorimo širom oči. Novi talas pandemije nam je pred vratima. Odgovor je kristalno jasan. Vakcinacija sad i odmah. Sve drugo mora biti u drugom planu - kaže u intervjuu za Pobjedu dr Nebojša Kavarić, koordinator Komisije za zaštitu i unapređenje zdravlja Podgorice. Dr Kavarić, koji je i predsjednik Asocijacije za preventivnu pedijatriju i bivši direktor Doma zdravlja Podgorica i pedijatar sa dugogodišnjim iskustvom poručio je da se u 90 odsto zemalja EU protiv kovida vakcinišu i djeca iznad 12 godina i da se iskreno nada da će naši nadležni što prije postupiti na isti način.
POBJEDA: Zalažete se za uvođenje obavezne vakcinacije protiv korona virusa u Crnoj Gori, jer smo daleko od potrebnih 85 odsto građana koji su imunizovani. Da li je to izvodljivo u Crnoj Gori?
KAVARIĆ: Javno sam saopštio stav da bih bio profesionalno srećan da građani vakcinaciju protiv kovida shvate kao obavezu a ne samo kao preporuku nadležnih institucija. I to kao zdravstvenu, moralnu, porodičnu i humanu obavezu koja ima za cilj da sačuvamo sopstveno zdravlje i život te isto tako zdravlje i živote svojih najbližih, malih i velikih od najmlađeg do najstarijeg.
Smatram da se brzom, sveobuhvatnom akcijom cjelokupnog drustva, uključujući Vladin i nevladin sektor, javne ličnosti iz svih sfera društva, poznate i popularne pojedince, uz profesionalnu, koordinisanu i efikasnu kampanju, nivo vakcinacije protiv kovida može dovesti do željenog i potrebnog nivoa za kolektivni imunitet, od 85 odsto, i to u potrebnom vremenskom roku i prije zahuktavanja novog talasa epidemije.
Da budemo potpuno jasni, radi se o vakcinaciji više stotina hiljada građana, koji su u riziku, jer nisu ni prebolovali a nisu ni vakcinisani protiv kovida. Vrijeme nam neumitno curi i sve navedeno bi moralo biti završeno u naredne 3-4 nedjelje.
POBJEDA: Građanima bi trebalo da bude i moralna i zdravstvena obaveza da se vakcinišu. Međutim, većina građana u Crnoj Gori i dalje ne želi da primi vakcinu. U čemu vidite problem, da li je kampanja bila loša ili građani previše vjeruju u teorije zavjere? EU je već prvom vakcinom imunizovala 70 odsto stanovništva. U čemu je naš problem?
KAVARIĆ: Prosječan profil građanina koji se nije vakcinisao je višak samopouzdanja i manjak znanja. Svako odgovoran, pravilno informisan, porodično i humano solidaran i zainteresovan nema nikakve dileme u pogledu odbrane i zaštite svoje porodice, svojih najbližih i samoga sebe.
Problem bilo koje a posebno javno zdravstvene kampanje, kakva je borba i vakcinacija protiv kovida je samo jedan: Da li daje rezultate ili ne? Da li smo postigli zacrtani cilj ili ne? Samo po tome možete odrediti da li je kampanja uspješna ili ne. I brzo, u hodu, mijenjate strategiju, poboljšavate sve segmente, vršite reorganizaciju, preraspodjelu kadra, prostora, opreme, bez ikakve sujete tražite podršku i pomoć od svih u društvu koji mogu pomoći. I od privatnika i od NVO i od lokalnih samouprava, od organizacija poput Crvenog krsta i sličnih društveno odgovornih činioca koji imaju ustrojstvo i strukturu potrebnu o ovakvoj situaciju.
Vojska, policija i komunalna policija mogu imati vrlo važnu ulogu. Praktično svi koji nose državnu uniformu moraju imati sopstveno mjesto i ulogu u postojećoj situaciji.
POBJEDA: I redovna vakcinacija djece je u padu. Često apelujete na roditelje i molite ih da dovedu mališane na vakcinaciju. Kako rješavati taj ozbiljan problem?
KAVARIĆ: U 90 odsto zemalja EU, protiv kovida se vakcinišu i djeca iznad 12 godina. Iskreno se nadam da će naši nadležni što prije postupiti na isti način i donijeti preporuku za vakcinaciju djece iznad 12 god. Svi životi su važni ali dječiji su najvažniji. Redovna vakcinacija je i dalje u padu. Po meni došlo je do paradoksalne situacije da strah za zdavlje i živote najmlađih nije proizveo pojačanu brigu za zdravlje djece u postojećim okolnostima nego suprotno, probudio je skepsu i poljuljao samopouzdanje roditelja u borbi za očuvanje zdravlja djece. Roditeljima treba podrška. Javna, u svim i sa svih medija, štampanih, elektronskih, društvenih mreža. Profesionalna, u svim zdravstvenim institucijama, javnim i privatnim, u NVO sektoru. Da jednostavno nijedno pitanje, nijedna dilema ne ostane ne razjašnjena. I nijedno dijete nevakcinisano. Imamo veliko i uspješno iskustvo u vođenju kampanja za podizanje nivoa vakcinacije, posebno MMR.
U ovakvim okolnostima to jeste ogroman napor ali zdravstvo, posebno javno zdravstvo zbog toga i postoji i taj napor se mora učiniti i tu mamo veliku podršku agencija UN-a, posebno UNICEF kancelarije u Crnoj Gori. Inače, ponoviću, epidemija morbila među djecom, u ovim okolnostima, bila bi katastrofa.
POBJEDA: Svi zdravstveni stručnjaci upozoravaju da nas na jesen čeka novi talas korona virusa i da je jedini odgovor broj vakscinisanih od 80 odsto. Da li je naš zdravstveni sistem spreman da uspješno odgovori ovom izazovu?
KAVARIĆ: Bojim se da cifre, koje ovih dana rastu, neumitno pokazuju da će taj talas stići mnogo prije jeseni ako ne već i tokom avgusta. Ne bi trebalo postavljati pitanje da li je sistem spreman jer sistem mora biti reorganizovan i pripremljen i spreman. Pri tome, obzirom da smo duboko zagazili u drugu godinu epidemije, mora biti omogućeno da se redovna zdravstvena zaštita odvija neometano u svim aspektima i segmentima. Puno je hroničnih pacijenata, osoba sa posebnim potrebama, procenat starijeg stanovništva u ukupnoj populaciju je skoro pa na evropskom nivou što znači veoma visok. Svi oni imaju puno zdravstvenih potreba.
Od preventivnih procedura do dijagnistike, liječenja i na kraju rehabilitacije. Zdravlje i životi ne mogu da čekaju. Svaki doktor, svaka sestra, svaki zdravstveni radnik je zlata vrijedan. Sve moramo pozvati i sačuvati. Moraju se svi uključiti i moraju svi pomoći. Koordinisano, solidarno i jedinstveno.
Sa jednim ciljem. Zaustaviti epidemiju i spasiti živote. Ni manje ni više od toga. Glavni grad, u kojem živi više od polovine ukupnog stanovništva Crne Gore, je izuzetno zainteresovan za očuvanje zdravlja svojih građana i kvalitet njihovog života i ulaže maksimum napora iz svoje nadležnosti u tom pravcu. Posebno kad su u pitanju ranjive i osjetljive kategorije stanovništva koje sam nabrojao.
Komisije za zaštitu i unapređenje zdravlja u Glavnom gradu, ali i svi drugi mnogobrojni servisi podrške kao i sve javne gradske ustanove i preduzeća će intenzivirati svoje napore u tom pravcu.
Epidemija nije samo nadležnost i obaveza zdravstva nego cjelokupnog društva, svih javnih ličnosti, svih segmenata i nivoa. Moramo se tako i ponašati.
Nijedna riječ, nijedno slovo ne smije nikome od vrha do dna da izađe preko usta ako može da poljulja napore za suzbijanje jedne od najvećih zdravstvenih pošasti u istoriji. Zbog poštovanja prema zdravstvenim radnicima, zbog pijeteta prema skoro 1.700 preminulih u Crnoj Gori, zbog poštovanja zdravlja i života treba da otvorimo širom oči. Novi talas pandemije nam je pred vratima. Odgovor je kristalno jasan. Vakcinacija sad i odmah. Sve drugo mora biti u drugom planu.