Barani savladali Budućnost Voli u produžetku

Vajthed trojkom sa osam metara zapečatio pobjedu Mornara

Ajzea Vajthed je trojkom sa osam metara zapečatio veliku pobjedu Mornara nad Budućnost Volijem - u posljednjoj sekundi produžetka meča u Baru, dostojnog prvog evropskog duela crnogorskih timova u istoriji naše košarke.

Vajthed trojkom sa osam metara zapečatio pobjedu Mornara Foto: Portal Analitika

Barani su, sa devet igrača u rotaciji, bez četiri prvotimca (zaraženi Nidam, Lazić i Bjelica, Pavić suspendovan zbog pozitivnog doping-testa) - odigrali hrabro, žestoko, inspirisano. Konačno, i manje griješili.

Budućnost Voli je u završnici regularnog toka, ali i u završnici produžetka, pravila loše izbore. Ključni igrači, Nikola Ivanović i Džastin Kobs, nijesu imali dobro realizatosko veče. Posebno Kobs, koji je u finišu produžetka nerezonski birao teške šuteve - i promašivao.

Na kraju, ispostavilo se - Mornar je zasluženo stigao do trećeg trijumfa, a borba za Top 16 fazu potpuno je otvorena. Vrhunska partija beka Džejkoba Pulena (23 poena i pet asistencija) - ali i žestoko izdanje svih prvotimaca, su za ponos trenera Mihaila Pavićevića. Za trijumf posvećen predsjedniku kluba Đorđiju Pavićeviću, koji se u bolnici oporavlja od koronavirusa.

Nijedan faul Mornar nije napravio u prvoj četvrtini - a na kraju je, polaganjem Vajtheda koji je lako pretrčao debitanta Mitrovića, stigao do egala 22:22. Ta situacija preslikala je dvije slične u uvodnom dijelu meča: Budućnost Voli je loše branila preuzimanja, imala individualne propuste u odbrani ,,jedan na jedan“. Barani su, naravno, to znali da kazne, i to atraktivnim potezima i rješenjima pojedinaca. Sa druge strane, ,,plavi“ su imali već devet asistencija za deset minuta igre, pa i pet poena prednosti na startu - ali i nekoliko momenata očigledne dekoncentracije u igri u završnici napada. Dovoljno da Pavićevićev tim osokoli; Gejbrijel je imao osam, a Vajthed šest poena do prvog odmora.

Tejlor Smit je igrao vrlo efikasno u realizaciji, ali i u odbrani pika za Mornar u prvom poluvremenu. U 16. minutu iz pik-en-rola rutinski je položio za prednost domaćina 34:31, tada je imao četiri poena i pet skokova. Iz deficita od pet poena, Budućnost Voli se vratila u egal uigranom akcijom za trojku Danila Nikolića (36:36) minut kasnije.

Bljesak individualaca Mornaru je čuvao rezultatski priključak, prije svega Džejkoba Pulena, koji je uglavnom dobijao duele sa Kobsom i poluvrijeme završio sa devet poena. Sa druge strane, za Budućnost Voli prvi strijelac Nikola Ivanović nije se upisao u srijelce - pa je ekipa ipak vodila na velikom odmoru.

Barani su treću dionicu (59:56, kvartalni skor 20:14) zaključio žestokom rampom centra Smita prilikom pokušaja mladog Žugića da zakuca. I dalje je Nikola Ivanović bio bez poena za ,,plave“ (3-0 iz igre)... Momenat u 31. minutu, kada je kapiten Budućnost Volija Suad Šehović trojkom ,,presjekao“ seriju Mornara 13:1 (Suadov šut 3-3 sa distance za deficit 61:59), bio je samo individualni bljesak. Nakon žestoke blokade Lukovića, na obruču pri polaganju Edžima, Uroš je perfektno kaznio lošu odbranu pika ,,plavih“ za 65:59 (6:21 do kraja). Maksimalnih ,,plus devet“ (68:59, serija 20:4) domaćin je uhvatio u narednom napadu: Pulen je iz driblinga izbacio Ivanovića iz ravnoteže i pogodio trojku, stigao do skora od 17 poena i četiri asistencije. Interesantno, do tog momenta je svih četiri šuta za tri Pulen promašio.

Bila je ipak potrebna jedna trojka kapitena Šehovića (68:62), odmah nakon tajm-auta trenera Mijovića - da ,,plavi“ pronađu pravi ritam u oba pravca. U seriji 10:0, na 3:10 minuta do kraja, čak osam atraktivnih poena ubacio je, konačno, Nikola Ivanović! A odbrana konačno pronašla ritam, uz bitne role Rida i Šehovića. ,,Plavi“ su do kraja regularnog toka, opet svojim greškama (izgubljena lopta Ivanovića, promašeno bacanje Kobs) propustili šansu da meč riješe u regularnom dijelu (76:76).

A Barani mogu biti ponosni, samom činjenicom da su sa devet igrača u rotaciji izborili produžetak...