Središnji dio predstave Čarobni brijeg, “Valpurgina noć”, nastao u režiji Mirka Radonjića i produkciji Dramskog studija Prazan prostor, festivala KotorArt i Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja, premijerno je odigran sinoć u Centru za kulturu “Nikola Đurković” u Kotoru, u okviru programskog segmenta KotorArt teatra.
Ova pozorišna produkcija zasnovana je na motivima istoimenog romana Tomasa Mana i donosi muzičko-scenski triptih, čiji je centralni dio, Valpurgina noć, izveden kao svojevrsna pretpremijera.
Kotorska publika prepoznala je snažne poruke utkane u ovo scensko djelo, te je premijerno izvođenje nagradila glasnim aplauzima.
Reditelj Radonjić izrazio je zadovoljstvo kako zbog premijere u Kotoru, tako i kreativnih saradnji ostvarenih u okviru ovog projekta.
“Čovjek ne bi trebao ni da nastoji da predstavi veličanstvenost Manovog djela i tu monumentalnost, mislim da to djelo govori samo za sebe. Nastojali smo da u tom procesu uđemo u dijalog sa Manovim temama za koje smo osjećali da možemo da se odazovemo, da kod nas bude nešto i da probamo iskreno, muzičkim i scenskim jezikom, i sredstvima koja su nam data unutar medija kojim se mi bavimo da iskomuniciramo i probamo da otvorimo prostor i publici da komunicira sa tim čuvenim, nezaobilaznim djelom istorije književnosti, koje istovremeno nije lako štivo. Mi tu hermetičnost nismo ni htjeli da mu oduzmemo. Ne usuđujemo se da naše tumačenje bude jedino i adekvatno, pa je i ovo na čemu smo radili samo jedan poziv publici da promišlja iste teme koje smo i sami promišljali i sa kojima smo se suočavali u toku rada,” naveo je Radonjić.
Interesantnim scenskim rješenjima uz sugestivnu igru glumaca i poigravanje sa svjetlima, kostimima, muzikom i scenografijom nastojao je da istraži složenost ljudskog postojanja u vremenu krize, gdje bolest i smrt ne predstavljaju suočenje, već poziv na hedonističko bjekstvo.
“Mi živimo fajront civilizacije, ono što su civilizacijske vrijednosti koje znamo i koje srećemo i na festivalu KotorArt postaju prošlost i anahronizam. Katastrofa nam bruji iza leđa, a mi živimo unutar toga i nastojimo da se održimo na površini. To je ljudska priroda – dovoljno smo sebični da mislimo da sa našim krajem dolazi generalni kraj, a da sa druge strane taj kraj uvijek izbjegavamo i ne vidimo. Ovaj dio predstave nastao je na toj igri suočenja sa smrću i bježanja od te ideje,” kazao je reditelj.
Posebno je izdvojio saradnju sa kompozitorkom Ninom Perović koja je vješto komponovala muziku koja je imala izuzetno važnu ulogu u prenošenju atmosfere i priče Valpurgine noći.
“Ta estetika Mirkovog jezika i svega onoga što sam do sada gledala u njegovim predstavama mi je pomogla. Stvari su se prosto dešavale vrlo lako i dolazile su same od sebe. To se nastavilo i nakon susreta sa glumcima. Ovo je bio jedan lijep proces. Pitali su me prijatelji koji su došli na predstavu da ih pripremim za gledanje i slušanje. Rekla sam im da se ne trude da nešto konkretno uhvate i da trebaju da dozvole sebi da interpretiraju sadržaj na način na koji ga vide i doživljavaju. Muzika je u tom smislu bila pomoćno sredstvo koje je dodatno dočaralo atmosferu, a u nekim momentima i imala glavnu ulogu”, ispričala je kompozitorka Perović.
Osim reditelja i kompozitorke za stvaranje posebnog muzičko-scenskog iskustva kakvo je Valpurgina noć zaslužni su i dramaturškinje Milana Matejić i Kata Gyarmati, kostimografkinja Lina Leković, scenografkinja Smiljka Šeparović, izvršna producentkinja Marija Backović i asistentkinja na projektu Anja Kečalović.
U komadu su igrali Ilija Gajević, Aleksandar Gavranić, Slaviša Grubiša, Kristijan Blečić, Jelena Laban, Bogdana Kostić i Ivan Bezmarević koji su pokazali izuzetne talente i svojom igrom publiku proveli prostorom između jave i sna.
Glumica Jelena Laban se istakla u ulozi Madam Šoše, te je svojim glumačkim i vokalnim umijećem ostavila snažan utisak na publiku.
“Volim da radim sa Mirkom i veliko mi je zadovoljstvo što mogu da učestvujem u ovakvom projektu koji je toliko slojevit. Takođe, srećna sam što ponovo radim sa Ninom. Drago mi je da radim sa kompozitorkom koja umije da radi sa glumcem. Ne dobijam nikakvu partituru kao muzičar niti se moj zadatak gleda kao zadatak solo pjevača, već se gleda kao glumački. U djelu mi je fascinantan motiv bolesti koji je jedan od centralnih motiva romana. Fascinantno mi je kako se raduje neko ko umire, kako život gleda neko ko je truo fizički, kakva je ta psiha, ne sa stanovišta psihologizacije, već iz pozicije duše,” ispričala je Laban.
Proces rada na kompletnom triptihu Čarobni brijeg biće nastavljen u septembru, a podgorička premijera cjelovite predstave se očekuje u prvoj polovini oktobra.
Fokus KotorArt-a će i danas, 24. jula, biti na muzičko-scenskom komadu, ali ovog puta namijenjenom djeci. Večeras će sa početkom u 20 časova na Pjaci Sv. Luke, ispred Muzičke škole „Vida Matjan“ u Kotoru biti izvedena opera za djecu Lav i miš, u produkciji Udruženja umjetnika Visoko C. Ulaz je slobodan.