Premijer Republike Kosovo Hašim Tači potvrdio je za Portal Analitika da je Vlada Republike Kosovo usvojila amandmanske izmjene člana 1 Zakona o zaštiti i promociji zajednica i pripadnika zajednica po kojem će, nakon usvajanja amandmana u parlamentu, biti prepoznata i priznata crnogorska zajednica na Kosovu.
- Vlada Republike Kosova već je usvojila navedeni amandman i proslijedila ga je Skupštini Republike Kosova na konačno usvajanje. Vjerujem da će ove izmjene zakona biti usvojene bez kašnjenja, prema rokovima utvrđenim u Pravilniku o radu Skupštine - kaže premijer Kosova izražavajući uvjerenje da će amandman prihvatiti i većina predstavnika nacionalnih zajednica u Savjetu zajednica, što je uslov da amandman bude verifikovan u Skupštini Kosova.
- Mislim da ovaj amandman nije u korist nečije štete, nego da doprinosi još boljem funkcionisanju demokratskog, tolerantnog i multietničkog društva, koje gradimo na Kosovu, rekao je Tači ne želeći da precizira rokove razmjene ambasadora na relaciji Priština-Podgorica. “Što se tiče imenovanja ambasadora, to je više tehničko pitanje kojim će se baviti odgovarajuća ministarstva naše dvije zemlje”, kazao je premijer Tači.
Odlični odnosi sa Crnom Gorom: Predsjednik Vlade Republike Kosovo ocjenjuje odličnim odnose sa Crnom Gorom, tvrdeći da ne postoje međugranični ili međudržavni sporovi.
- Odnosi Republike Kosova sa Republikom Crnom Gorom su odlični, u toku stalne konsolidacije i vjerujem da će se tako otvoriti sve oblasti moguće saradnje. Iz ove perspektive, ne vidim nikakvog problema u tretiranju zajedničkih pitanja Kosova i Crne Gore. Politika dobrog susjedstva i punog razumijevanja odlikuje odnose Priština-Podgorica. Imamo mnogo zajedničkih prioriteta, naročito na putu ka evroatlantskim integracijama, ističe premijer Kosova.
Odluka u Hagu - u korist nezavisnosti Kosova: Upitan da ocijeni može li odluka Međunarodnog suda u Hagu uticati na položaj Republike Kosovo, premijer Tači je ustvrdio da je nezavisnost Kosova završena stvar i da će to Srbija morati da shvati.
- Mišljenje Međunarodnog suda pravde ne može biti protiv nezavisnosti Kosova. Argumenti koji su iznijeti sa naše strane su nepobitni, a međunarodna zajednica, uključujući i države koje još nijesu donijele odluku o priznavanju Republike Kosova, već je prihvatila činjenicu da je nezavisna i suverena država Kosovo - međunarodna realnost, politički i istorijski nepovratna. To će jednog dana i Srbija shvatiti - smatra Tači, naglašavajući da sa susjednom Srbijom može i mora biti razgovora. No, predsjednik kosovske Vlade tvrdi da neće biti dodatnih razgovora sa Beogradom u pogledu statusa Kosova tokom narednog samita koji organizuje EU u Sarajevu.
- Srbija je susjedna država a susjedi uvek imaju o čemu razgovarati jedni sa drugima. Međutim, razgovora koji se odnose na status Kosova, naravno da - neće biti. Nijedan narod ne pregovara o njegovoj slobodi. Što se tiče samita u Sarajevu, sada je već razjašnjen način njegovog održavanja - sve strane učesnice predstaviće se kao ravnopravne. Vlada u Beogradu treba da shvati - jednom zauvijek - da je politici isključivanja isteklo vrijeme. Duh integrisanja, duh same Evropske Unije, u koju svi želimo da se uključimo, jeste duh sveobuhvatnosti, istakao je Tači.
Multietničko Kosovo je želja i Albanaca: Premijer Kosova naglašava da je multietnično Kosovo jedan od ključnih političkih ciljeva njegove partije i politike koju sprovodi. Predsjednik Vlade Kosova negira tvrdnje da Srbi nijesu dovoljno uključeni u političke procese na Kosovu.
- Činjenica da je na posljednjim izborima - koji su bili prvi na nezavisnom Kosovu - učestvovao rekordan broj kosovskih Srba, izabravši svoje legitimne predstavnike na lokalnom nivou, najbolje govori o napretku integrisanja srpske zajednice u javni život na Kosovu, naglašava Tači, ocjenjujući da Ustav i zakoni promovišu ideju multietničnog Kosova.
- Svi građani Republike Kosova su ravnopravni, bez obzira na etničke ili religiozne razlike. Pored toga, Ustav i naši zakoni pružaju garancije i afirmativna prava svim manjinskim zajednicama. U tom pogledu, Kosovo se može uzeti kao jedinstven model u sprovođenju najviših standarda o pravima zajednica i njihovih pripadnika. Ove posvećenosti mi vidimo kao vrijednosti naše zemlje i kao osnovna načela u procesu evroatlantskih integacija, koje su naš veliki prioritet, istakao je premijer Kosova u razgovoru za Portal Analitika.
Draško Đuranović