Crna hronika

INTERVJU: Načelnik Centra bezbjednosti Podgorica Milovan Pavićević

Uspješno odgovorili svim izazovima

Policija je otkrila 144 djela u vezi sa ilegalnim posjedovanjem oružja, procesuirano je ka nadležnim tužilaštvima i 199 djela u vezi sa zloupotrebom narkotika, dok je policija na teritoriji Podgorice, Cetinja, Danilovgrada i Kolašina otkrila 235 krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta. Tokom prethodne dvije godine registrovano je ukupno 17 ubistava, od kojih je riješeno 13. Osim toga, rasvijetlili smo i četiri ubistva iz prethodnog perioda – kazao je Pavićević.

Uspješno odgovorili svim izazovima Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Broj ubistava u Podgorici, Cetinju, Danilovgradu i Kolašinu - teritoriji koju pokriva Centar bezbjednosti Podgorica, lani je, u odnosu na 2019. znatno smanjen, a glavni razlog je, kako u intervjuu Pobjedi ocjenjuje prvi čovjek ovog centra Milovan Pavićević, proaktivno djelovanje policijskih službenika. 

Smanjen je i broj podmetnutih požara, razbojništava, ali i ostalih krivičnih djela.

Godinu za nama, prema riječima Pavićevića, obilježili su bezbjednosni izazovi dodatno usložnjeni pandemijom korona virusa, ali je policija uspješno odgovorila.

POBJEDA: Kako biste ocijenili rad Centra bezbjednosti Podgorica u protekloj godini i da li ste zadovoljni rezultatima?

PAVIĆEVIĆ: Kompleksnost i obim aktivnosti Centra bezbjednosti Podgorica se najbolje ogledaju u činjenici da se u zoni odgovornosti ovog centra registruje i do 60 odsto od ukupne bezbjednosne problematike na nivou Crne Gore.

Tokom 2020. godine na teritoriji nadležnosti ovog Centra, sa pripadajućim odjeljenjima bezbjednosti Cetinje, Danilovgrad i Kolašin, registrovali smo 1.787 krivičnih djela. Na teritorijama ova četiri grada nepoznati počinioci su izvršili 569 krivičnih djela od kojih je operativnim radom rasvijetljeno 496, te procenat rasvijetljenosti iznosi 87 odsto, a godinu ranije ovaj procenat iznosio je 81 odsto.

Godinu za nama obilježili su bezbjednosni izazovi dodatno usložnjeni pandemijom korona virusa. To jeste promijenilo način funkcionisanja službe, ali na svim frontovima su postizani značajni rezultati.

Proaktivno djelovanje policije, kroz sprovođenje svakodnevnih operativno-istražnih aktivnosti, imalo je za rezultat znatno smanjenje izvršenja najtežih krivičnih djela, koja su posljedica sukoba organizovanih kriminalnih grupa na teritoriji glavnog grada u 2020. godini.

Iz godine u godinu policija bilježi trend povećanja rasvijetljenih krivičnih djela, a uporedni pokazatelj i analize nedvosmisleno ukazuju na to. Tako je procenat riješenih krivičnih djela u 2015. godini iznosio 51 odsto, u 2016. je bio - 58, u 2017. iznosio je 72 procenta, 2018. bio je 78, a 2019. čak – 81 odsto.

Proaktivnim radom službenika otkriveno je 910 krivičnih djela od ukupnog broja, što je za 411 djela ili 82 odsto više u odnosu na uporednu godinu. Prioritet u radu su bile aktivnosti usmjerene na oduzimanje vatrenog oružja u ilegalnom posjedu, suzbijanje ulične prodaje narkotika i otkrivanje privrednog kriminala. Policija je otkrila 144 djela u vezi sa ilegalnim posjedovanjem oružja, procesuirano je ka nadležnim tužilaštvima i 199 djela u vezi sa zloupotrebom narkotika, dok je policija na teritoriji Podgorice, Cetinja, Danilovgrada i Kolašina otkrila 235 krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta.

Tokom 2020. godine pripadnici policije u ovim gradovima su, posvećenim radom, rasvijetlili 68 krivičnih djela iz prethodnog perioda.

Procenat efikasnosti rada službenika Centra bezbjednosti Podgorica za 2020. godinu iznosi 96 odsto, ako se uzmu u obzir riješena krivična djela po nepoznatom počiniocu, otkrivena i rasvijetljena krivična djela iz prethodnog perioda.

U odnosu na godinu ranije, evidentno je smanjenje broja registrovanih ubistava, djela u vezi sa požarima i eksplozijama i razbojništava.

POBJEDA: Koliko je u prethodnoj godini rasvijetljeno ubistava?

PAVIĆEVIĆ: Delikti protiv života i tijela svakako zauzimaju najznačajnije mjesto među registrovanim krivičnim djelima, kako zbog stepena društvene opasnosti, tako i zbog složenosti dokazivanja. U prethodnoj godini je registrovano 88 krivičnih djela iz ove grupe djela, što je za 20 manje u odnosu na godinu ranije.

Tokom prethodne dvije godine registrovano je ukupno 17 ubistava, od kojih je riješeno 13. Osim toga, rasvijetlili smo i četiri ubistva iz prethodnog perioda.

POBJEDA: Jedno od nasloženijih krivičnih djela je podmetanje požara i eksplozivnih naprava. Koji je procenat rasvijetljenosti ovih djela? 

PAVIĆEVIĆ: Djela koja uvijek privuku veliku pažnju javnosti su djela u vezi sa podmetanjem požara i eksplozivnih materija, a lani je rasvijetljeno čak 92 odsto tih slučajeva.

Pojačane operativne, istražne i forenzičke aktivnosti u ovom segmentu rada, sistemski pristup problematici i usvajanje novih metodologija rada rezultirali su procesuiranjem znatnog broja izvršilaca ovih krivičnih djela. Sve navedeno je uticalo na značajno smanjenje krivičnih djela prouzrokovanih podmetanjem požara i aktiviranjem eksplozivnih naprava, posebno u odnosu na ranije godine što je i ukupna javnost prepoznala kao dobar rezultat policije u glavnom gradu.

U 2020. godini registrovano je 80 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa podmetanjem požara i eksplozija, dok su tokom 2019. registrovana 93 krivična djela. Nepoznati počinioci izvršili su 72 krivična djela, a operativnim radom rasvijetljeno je 66 ovih djela, tako da je postignut procenat riješenosti od 92 odsto, a godinu ranije ovaj procenat je iznosio 77.

Pored riješenih djela iz 2020. rasvijetlili smo i 22 krivična djela iz ranijih godina, što je potvrda da se aktivnosti na rasvjetljavanju ovih krivičnih djela preduzimaju u kontinuitetu.

POBJEDA: Da li ste zadovoljni rezultatima suzbijanja ulične prodaje droge i koja količina narkotika je zaplijenjena?

PAVIĆEVIĆ: Postignuti su odlični rezultati. Odlučnost u borbi protiv kriminalnih aktivnosti i procesuiranju svih odgovornih za ove nezakonite radnje je rezultirala zapljenom 2.377 kilograma različitih vrsta opojnih droga, a zaplijenjene su i 5.193 tablete sa liste opijata, kao i 236 stabljika marihuane.

Sproveli smo 373 operativne akcije, a navedenu opojnu drogu oduzeli u 423 pojedinačne zapljene zbog zloupotrebe narkotika krivično i prekršajno smo procesuirali 387 osoba.

POBJEDA: Koliko je oduzeto oružja i protiv koliko osoba su podnijete krivične prijave?

PAVIĆEVIĆ: U prethodnoj godini smo oduzeli 155 komada vatrenog oružja od čega u ilegalnom posjedu su bila 104 komada. Od bezbjednosno interesantnih lica i članova organizovalih kriminalmnih grupa policija je oduzela 67 komada.

Sprovedene planske i obimne operativne aktivnosti prema bezbjednosno interesantnim licima i članovima organizovanih kriminalnih grupa na području nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica rezultirale su lišenjem slobode i procesuiranjem 434 lica, protiv kojih smo podnijeli 419 krivičnih prijava zbog izvršenih 437 krivičnih djela.

POBJEDA: Da li je smanjen broj razbojništava u protekloj godini i ako jeste, koliko procentualno?

PAVIĆEVIĆ: Tokom 2020. godine bilježi se značajno smanjenje krivičnih djela razbojništvo i razbojnička krađa i to za 50 procenata u odnosu na godinu ranije. Registrovana su 32 krivična djela, sva su izvršena od strane nepoznatih počinilaca, a rasvijetljeno je 24. Pored navedenih, rasvijetljeno je šest razbojništava iz prethodnih godina.

U odnosu na 2019. bilježi se povećan broj otkrivenih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta za 22 odsto, te je ove godine policija otkrila 235 ovih djela, čiji su izvršioci pričinili materijalnu štetu preko pet miliona eura.

POBJEDA: Koliko je podnijeto prekršajnih prijava zbog narušavanja javnog reda i mira?

PAVIĆEVIĆ: U glavnom gradu, Cetinju, Danilovgradu i Kolašinu pripadnici policije su obezbjeđivali ukupno 159 javnih okupljanja na kojima je prema procjenama Uprave policije prisustvovalo oko 417.000 građana. Prilikom obezbjeđivanja ovih javnih okupljanja nije registrovano narušavanje javnog reda i mira u većem obimu.

Registrovani su pojedinačni slučajevi koji su blagovremeno spriječeni efikasnom intervencijom službenika policije, nakon čega je krivično procesuirano 38 lica, dok je 51 lice procesuirano zbog počinjenih prekršaja.

POBJEDA: Protiv koliko osoba su podnijete krivične prijave zbog nepostupanja po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti?

PAVIĆEVIĆ: U skladu sa odredbama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a u cilju prevencije od korona virusa, službenici Centra bezbjednosti Podgorica su od marta 2020. godine preduzimali intenzivne mjere i radnje iz svoje nadležnosti, kao i u saradnji sa drugim državnim organima nadležnim za inspekcijske poslove.

U vezi sprečavanja širenja virusa registrovano je 479 krivičnih djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.

Svjedočili smo tokom 2020. godine različitim oblicima pritisaka na rad policije i sprovođenje zakona u dijelu prevencije i procesuiranja odgovornih za kršenje mjera i organizovanja masovnih okupljanja. Važno je konstatovati da je policija sve mjere preduzimala u skladu sa zakonskim ovlašćenjima u cilju zaštite zdravlja svakog građanina i doprinosa zaštiti javnog zdravlja, suočavajući se sa neposrednim rizikom po sopstveno zdravlje, zdravlje članova svojih porodica i zdravlja drugih službenika u kolektivu. U 2020. godini 165 policijskih službenika organizacionih jedinica kojima rukovodim bilo je pozitivno na korona virus.

Aktivnosti na prevenciji, a kada to nije davalo rezultat i aktivnosti na dokumentovanju i procesuiranju odgovornih, preduzimane su neselektivno prema svima bez obzira na nacionalno, vjersko, političko opredjeljenje ili profesiju kojom se bave. U dijelu pravne kvalifikacije krivičnih djela, pravne ocjene dokaza i donošenja odluka o primjeni mjera sa kojima se ograničava sloboda kretanja i u dijelu sprovođenja tih odluka, jasna su zakonska rješenja i nadležnosti institucija u državi.

Krivične prijave protiv dva policajca

POBJEDA: Koliko je službenika CB Podgorica lani procesuirano? 

PAVIĆEVIĆ: U cilju eliminisanja protivzakonitih aktivnosti u svojim redovima, tokom 2020. godine, preduzete su odgovarajuće mjere i radnje koje su dovele do stepena osnova sumnje da su dva policijska službenika izvršila krivična djela. Oni su krivično i disciplinski procesuirani u skladu sa zakonskom procedurom.

Od 730 policijskih službenika, 97 su žene

POBJEDA: Koliko je žena angažovano na policijskim poslovima?

PAVIĆEVIĆ: Centar bezbjednosti Podgorica u kontinuitetu, u skladu sa afirmativnim politikama na nivou Uprave policije za stvaranje uslova za povećanje broja policijskih službenica, radi na unapređenju stanja u ovoj oblasti.

Na poslovima suzbijanja kriminaliteta, javnog reda i mira i bezbjednosti saobraćaja radno je angažovano 730 policijskih službenika, od čega je 97 žena ili 13 odsto. Afirmacija žena i njihova zastupljenost je evidentna na poslovima u okviru kriminalističke policije, gdje rade 53 žene ili 28 odsto od ukupnog broja službenika operativnog sastava. U sklopu uniformisanog sastava policije radno su angažovane 44 žene. Na visokim rukovodnim pozicijama u Centru bezbjednosti Podgorica raspoređene su tri žene.

Portal Analitika