Društvo

Uručene nagrade Oktoih

Izvor

Vukotić je rekao da je imperativ održivosti razvoja Crne Gore obrazovati stanovništvo sve više i kvalitetnije. “To zahtijeva da obrazovanje postane nacionalni prioritet i da Vlada kompetentno usmjerava razvoj obrazovnog sistema i Crne Gore, zasnovan na znanju”, kazao je on. Kako je rekao, u tom cilju neophodno je poznavanje vizija i trendova razvoja obrazovanja u svijetu, kao i dobro smišljene strategije i koraci koji vode Crnu Goru nezakašnjelom ostvarivanju tih vizija. “Pri tome, borba za kvalitet obrazovanja na svim nivoima treba da bude centralni zadataka kreatora obrazovne politike i svih institucija obrazovanja”, poručio je Vukotić.

Uspjeh za Žabljak: Direktor žabljačke srednje škole ”17 septembar” Živorad Bojović kazao je da nagrada Oktoih znači mnogo ne samo za tu obrazovnu ustanovu već i za grad. “To je višedecenijsko ulaganje cijelog obrazovnog sistema. Mogu biti naročito ponosan na ono što je postigla srednja škola na Žabljaku u proteklih šest godina, a priznanja koja smo dobijali u tom periodu velika su ne samo na državnom već i na međunarodnom nivou”, rekao je Bojović.

Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Nebojša Dragović rekao je da su zahvalni za nagradu, ali da im je to i obaveza za dalji rad. “Zahvaljujem svima koji su učestvovali u procesu proizvodnje svih naših užbeničkih izdanja”, rekao je on.

Obrazovni sistem ima čvrste temelje: Ministar prosvjete Slavoljub Stijepović rekao je da je dodjela nagrade Oktoih od posebnog značaja za državu, a njeni dobitnici, koji su svojim rezultatima zavrijedili to važno priznanje, potvrda da obrazovni sistem u Crnoj Gori ima čvrste temelje. „Predan rad dobitnika, izuzetna dostignuća, uspješno rukovođenje ustanovama, pokazuju kako se doprinosi unapređenju obrazovanja kao najznačajnijeg garanta prosperiteta Crne Gore. Zato ne sumnjamo da nagrada Oktoih ide u prave ruke, vama koji svojim radom ugrađujete duhovne vrijednosti u crnogorsko društvo“, kazao je Stijepović. On je rekao da je cilj osigurati kvalitetno obrazovanje svakog pojedinca, ukupan nastavni proces usmjeriti ka učeniku, ka sticanju znanja, vještina i kompetencija koje će doprinositi snažnijem povezivanju obrazovanja i tržišta rada kako bi stečene kvalifikacije pomogle daljem razvoju društva i bile prepoznate ne samo u našoj zemlji nego i u inostranstvu. Prema njegovim riječima, u skladu sa trendovima obrazovanja u svijetu Crna Gora teži obrazovanju kao faktoru razvoja, uspostavljanju sistema kvaliteta i doživotnom, kontinuiranom učenju. „Stoga ćemo, kao što smo i do sada činili, nastaviti da stvaramo uslove za unapređenje obrazovnog sistema, brižno čuvajući sve njegove vrijednosti, ali i mijenjajući pojedine elemente, kako bi osigurali da obrazovanje bude pokretačka snaga crnogorskog društva“, rekao je Stijepović.

Odluku o nagradama donio je žiri, čiji je predsjednik bio Radovan Damjanović, a članovi Rajka Glušica, Ramo Kolašinac, Jasmina Vukašević i Husein Katana. Damjanović je rekao da je žiri dobio 13 predloga za nagradu – devet za pojedince i četiri za ustanove, i konstatovao da je većina kandidata mogla biti nagrađena, što, kako je rekao, znači da su imali težak zadatak da odaberu tri. Vukotić je akademik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i ima bogatu naučno-istraživačku i naučnu karijeru. Objavio je oko 180 naučnih i stručnih radova i 20 publikacija iz oblasti obrazovanja.

U obrazloženju žirija navodi se da žabljačka srednja mješovita škola bilježi dobre rezultate iz godine u godinu i, iako je jedna od najmlađih u Crnoj Gori vrlo visoko je rangirana. Ima 178 učenika, a nastavu izvodi 19 nastavnika, a ukupno ih je u kolektivu 32. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva doprinosi intenzivnoj primjeni reformi u vaspitno-obrazovnom sistemu Crne Gore. Ta ustanova je od 2004. do 2010. godine samostalno obezbijedila kompletnu udžbeničku literaturu na maternjem i albanskom jeziku za devetogodišnju osnovnu školu i opštu gimnaziju. “To je opus od preko 500 naslova i to je prvi put u istoriji crnogorskog školstva da imamo udžbeničku produkciju iz svoje kuće”, navodi se u obrazloženju. Nagrada Oktoih iznosi 125 najnižih cijena rada, odnosno 6,8 hiljada EUR, a Ministarstvo je žabljačkoj školi i Zavodu poklonimo po 100 knjiga i Vukotiću komplet knjiga.

Nagrada nosi ime po prvobitnoj knjizi Oktoih, štampaoj 1494. u Crnojevića štampariji, prvoj kod Južnih Slovena.

Portal Analitika