Glavni i odgovorni urednik Novinske agencije Beta Vojkan Kostić večeras je napustio prostorije Uprave kriminalističke policije nakon što je, u svojstvu građanina, dao izjavu povodom oduzimanja njegovog mobilnog telefona, javljaju srpski mediji.
Kostić je pozvan u policiju dok je izvještavao sa pretresa stana vojnog analitičara Aleksandra Radića. Pretres je sproveden po nalogu tužilaštva koje istražuje navode da je tokom protesta održanog 15. marta u Beogradu protiv demonstranata korišćen zvučni top.
Tokom razgovora sa policijom, posebna pažnja bila je usmjerena na okolnosti pod kojima se Radićev mobilni telefon našao kod Kostića.
„Policiji sam rekao da sam se zatekao na kafi sa Radićem kada ga je inspektor pozvao i rekao mu da odmah dođe u stan, bez objašnjenja o čemu se radi. Kao profesionalni saradnik i prijatelj sa Radićem, ponudio sam se da krenem sa njim, misleći da je možda došlo do provale“, rekao je Kostić.
Prema njegovim riječima, Radić mu je po dolasku u stan predao telefon prije nego što je ušao da prisustvuje pretresu, očekujući da će ga brojni ljudi pokušavati kontaktirati nakon što saznaju za događaj.
„Ja sam ostao ispred stana kako bih mogao da nastavim sa izvještavanjem sa tog događaja i čekajući advokata kojeg je pozvao, bez kojeg cijela procedura nije mogla da počne. Da je tu bilo nekog predumišljaja, ja bih se sklonio sa lica mjesta. Ne bih ostao još nekoliko sati“, rekao je on.
Kostić je naveo i da je među prisutnim novinarima izazvalo iznenađenje to što su pojedini provladini mediji objavili informaciju o pretresu prije nego što je Radić stigao do svog stana. Kako je dodao, ni policija ni tužilac nijesu imali objašnjenje kako su te informacije dospjele u javnost.
Po završetku pretresa, uredniku Bete uručen je poziv da u svojstvu građanina da izjavu u predistražnom postupku koji se vodi zbog krivičnog djela „pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Srbije“ iz člana 320 Krivičnog zakonika Republike Srbije.
„Odmah sam otišao u Upravu kriminalističke policije jer nemam šta da krijem. Policija mi je ponudila da prisustvuje i advokat, ali ja sam smatrao da nema potrebe, jer nikada nijesam ni pomislio da počinim ni to niti bilo koje drugo krivično djelo. Ja sam novinar koji radi svoj posao gotovo četvrt vijeka, uvijek i isključivo u skladu sa novinarskim standardima i kodeksima. Radić mi je prijatelj i naravno da sam bio tu kada mu je bilo potrebno“, rekao je Kostić.
On je dodao da mu je policija izdala potvrdu o privremenom oduzimanju telefona, kao i da je o svemu sačinjen službeni izvještaj. Kako je naveo, postupanje policijskih službenika tokom davanja izjave bilo je korektno i profesionalno.










