Podatak o štednji stanovništva dobija na značaju ako se ima u vidu da je u februaru bilo vanredno stanje, a da je pri tom platni promet bio prepolovljen.
Pozitivna tendencija rasta depozita stanovništva ostvarena je i u ovom mjesecu, što predstavlja najbolji indikator daljeg vraćanja povjerenja građana u bankarski sistem. Ukupni depoziti su iznosili 1796,1 miliona eura i povećani su za 0,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec ,dok su na godišnjem nivou niži za 1,2 odsto.
Ono što zabrinjava je nastavak restriktivne kreditne aktivnosti banaka.
- Iako su banke u velikoj mjeri konsolidovale svoje bilanse, one se u dijelu novih kreditnih plasmana ponašaju jako restriktivno, smanjujući tako rizik budućih ulaganja. Na taj način se pogoršava pozicija privrede, kojoj su, u uslovima inače otežanog privređivanja, neophodna dodatna finansijska sredstva. Ukupni krediti su u februaru iznosili 1.943 miliona eura i neznatno su smanjeni u odnosu na prethodni mjesec (0,1 odsto), dok su na godišnjem nivou ostvarili pad od 9,7 odsto. Pri tome, krediti privredi su iznosili 934,7 miliona eura i povećani su za 0,4 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou sniženi za 21,5 odsto. Prosječno ponderisana efektivna stopa na kredite u februaru je iznosila 9,65 odsto na godišnjem nivou. Pozitivnu tendenciju predstavlja pad kredita koji kasne sa otplatom, koji su u februaru iznosili 431,9 miliona eura, i smanjeni su za 13,0 odsto u odnosu na januar, ili za 64,3 miliona eura. Njihovo učešće u ukupnim kreditima, iako još uvijek visoko, smanjeno je sa 25,5 odsto u januaru na 22,2 odsto u februaru dok se učešće nekvalitetnih kredita neznatno promijenilo i iznosi 15,3 odsto, navode u Ministarstvu finansija. Foto: Eurocolins.eu