Svijet

Zdravstveni rizici i opasnost od požara

Upozorenja širom Evrope zbog vrućina, neki bilježe najtopliji dan ove godine

Velik dio zapadne Evrope pogodio je toplotni talas a dok stanovnici traže olakšanje u fontanama i bazenima vlasti upozoravaju na zdravstvene rizike i opasnosti od požara.

Upozorenja širom Evrope zbog vrućina, neki bilježe najtopliji dan ove godine Foto: Ilustracija/Portal Analitika
N1Izvor

Od Velike Britanije do Italije temperatura od 40 ili više stepeni Celzijusa učinila je nošenje maske neprihvatljivom za mnoge, dok sve više gradova zahtijeva obavezno nošenje maski i na otvorenom kako bi suzbili širenje koronavirusa.

“Čak i u ovoj gušećoj vrućini bolje je staviti je (masku) na 38 stepeni, nego dobiti koronavirus”, rekla je Danijela Laneli, pedesetpetogodišnja radnica gradske uprave Rima.

Četrnaest italijanskih gradova u stanju je visoke pripravnosti, dok je Francuska izdala upozorenja za otprilike trećinu od 101 departmana.

Pariske vlasti uvele su restrikcije saobraćaja kako bi ograničile zagađenje, dok se desetine hiljada Parižana priprema da otputuje u hladnije krajeve, pokazuje nacionalna agencija za praćenje saobraćaja.

Ranije u petak ugašen je požar u ljetovalištu Ongle (Anglet) na Atlantiku, nakon što je izgorjelo skoro desetak kuća, a oko stotinu ljudi je evakuisano.

To je poslednji od nekoliko požara koji su izbili u južnoj i centralnoj Francuskoj ove nedjelje, čime je započela sezona požara.

“Zbog toplotnog talas država treba biti budna, a svi treba da budu na oprezu”, kazao je premijer Žan Kaste prilikom posjeta vatrogascima u Burg-an-Bresou, na jugoistoku Francuske.

Zvaničnici upozoravaju da bi se stanje moglo pogoršati zbog suvog vjetra i visokih temperatura.

Zbog porasta broja zaraženih koronavirusom pooštrena je mjera nošenja zaštitne maske u nekoliko gradova ove nedjelje, a neki su uveli obavezno nošenje maski na otvorenom, uprkos vrućini.

Najtopliji dan ove godine

U Holandiji su posjetioci plaža dobili preporuku da izbjegavaju ljetovalište Zandvort blizu Amsterdama.

Vlasti navode da je ljetovalište pretrpano da bi se održavala fizička distanca.

“Postoje mnogo mirnije plaže na našoj obali i u drugim vodama. Savjetujem vam da ih potražite”, rekla je zvaničnica pokrajinskog tijela za bezbijednost, prenose holandski mediji.

Dugi redovi biciklista nastali su ispred trajekta za Širmonikog, jedan od ostrva blizu njemačke granice, dok je temperatura u južnoj Holandiji skočila na 35 stepeni Celzijusa, nakon hladnijeg vremena.

Britanski metereološki zavod zabiljeležio je u petak najvišu temperaturu ove godine. Na londonskom aerodromu Hitrou temepratura je iznosila 35 stepeni.

Mnogi stanovnici Londona vozovima su krenuli u Brajton na južnoj obali Engleske, dok je Met Office objavio da bi se niže temperature mogle vratiti za vikend.

U Austriji i Bugarskoj takođe su zabilježene najviše temperature.

U Beču je temperatura iznosila 37 stepeni prije nego što je ljetnja oluja donijela olakšanje.

Španski metereološki zavod upozorio je da se toplotni talas kreće iz Afrike, u Madridu je zabilježena temperatura od 38 stepeni, a u nekom gradovima u unutrašnjosti i više od 40 stepeni Celzijusa.

Dok se približavaju tradicionalni avgustovski praznici, mnogi Španci idu na bazene, uprkos obavezi nošenja maske, a na španskim plažama mogu se naći manje grupe ljudi, dok pandemija nagriza španski turizam.

Portal Analitika