Društvo

Stručna javnost upozorava da se autonomija najstarije visokoškolske ustanove godinama urušava

Univerzitet i dalje ćuti, izbor rektora politizovan

Univerzitet Crne Gore i dalje ćuti na prvostepenu odluku podgoričkog Osnovnog suda kojom je smijenjeni rektor Danilo Nikolić dokazao da mu je funkcija prije dvije godine oduzeta mimo zakona.

Univerzitet i dalje ćuti, izbor rektora politizovan Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Presuda još nije postala pravosnažna, čeka se izjašnjenje Višeg suda. Nikolić ne može da se vrati na mjesto rektora, jer je ta funkcija mandatom ograničena, ali može da traži nadoknadu materijalne štete, kao što je to učinila njegova prethodnica prof. Radmila Vojvodić.

Univerzitetu smo poslali pitanja 25. septembra na koja još ne odgovaraju. Pitali smo ih kako gledaju na presudu i da li će da zatraže odgovornost od članova Upravnog odbora koji su glasali za smjenu Nikolića. Ne oglašava se ni predsjednica Upravnog odbora prof. dr Rajka Glušica. Glušica nije odgovorila Pobjedi kako komentariše presudu podgoričkog Osnovnog suda i osjeća li odgovornost. Ranije je profesorica, nakon smjene Nikolića, rekla Pobjedi da je sve urađeno po propisima Univerziteta Crne Gore.

„Nijesu ćutali kada su branili svetinje“

– Ne znam zašto se članovi Upravnog odbora UCG ne oglašavaju o smjeni rektora. Univerzitet odavno ćuti osim u slučaju kada su ,,branili svetinje“. Šta mislite da li je to povezano sa aktuelnim rektorom - kaže Pobjedi akademik CANU prof. dr Slobodan Backović koji je i bivši ministar prosvjete.

Pojedini profesori Univerziteta Crne Gore i iz civilnog sektora poručuju da je odlukom ugrožena autonomija Univerziteta, koja treba da se brani dosljednom primjenom zakona.

Aktuelni rektor prof. dr Vladimir Božović tada je bio član UO i jedan od inicijatora smjene Nikolića. Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Bojana Ćirović poručila je da oni nijesu nadležni za Univerzitet, već da pravna služba Univerziteta treba da reaguje i zatraži odgovornost članova Upravnog odbora kada presuda postane pravosnažna. To bi u suštini značilo da rektor Božović treba da pokrene tužbu i protiv sebe. Advokat Nikolića, Miloš Vukčević i viša pravna savjetnica CGO Snežana Kaluđerović komentarisali su za Pobjedu da i Vlada, kao osnivač Univerziteta, može da zatraži odgovornost njenih članova u Upravnom odboru koji su prekršili propise.

Akademik Backović kaže da je Univerzitet Crne Gore izmjenama Zakona o visokom obrazovanju 2017. godine, kada je propisano da rektora državnog univerziteta bira Upravni odbor, iz reda redovnih profesora državnog univerziteta - izgubio autonomiju.

– U Upravnom odboru UCG sjede predstavnici države i učestvuju u biranju rektora. Izbori rektora su postali javno politizovani, jer je Upravni odbor politizovan. To je bilo jednostavnije uraditi od vremena kada je zaobiđeno neposredno učešće akademske zajednice u izboru rektora. Oba posljednja rektora je birao Upravni odbor. Ako pogledate ko su bili članovi tih upravnih odbora, čak i predstavici akademske zajednice, vidjećete njihovu političku obojenost. U Upravnom odboru je bio i paroh nikšićki i aktuelni rektor koji je bio među onima koji su tražili smjenu Nikolića. On je poslije smjene Nikolića postao rektor. Bilo je obećano da će se mijenjati procedura izbora rektora, ali će izgleda aktuelni rektor za drugi mandat biti biran ne od akademske zajednice nego od Upravnog odbora – kaže akademik Backović.

Dodaje da onaj ko bira rektora, on ga može i smijeniti.

– Tako je rektorku Vojvodić i rektora Nikolića smijenio Upravni odbor UCG – ističe Backović.

Profesor ETF-a Veselin N. Ivanović, koji je i bivši senator UCG-a, rekao je nedavno Pobjedi da što se tiče donosilaca pogrešnih, odnosno nezakonitih odluka, siguran je da su i u trenutku njihovog donošenja bili svjesni nezakonitosti. Smatra da su svjesno išli u kršenje zakona u cilju postizanja brže koristi, koja sa sobom ne nosi kasniju odgovornost.

Na smjene rektora - i prof. Vojvodić i prof. Nikolića, gleda kao na jedan neprimjeren i nizak udarac države u zakonom zagarantovanu autonomiju Univerziteta Crne Gore.

I profesor dr Vladimir Pešić, bivši predsjednik Naučnog odbora UCG, rekao je da autonomija Univerziteta već duže ne postoji, te da je pitanje da li je ikad i postojala. Kazao je da je činjenica da Vlada, odnosno trenutna politička elita, kroz izbor članova Upravnog odbora Univerziteta može direktno da bira rektora, te da se pokazalo kao uspješan alat za kontrolu najstarije obrazovne institucije.

Iz CGO-a kažu da su ranije u više navrata poručivali da je prije dvije godine bila nesporna potreba za smjenom rektora Danila Nikolića, ali da je njegovo razrješenje moralo biti učinjeno saglasno proceduri.

- Jer u protivnom imamo onu vrstu proizvedene štete zbog koje je i sam Nikolić smijenjen – rekla je viša pravna savjetnica Kaluđerović.

Tadašnjem Upravnom odboru UCG podnijeli su dvije inicijative za razrješenje Nikolića - zbog zloupotrebe službenog položaja i nepoštovanja zakona.

- Preciznije, radilo se o neizvršavanju pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda u ostavljenom roku za izvršenje u slučajevima koje su zaposleni UCG vodili protiv UCG. Međutim, kako tada, tako i danas, smo na stanovištu da se autonomija UCG najbolje brani dosljednom primjenom zakona i poštovanjem pravnog poretka države Crne Gore. To obavezuje i na izvršavanje sudskih presuda i izvršnih rješenja, odnosno otvara odgovornost u vidu smjene i procesuiranja nadležnih kada to izostane – rekla je Kaluđerović.

Dodaje da pravna služba UCG i zastupnik UCG treba da obezbijede jak dokazni materijal u žalbenom postupku protiv prvostepene presude Osnovnog suda koja je donešena u Nikolićevu korist, ukoliko žele da dokažu da je njegovo razrješenje bilo opravdano i zakonito.

- U suprotnom, ukoliko prvostepena presuda donešena u korist Danila Nikolića postane pravosnažna, štetu će ponovo trpjeti UCG, ali i rektor prof. dr Vladimir Božović će snositi punu odgovornost kao odgovorno lice u pravnom licu. Ukoliko se stvari budu odvijale u tom pravcu, onda su za očekivati i regresne tužbe koje teško da će rukovodstvo UCG podići samo protiv sebe, ali svakako takvu tužbu protiv odgovornih lica na UCG može podići Vlada kao osnivač UCG, imajući u vidu da za to nije nadležan zaštitnik imovinsko-pravnih interesa – rekla je Kaluđerović.

Advokat Vukčević je, odgovarajući na pitanje da li će da pokrenu tužbu protiv članova Upravnog odbora koji su prije dvije godine nezakonito smijenili Nikolića, kazao da je to posao za Univerzitet, da ide regresnom tužbom protiv članova UO.

- Ukoliko nakon pravosnažnosti presude bivši rektor Nikolić bude tužio Univerzitet za naknadu štete, onda bi Univerzitet poput slučaja Bratić trebao da tuži članove UO za regresiranje štete koju oni plate Nikoliću. Prvo, ova presuda treba da postane pravosnažna, onda Nikolić može da tuži za naknadu štete zbog umanjenja zarade koju je imao kao rektor. Onda treba da bude pravosnažna, pa onda Univerzitet da tuži članove UO zbog čijeg nezakonitog djelovanja su platili štetu – rekao je Vukčević, dodajući da bi to mogla da učini i Vlada kao osnivač Univerziteta.

Advokat Mihailo Volkov kazao je Pobjedi da ako hoće rektor Božović da ispoštuje funkciju koju obavlja trenutno kao rektor, on bi morao da pokrene tu proceduru.

Volkov je istakao, takođe, da Univerzitet ima poseban status i da ga ne zastupa zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Kaže da zaštitnica nema legitimitet da podnese tužbu u ovom dijelu, ali da svako lice može da podnese krivičnu prijavu za nesavjestan rad ili zloupotrebu službenog položaja.

Ko je sve glasao protiv Nikolića?

Nikolić je tužio Univerzitet i dobio prvostepenu presudu u svoju korist, kojom je dokazano da je bez funkcije ostao mimo zakona.

Osim tadašnjeg člana UO Božovića, kao predstavnika Vlade u tom tijelu, za smjenu su glasali i predsjednica UO prof. Rajka Glušica, dr Budimir Aleksić, dr Milena Burić i dr Milijana Novović-Burić.

Nikolić je smijenjen na inicijativu tri predstavnika tadašnje vlade u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore – prof. dr Vladimira Božovića, dr Budimira Aleksića i dr Milene Burić i dva predstavnika studenata – Milene Šekularac i Danila Banovića. Optužili su bivšeg rektora da je odgovoran što je sputavana sloboda mišljenja i izražavanja u akademskoj zajednici. Kritikovali su ga, pored ostalog, i što su mnogi slučajevi imali sudski epilog na štetu Univerziteta, te da su kršene norme Statuta UCG.

Advokat smijenjenog rektora Nikolića Miloš Vukčević rekao je da Univerzitet na sudu nije dokazao da je Nikolić radio mimo zakona. Navodi da se Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore tada toliko žurilo da nije mogao sačekati ni izjašnjenje Senata Univerziteta koje je shodno članu 55 stav 4 Statuta obavezujuće u situacijama kada se razrješava rektor, što je i glavni razlog za poništavanje odluke o njegovom razrješenju. Ukoliko presuda postane pravosnažna, Nikolić stiče pravo da traži od Univerziteta nadoknadu štete kako materijalnu, tako i nematerijalnu zbog nezakonitog razrješenja.

Nikolić je drugi rektor u istoriji Univerziteta Crne Gore koji je smijenjen. Bivša rektorka Radmila Vojvodić razriješena je prije njega, takođe, od strane Upravnog odbora, kojim je tada predsjedavao prof. dr Duško Bjelica. I ona je dokazala na sudu da je nezakonito ostala bez funkcije i - dobila je pravosnažnu presudu.

Iz CGO-a su rekli da presuda podgoričkog suda u slučaju bivšeg rektora Nikolića nije iznenađenje, te da je zabrinjavajuće što imamo kontinuitet kršenja propisa u slučaju smjene rektora, a ovaj put sa još većom sviješću o posljedicama, jer je postojao ranije presuđeni predmet u slučaju rektorke Vojvodić.

Neće da biraju rektora na izborima

Ranije je bivša poslanica Branka Bošnjak predložila da se kroz izmjene Zakona o visokom obrazovanju onemogući da Vlada bira ,,partijske rektore“, na način što bi ih akademska zajednica, a ne Upravni odbor, birala putem izbora. Izbori bi se, objašnjavala je ona, organizovali kao za predsjednika, ali njena ideja nije dobila podršku u Skupštini. Bošnjak je potom kritikovala aktuelnog rektora Božovića, navodeći da je podržavao njen prijedlog u vrijeme kada nije bio rektor, te da mu je to tada odgovaralo.

- Kada se smjestite tu gdje vam je ugodno, toplo, sada im odgovara ovako kako jeste - rekla je Bošnjak tada u Skupštini.

Degradiran UCG

Akademik CANU prof. dr Vukić Pulević kazao je Pobjedi da je degradiran Univerzitet Crne Gore. Kaže da odgovornost treba da snosi Upravni odbor kojim predsjedava prof. dr Rajka Glušica i da se nijedan član koji je smijenio Nikolića mimo zakona ne može opravdati neznanjem.

– Tu su i neke druge osobe za koje sam se iznenadio kako su glasali. Nevjerovatno je da se niko nije našao da kao intelektualac na to reaguje. Bez otpora je sve prihvaćeno– kazao je Vukić Pulević.

Portal Analitika