Odluka predsjednika Jakova Milatovića da Skupštini vrati Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata izraz je iskrene i opravdane zabrinutosti zbog posljedica koje taj dokument može imati po državu Crnu Goru, ocijenila je, u razgovoru za Pobjedu, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević.
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Crne Gore i Emirata Skupština je usvojila krajem prošlog mjeseca, da bi ga Milatović nekoliko dana kasnije vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.
Uljarević je podsjetila da je Milatović od početka javne objave Sporazuma imao izražen kritički stav, koji je korespondirao sa pozicijom lokalnih vlasti u Ulcinju, brojnih nevladinih organizacija i građanskih aktivista, a koji je kasnije potvrđen i kroz mišljenja relevantnih institucija poput Agencije za sprečavanje korupcije i Agencije za zaštitu konkurencije.
Dodatno, podsjeća Uljarević, čuli smo i upozorenja poslanika Evropskog parlamenta i predstavnika institucija Evropske unije, kroz izjavu šefa Delegacije EU u Crnoj Gori.
"Pored netransparentnosti u oblikovanju ovog Sporazuma, predsjednik je argumentovano ukazao na niz problematičnih odredbi Sporazuma koje su u koliziji sa Ustavom, posebno u dijelu isključenja konkurencije kroz isključenje tenderskih procedura i derogiranja zakona o javnim nabavkama i državnoj imovini, do odsustva mehanizama međunarodne arbitraže. Problematizovao je i što se Vlada ovim dokumentom obavezuje na značajne finansijske, infrastrukturne i zakonodavne aktivnosti, bez jasnih obaveza druge strane i bez prethodno urađenih analiza, čime se ugrožava pravna sigurnost i javni interes", potcrtala je Uljarević.
Prema njenoj ocjeni, Milatović sa pravom upozorava i na nesaglasnost ovog akta sa pravnom tekovinom i praksom EU, što, kako navodi, može negativno uticati na proces pristupanja Crne Gore Uniji.
"Njegovo obrazloženje je pravno i politički ozbiljno i najmanje što poslanici vladajuće većine mogu i moraju učiniti jeste da mu pristupe sa istom dozom ozbiljnosti, kako bi se preduprijedile moguće dugoročne štetne posljedice", poručila je izvršna direktorka CGO.
Uljarević kaže da je nesporna činjenica da Sporazum derogira čitav niz važećih zakona Crne Gore.
"To ne mogu negirati ni njegovi najglasniji zagovornici, pod uslovom da razumiju pravnu materiju na koju se odnosi. A minimalno očekivanje je da oni koji o ovakvim dokumentima odlučuju ili ih brane u javnosti poznaju zakonodavni okvir države koju predstavljaju", ocijenila je Uljarević.
U prilog ovom stavu navela je da su proteklih dana reagovale i dvije kredibilne organizacije, odnosno Akcija za ljudska prava (HRA) i Udruženje pravnika, koje su, kako navodi, argumentovano ukazale i na dodatne dimenzije kršenja Ustava zbog nepostojanja dvotrećinske većine u Skupštini za usvajanje ovog tipa sporazuma.
"Slanje takvog dokumenta predsjedniku na potpis sada otvara i pitanje odgovornosti onih koji su ga dalje procesuirali", istakla je Uljarević.
Na pitanje da li smatra da je Milatovićeva kritika na račun transparentnosti rada Vlade samo predstava za javnost Uljarević kaže da takvu sliku kreiraju oni koji nas, zarad raznih interesa, pokušavaju ubijediti da Ustav i zakoni ne znače ono što u njima jasno piše.
"Kritike na račun rada vladajuće većine, pogotovo kada dolaze iz redova onih koji su učestvovali u njenom konstituisanju, bilo direktno ili indirektno, teško mogu biti u potpunosti lišene elementa političkog pozicioniranja. Međutim, to ne znači da ih zbog toga treba automatski odbaciti. Naprotiv, ono što se iz tih kritika može iščitati jeste zabrinjavajući stepen institucionalne degradacije i ignorisanja državnog suvereniteta. U ovom slučaju, sadržaj i argumenti imaju veću težinu od političkog konteksta u kojem su izrečeni, a koji je nesumnjivo dugoročno ograničavajući za Milatovića", zaključila je Uljarević.
Slučaj Mandićevog bratanića test za institucije
Slučaj Danila Mandića, bratanića predsjednika Skupštine Andrije Mandića, koga Više državno tužilaštvo tereti za teško ubistvo u pokušaju na štetu dvije osobe i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, test je za institucije Crne Gore i njihovu sposobnost da djeluju u skladu sa zakonom, a ne političkim interesima, poručila je Uljarević.
Ona je ocijenila da umjesto da se situacija razjasni kroz pravovremenu, profesionalnu i nedvosmislenu komunikaciju, imamo nedopustivu tišinu predsjednika Skupštine i neubjedljiva, preopširna saopštenja Uprave policije, koja su umjesto razjašnjenja samo produbila sumnje u selektivnost i prikrivanje.
"Ovakvo postupanje hrani eroziju povjerenja građana u institucije, a ono je već zabrinjavajuće nisko" zaključila je Uljarević.