Politika

Uljarević: Zahtjev za ostavkom Vlade, očekivan potez pokretača protesta

Izvor

- To je logičan slijed nakon dva protesta gdje je izraženo konkretno nezadovoljstvo građana i građanki lošom ekonomskom situacijom, sistemskom korupcijom na čijem su talasu crnogorski tajkuni napravili bogatstvo nesposobni da se na ozbiljan način bave biznisom, a crnogorske institucije kao u hibernaciji čekaju da se problemi sami od sebe riješe.

U takvoj konstelaciji odnosa i činjenici da je Vlada socijalni dijalog i poslije protesta zadržala na nivou jednog formalnog Savjeta, sa medijski prijemčivim, ali neučinkovitim susretom premijera i vođa protesta, uz cio potemkinovski repertoar angažovanja Vlade, zahtjev za smjenu Vlade je očekivan korak pokretača protesta, kazala je Uljarević za Portal Analitika.

Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović saopštila je da su dosadašnje zahtjeve sa protesta premijeru Igoru Lukšiću objedinili u jedan i da će na sljedećem protestnom skupu tražiti ostavku Vlade. Ćalović je rekla da su neispunjeni zahtjevi sa protesnih skupova, 21. januara i 18. marta u Podgorici, razlog što će na sljedećem protestu tražiti "da padne Vlada, na čelu sa Lukšićem".

Uljarević je dodala da tek treba da se vidi koliko je zahtjev ostvariv.

-  U ovom trenutku se čini da predstavnici Vlade, na čelu sa premijerom, nijesu shvatili ozbiljnost cjelokupne situacije u zemlji i potrebu da se socijalni dijalog otvori van kabinetskih predstava za javnost, na konkretan i iskren način, praćen procesuiranjem odgovornih, posebno iz političkog establišmenta, navela je Uljarević.

Upitana da li se može govoriti o otvorenoj politizaciji protesta, bez obzira na opravdano nezadovoljstvo građana teškom ekonomskom situacijom Uljarević je odgovorila pitanjem: Što je to politizacija u situaciji kada se crnogorsko društvo nalazi u zagrljaju dvije velike krize: ekonomske i krize društvenih vrijednosti?

- Takvo stanje zahtjeva kontinuirane reakcije, a jedna od njih su i protesti. Kada imate proteste motivisane padom standarda koji se ne zaustavlja, ogromnu nezapošljenost, poslovičnu nelikvidnost, postavlja se pitanje ko je odgovoran. A odgovor je jednostavan: Vlada. No, ono što je mnogo teže odgovoriti je: a što ako Vlada stvarno padne. Što je sljedeći zahtjev? Što su mjere izlaska iz ovih kriza, zapitala se Uljarević.

Ona smatra da dalji proces evropskih integracija ne bi bio značajnije ugrožen političkom krizom, jer je mi već kao takvu imamo, a ne vidim da ona može značajnije eskalirati.

- Činjenica je da ni jedna od strana, ni vlast ni opozicija, ni civilni sektor nemaju alternative evropske integracije kao društveno-razvojnu šansu Crne Gore. Politička kriza, kakvu god manifestaciju bude imala, predstavlja zapravo sazrijevanje crnogorskog društva ka demokratskom. Nema razloga za euforiju, potrebna nam je razboritost i neostrašćen pogled na stvari onakvima kakve one stvarno jesu sa svim svojim problemima. Samo ako prepoznamo što je stvarno problem imaćemo šansu da ga i riješimo, a to je suština i samog procesa evropskih integracija koje su nezadržive iako će tražiti neprijatna prilagođavanja svih aktera, zaključila je Uljarević.

Portal Analitika