Društvo

Ulama: Organizovano protiv trgovine ljudima

Izvor



On je kazao da je trgovima ljudima jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava.

„Crna Gora je preduzela niz neophodni mjera i aktivnosti na inkorporiranje najboljih međunarodnih standarda u svoj zakonodavni sistem, a u oktobru smo intenzivirali aktivnosti budući da je 18. oktobar Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima“, rekao je Ulama.

Prema njegovim riječima, Crna Gora želi odgovorno i spremno da se postavi prema svim problemima koji se tiču trgovine ljudima, a, kako je dodao, to je jako izražen problem u svijetu kada je u pitanju profitabilnost kriminogenih aktivnosti.

“Za kriminogene strukture, ta oblast je, poslije droge i oružja, na drugom mjestu što se tiče profitabilnosti”, naveo je Ulama.

On je podsjetio da je usvojena načelna strategija za borbu protiv trgovine ljudima, koja je podijeljena u tri dijela - prevencija, krivično gonjenje i zaštita žrtava.

U Crnoj Gori, kako je rekao Ulama, podizanje nivoa svijesti prepoznato je kao prioritet, posebno kada su u pitanju mladi, kao i podizanje nivoa svijesti i obuka predstavnika policije, tužilaštva, civilnog sektora odnosno svih koji se srijeću sa tom pojavom.

On je ocijenio da je u proteklom periodu urađeno puno, a da su naročito kada su u pitanju mladi, pojačane aktivnosti od kada su ukinute vize.

Govoreći o zaštiti žrtava, Ulama je kao posebno važno istakao to što je Vlada obezbijedila sklonište, što je, kako je rekao, jedinstveno u regionu.

“U tom skloništu, koje u potpunosti finansira Vlada, žrtva ima svu neophodnu pomoć, pravnu, psihološku, fizičku, medicinsku. Žrtvu ne napuštamo, već je pratimo sve do njene integracije”, naveo je Ulama.

On je kazao da se u Vladinom skloništu za žrtve trgovine ljudima trenutno nalazi jedna osoba kojoj je pružena sva neophodna pomoć i zaštita.

„Postupak je u toku, a vjerovarno će narednih dana kod istražnog sudije ta osoba dati iskaz”, rekao je Ulama.

U vezi sa tim slučajem, kako je objasnio, podnijeta je krivična prijava protiv šest osoba zbog sumnje da su počinili krivično djelo trgovina ljudima.

Sumnja se da je ta osoba, porijeklom sa Kosova, žrtva trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije.

Ulama je podsjetio da je ove godine Odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina podiglo optužnicu protiv osam osoba zbog krivičnog djela trgovina ljudima, posredovanje u vršenju prostitucije i zločinačko udruživanje, izvršenih na organizovani način.

U tom slučaju podignuta je optužnica i protiv dvije osobe zbog krivičnog djela trgovina ljudima i tri zbog krivičnog djela posredovanje u vršenju prostitucije. Slučaj je u toku, a devet osoba je u pritvoru.

Oštećeno je 12 osoba ženskog pola, sedam porijeklom iz Srbije, dvije sa Kosova, po jedna iz Hrvatske, Bjelorusije i Makedonije.

Crna Gora, kako je kazao Ulama, prepoznala je značaj obeštećenja žrtava trgovine ljudima oduzimanjem imovine počiniocima tog krivičnog djela, kao jednog od glavnih uslova uspješne reintegracije žrtava i efektivne preventivne mjere koja će obeshrabiti sve potencijalne izvršioce.

Prošle godine u Crnoj Gori zabilježena su dva slučaja trgovine ljudima. U njima su bile tri žrtve trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije porijeklom iz Srbije.

Ukupno je, u ta dva slučaja, bilo četiri počinilaca tog krivičnog djela, koji su osuđeni zatvorskom kaznom.

Vlada je, podsjetio je Ulama, usvojila Akcioni plan za ovu i narednu godinu, a predviđeno je da do kraja ove počne izrada nove nacionalne strategije.

“Nova strategija ne radi se zato što je prethodna bila loša, nego zato što su sve odredbe iz postojeće načelne strategije u potpunosti implementirane”, kazao je Ulama.

Prema njegovim riječima, u susret Evropskom danu trgovine ljudima intenzivirane su aktivnosti u saradnji sa predstavnicima državnih institucija i civilnim sektorom.

Sa ministarstvom prosvjete dogovoreno je da 18. oktobra u svim osnovnim i srednjim školama prvi čas bude posvećen trgovini ljudima.

“Planirano je i da se, kroz predmet Građansko obrazovanje, obrađuje ta tema”, rekao je Ulama, dodajući da je veoma značajno što se trgovina ljudima obrađuje u sklopu predmeta i na Policijskoj akademiji.

Ulama je ocijenio da u Crnoj Gori, kada je u pitanju problematika trgovine ljudima, građani nijesu informisani dovoljno, jer se, kako smatra, sve gleda kroz oblik seksualne eksploatacije.

“Naši statistički pokazatelji su takvi i govore da su žrtve koje smo imali proteklih godina obično osobe koje su se niz godina bavile prostitucijom. S obzirom na to da je tanka nit između prostitucije i trgovine ljudima, često se radi o krivičnom djelu trgovine ljudima”, kazao je Ulama.

On je naveo da je u svijetu situacija alarmantna i da su frapantni podaci o seksualnoj eksploataciji. Podaci su, kako je dodao, nivou iz prethodnog perioda.

“Međutim, radna eksploatacija je u porastu. Radna eksploatacija, trgovina ljudskim organima, djecom - i to je široko. Na svu sreću, mi nemamo tu problematiku, osim kaom poojedinačne slučajeve”, kazao je Ulama.

Kancelarija, kako je rekao, radi punim kapacitetom i koordinira sa predstavnicima državnih institucija, međunarodnih organizacija i civilnim sektorom.

On je podsjetio da je potpisan i memorandum o saradnji predstavnika državnih institucija i civilnog sektora, koji je nedavno u Beču predstavljen kao jedan od najboljih u regionu.

Ulama je istakao i da je nacionalni radni tim, u kome su predstavnici resornih ministarstava, američke Ambasade, Savjeta Evrope, organizacije Sejv de čildren, uspješan, da se sastaju dvomjedsečno, i da im je osnovna uloga praćenje implementacije strategije i akcionih planova.

Portal Analitika