Politika

Ukrajinsko-ruski rat preko leđa Crne Gore

Izvor

Premda je usaglašeno 95 odsto bilateralnog Sporazuma zvanični Kijev, na prvi pogled neracionalno,  insistira na carinskim stopama koje su apsolutno neprihvatljive za crnogorsku Vladu. Međunarodni diplomatski izvori Portala Analitika ocjenjuju da je cilj ukrajinskog manevra da se podigne «ljestvica« odnosno uspostavi novi standard za prijem novih članica STO. Tako bi, preko leđa Crne Gore, Ukrajina indirektno blokirala prijem Rusije, sa kojom Vlada u Kijevu ima neraščišćene odnose.

Javna obećanja, skriveni motivi: Iako je ukrajinska strana nekoliko puta demantovala pojedine sporadične navode da iza blokade pregovora stoje geopolitički razlozi, malo ko zaista vjeruje da je pet odsto industrijskih i poljopriivrednih carina stvaran uzrok za blokadu pregovora, kako to u Kijevu zvanično tvrde. Tim prije što Ukrajina i Crna Gora imaju zanemarljivo malu ekonomsku saradnju a nije zabilježeno značajnije prisustvo ukrajinskih investicija u Crnoj Gori.

Ministarka za evropske integracije Gordana Đurović kaže za Portal Analitika da je ukrajinska blokada prijema Crne Gore u STO „kombinacija više faktora od kojih je vrlo bitan i onaj politički i onaj geopolitički“. 

Rusija je posljednja svjetska  velesila koja nije uključena u trgovinski sporazum STO podsjeća Đurović. Ukrajina je postala članica STO u maju 2008. godine.

Crna Gora je još 2005. godine počela bilateralne pregovore sa nizom zemalja o uslovima prijema u STO. Do sada je sa većim brojem zemalja, uključujući i najveće, potpisala bilateralne sporazume, a Ukrajina je više puta tražila dodatne informacije u vezi sa pristupanjem Crne Gore u tu trgovinsku organizaciju

Nastavak gasnog rata drugim sredstvima: Rusko-ukrajinski odnosi su nakon raspada Sovjetskog saveza i osamostaljenja Kijeva u silaznoj putanji, a nesporazumi su  kulminirali nakon njihovog sukoba oko isporuke ruskog gasa preko ukrajinske teritorije krajem prošle i početkom ove godine.

Rusija je tada optužila Ukrajinu za krađu gasa i obustavila isporuku, ali je dvonedeljni sukob okončan nakon posredovanja Evropske unije i sporazuma ruskog i ukrajinskog premijera Vladimira Putina i Julije Timoščenko. Nedavna Putinova izjava da je gasna kriza i dalje  moguća, ukazuje da je sukob Moskve i Kijeva ušao u drugu fazu ovog puta preko leđa naše države.

Za Rusiju je, prema procjenama zapadnih medija, od velike važnosti ulazak u STO jer je najveći svjetski izvoznik nafte, plina i veliki uvoznik tehnologija, ali postoje i brojni interesi pojedinih drugih država da to spriječe.

Prijem Rusije u STO će na dnevnom redu te organizacije biti već krajem naredne godine.

Nakon dugih i mučnih pregovora početih još prije 16 godina ulazak te zemlje u STO spriječile su Sjedinjene Države u septembru 2008., nakon ruske vojne intervencije u Gruziji.

Medijsko prepucavanje sa Ukrajinom: Da je Ukrajina ozbiljna u svojim namjerama da blokira Crnu Goru, pokazalo je i  medijsko prepucavanje šefova crnogorskog i ukrajinskog pregovaračkog tima nakon serije neuspješnih pregovora.

Tako je poslovično umjerena i pragmatična ministarka za evropske integracije Gordana Đurović optužila Kijev ‘’da svojim ponašanjem loše utiče na našu ekonomiju i evropske integracije’’. Ona je u izjavi za podgoričke medije ocijenila da ponašanje Ukrajine loš signal potencijalnim investitorima i pozvala Svjetsku trgovinsku organizaciju da ‘’zaštiti svoj kredibiltet’’.

U spor se umiješala i Evropska komisija koja je  preko svoje predstavnice Marijane Fišer upozorila Ukrajinu da ‘’vrednuje značajan napredak koji je Crna Gora napravila u procesu pristupanja STO’’

S druge strane, šef ukrajinskog pregovaračkog tima i zamjenik ministra finansije te države Valerij Pjatnicki je nedavno u saopštenju ukrajinske ambasade u Podgorici  između ostalog naveo "da će Crna Gora moći da ispuni neophodne uslove za pristup STO tek kada u punoj mjeri izvrši trgovinsku liberalizaciju s Ukrajinom". On je kazao i da Crna Gora krši principe koje baštini Svjetska trgovinska organizacija i poučio kako treba raditi u svoju korist, jer kaže on "umjesto da crnogorska strana krene u pregovore, oni stalno ponavljaju neke optužbe, što se desilo na nekoliko sastanaka". "Ovaj intervju govori sam za sebe, s kim Crna Gora pregovara i kako Ukrajina vidi perspektivu rješenja ove blokade", oštro je odgovorila  Gordana Đurović.

Nenad Zečević

Portal Analitika