Nakon prebrojavanja svih glasova, ustanovljeno je da je Janukovič osvojio 49 odsto glasova, a Timošenko 45 odsto, saopštila je Centralna izborna komisija.
Julija Timošenko još nije javno komentarisala izborni rezultat, mada njene pristalice sugerišu da bi mogla sudskim putem da pokuša da ospori Janukovičevu pobjedu.
Viktor Janukovič je pozvao Juliju Timošenko da podnese ostavku na premijerski položaj i pređe u opoziciju.
Pristalice Julije Timošenko napominju da ona nikada neće priznati legitimitet izbora i da će zahtijevati da se ponovo izvrši prebrojavanje glasova.
Andrij Skil, poslanik iz njene stranke, na konferenciji za novinare je izjavio da Julija Timošenko neće prihvatiti rezultat sve dok sudovi ne utvrde da su izbori bili pošteni.
Posmatrači OEBS-a pohvalili su način na koji su izbori protekli i apelovali na ukrajinske lidere da poštuju rezultat izjašnjavanja naroda.
Međunarodni posmatrači su ukrajinske izbore nazvali impresivnom demonstracijom demokratije.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev još u utorak je čestitao Viktoru Janukoviču na pobjedi.
Narandžasta revolucija, koja je prije pet godina s tolikom žarom dočekana u Ukrajini, mnogim tamošnjim biračima po svemu sudeći nije više toliko važna.
Viktor Janukovič, predsjednički kandidat koga prati karakteristika proruski nastrojenog političara, u nedjelju uveče je proglasio pobjedu pošto su mu ankete među biračima, poslije glasanja, dale prednost od nekoliko procenata u odnosu na njegovog takmaca, aktuelnog premijera Juliju Timošenko.
Ta tijesna razlika slika je podjele u ukrajinskom društvu.
Oleksij Solohubenko, BBC-jev urednik i dobar poznavaoc ukrajinske politike, očekuje da će Julija Timošenko na kraju ipak priznati poraz:
"Razlika je mala, mnogo manja od one iz vremena Narandžaste revolucije kada je Viktora Janukoviča porazio Viktor Juščenko. Iako će se boriti da dokaže da je bilo izborne krađe, ne vjerujem da će Julija Timošenko mnogo postići, posebno ako međunarodni posmatrači ocijene da je bilo manjih neregularnosti koje ne mogu da utiču na sveukupan rezultat. Očekujem da će priznati poraz, kasnije danas ili sutra, i ne očekujem da će ući u žestoku bitku oko rezultata. To, naravno, ne znači da će se povući iz politike. Nastaviće da se bori sa premijerskog mjesta na kojem će ostati barem još neko vrijeme."
Iako Ukrajina nije moćna i bogata država, vlade širom svijeta pažljivo prate predsedničke izbore.
Osim što je druga najveća zemlja u Evropi, Ukrajina je glavna tranzitna ruta za ruski gas koji putuje ka Evropi, Evropska unija joj je glavni trgovinski partner, a kao bivša sovjetska republika ima bliske veze sa Rusijom.
Šta se od novog ukrajinskog predsjednika može očekivati na spoljnopolitičkom planu, BBC je pitao njemačkog analitičara Aleksandra Rara:
"Janukovič će obnoviti odnose sa Rusijom, koji su u poslednjih pet godina bili veoma napeti. Tokom istog perioda imali smo dva gasna rata između Kijeva i Moskve, zbog kojih je posljedice trpjela Evropska unija. Janukovič će formirati gasni konzorcijum u koji će ući ruske, ali i zapadne kompanije, koje žele da spriječe probleme oko snabdijevanja u budućnosti. Ali istovremeno, Janukovič će se okrenuti i Zapadu. Njemu je potrebna zapadna pomoć da bi modernizovao ukrajinsku ekonomiju i otplatio ogroman novac koji je ušao u Ukrajinu tokom svjetske finansijske krize."