Nekadašnji ministar privrede za Dnevne novine je kazao da ukoliko se KAP-u ne obezbijedi sopstveni uzvor električne energije, on nema budućnost. U tom slučaju, kako je kazao Đukanović, bilo bi pametnije da se zatvori, jer će šteta biti manja.
U sindikatu KAP-a ističu da nije dobro ni to što ruski partner u ovih šest godina fabrici nije obezbijedio sopstveni izvor električne energije.
"Vlada bi sa turskim Toščelikom i njemačkim HGL-om trebalo prvo da postigne dogovor da se u narednom periodu obezbijedi sopstveni izvor energije kako bi se dugoročno riješio problem snabdijevanja KAP-a električnom energijom“, smatra nekadašnji ministar privrede i bivši član uprave KAP-a Vojin Đukanović.
On kaže da ukoliko KAP u narednom periodu bude plaćao struju po tržišnoj cijeni neće moći dugo da opstane.
"Ukoliko se KAP-u ne obezbijedi sopstveni izvor, on nema budućnost i u tom slučaju bi bilo pametnije da se zatvori. Trebalo bi ozbiljno razmisliti o tome, bez obzira koji će se izvor koristiti, jer ako do toga ne dođe, manja će šteta biti ukoliko se zatvori", kazao je Đukanović.
No, do izgradnje novog energetskog objekta, potrebno je najmanje četiri do pet godina bez obzira da li će to biti drugi blok Termoelektrane, Maoče ili neki treći. Đukanović ističe da bi možda u narednom periodu trebalo razmisliti i o izgradnji termoelektrane na gas, ali i o ponovnoj izgradnji hidroelektane "Buk Bijela", u smislu odustajanja od prethodnog plana, i pravljenja novog koji ne bi štetio Crnoj Gori, a to bi se moglo uraditi u saradnji sa Republikom Srpskom. Međutim, taj prelazni period KAP može da preživi samo uz državne subvencije.
I u sindikatu KAP-a smatraju da to preduzeće nema budućnost ukoliko se ne riješi problem isporuke električne energije, kao i da je bilo nekorektno to što ruski partner nije razmišljao o tome. Predstavnik radnika Rade Krivokapić kaže da priča o plaćanju struje po tržišnoj vrijednosti ima smisla jedino ako bi KAP radio kao u prethodnom periodu, prije nego što su ugašene ćelije i smanjena proizvodnja.
"Kupovina struje po tržišnoj vrijednosti trenutno ne predstavlja opasnost po KAP, jer mi trošimo onoliko koliko je ima, odnosno koliko se proizvodi, s obzirom da je KAP-u ranije smanjena isporuke električne energije. Ono što nije dobro je to što ruski partner u KAP-u za ovih šest godina nije obezbijedio novi izvor električne energije", kazao je Krivokapić.
Cijena električne energije za kupce priključene na prenosni sistem, među kojima su Kombinat aluminijuma i nikšićka Željezara od 1. januara biće tržišna, odnosno biće predmet ugovora koji će ti kupci zaključivati direktno sa isporučiocima.