On je rekao da bi za Evropu taj događaj imao ogroman politički značaj, jer bi doveo do zbližavanja naroda zapadnog Balkana, i napomenuo da bi veliki fondovi uložili stotine miliona eura u izgradnju stadiona u ove dvije zemlje, prenosi Pres.
‘’Teško je očekivati da Srbija sama može da izgradi neophodne savremene stadione za organizaciju bilo kakvog većeg međunarodnog događaja. Zbog toga FIFA i UEFA, koje u svom radu veliku važnost daju političkim pitanjima, žele da motivišu, recimo, Hrvatsku i Srbiju da zajednički organizuju Evropsko prvenstvo u fudbalu, jer bi na taj način od velikih evropskih fondova dobile značajnu sumu novca, kojom bi sigurno mogle da izgrade reprezentativne stadione na Starom kontinentu. Samim tim bi narodi zapadnog Balkana bili bliži, a razlike koje ih sputavaju postale bi manje uočljive’’, istakao je ambasador Sampajo.
Nema sumnje da bi Evropsko prvenstvo u Srbiji i Hrvatskoj predstavljalo ogroman događaj za čitav region.Međutim, Gen. sek FSS Zoran Laković posebno je istakao činjenicu da u Srbiji samo dva stadiona imaju reflektore, što poprilično obezvrjeđuje prava za televizijske prenose prvenstvenih utakmica.
‘’Prava za prenose prvenstvenih utakmica koštaju 300.000 eura, dok neki u regionu prodaju svoje lige za višemilionske iznose samo zahvaljujući tome što mogu da igraju u noćnim terminima. Nedostatak reflektora na stadionima je uvijek bio limitirajući faktor.
Štaviše, fudbalska Srbija na konferenciji u „Danas konferens centru" dobila je upozorenje od funkcionera UEFA Tijerija Favra da će, ukoliko ne srijedi stadione, doći u situaciju da njeni klubovi kao domaćini igraju u inostranstvu.
‘’Srbija će morati da poštuje uslove UEFA kao i sve ostale 52 zemlje. Evidentno je da njeni sportski objekti nijesu na reprezentativnom nivou, odnosno da je situacija veoma alarmantna. Možemo da pokažemo razumijevanje do određene mjere, ali kada su u pitanju međunarodni mečevi, svi uslovi u što kraćem roku moraju biti ispunjeni. Ako se situacija ne bude popravila u naredne dvije ili tri godine, ne isključujem mogućnost da sankcije budu veoma stroge’’, istakao je Favr.
‘’Nerealno je pričati o organizaciji Evropskog prvenstva za A timove, pa čak i EP za igrače do 21 godine dok god je ovakva infrastruktura. To su zasad, nažalost, samo puste želje i snovi,’’rekao je Laković.
Uslovi za igranje:
* Minimum devet stadiona (dva kapaciteta 50.000, tri 40.000 i četiri 30.000)
* Ostala infrastruktura: razvijena putna mreža, aerodromi, hoteli...