Region

U Novom Sadu

Učiteljica htjela da kadi učionicu tamjanom “da otjera koronu”

Učiteljica IV razreda Osnovne škole "Ivo Lola Ribar" u Novom Sadu predložila je na viber grupi roditeljima da prije početka časova kadi učionicu tamjanom i da se djeca pomole, kako bi se "zaštitili" od virusa. Veliki dio roditelja je prihvatio njenu ideju, a majku koja joj se usprotivila trenutno "linčuju" na pomenutoj grupi, piše Nova.rs.

Učiteljica htjela da kadi učionicu tamjanom “da otjera koronu” Foto: Portal Analitika
nova.rsIzvor

“Da li se slažete da svakodnevno prije početka nastave zapalimo tamjan u našoj učionici i izgovorimo molitvu ‘Oče naš'”, napisala je učiteljica, koja inače drži i časove vjeronauke u školi, na dan prije početka polaska u školu.

Sudeći prema porukama, roditelji su glasali 18 “za” i petoro “protiv”. Među njima se našla i majka djeteta koju sada okrivljuju da je “minirala” cijelu ideju, samo zato što ih je podsjetila da živimo u sekularnoj državi i da u razredu postoje i djeca druge vjeroispovijesti, kao i ona koju roditelji ne vaspitavaju u religioznom duhu.

“Mi smo i dalje sekularna država i imamo neki Ustav koji bi trebalo da se poštuje, kao što se moraju poštovati i prava djeteta. Zbog stave koji sam iznijela trenutno me ‘linčuju’ na roditeljskoj grupi, a stvari su otišle toliko daleko da razmišljamo da djete prebacimo u drugu školu. Ja zaista nemam ništa lično protiv učiteljice, niti protiv religije, samo smatram da njoj nije mesto u školi, mimo časova vjeronauke za onu djecu čiji su se roditelji opredijelili za to”, rekla je za Nova.rs ova Novosađanka, napominjući da nije bila jedina sa ovakvim stavom, ali ga je jedina iznijela javno.

U pomenutom odjeljenju, saznaje naš portal, osim djece koja umjesto vjeronauke idu na časove građanskog vaspitanja, ima i djece drugih vjeroispovijesti, što je ovakav predlog učiteljice dodatno učinio problematičnim.

Uz sve to, posebno je zabinjavajuća i ideja da prosvjetna radnica smatra da tamjan i molitva mogu da zaštite od korone.

“Ovaj događaj nije samo sporadična situacija motivisana strahom od korone, već pokreće mnogo ozbiljnije pitanje: da li mi stvarno želimo da nam djecu obrazuju ljudi koji se u 21. vijeku oslanjaju na molitvu kao lijek i smatraju da će ih tamjan zaštititi od virusa ili bilo koje druge bolesti? Ili želimo da nam djeca u obrazovnom sistemu budu pripremljena i motivisana da u budućnosti oni budu ti koji će znanjem i radom izumjeti neku novu vakcinu”, kaže sociološkinja Bojana Ilić, ističući da su religijska osjećanja delikatna tema kojoj u školi, a posebno u nižim razredima iste, nikako nije mjesto.

Da se u školu ide po znanje, a ne po uvjerenje, saglasan je i roditelj još jednog djeteta koji se nije složio sa predlogom učiteljice.

“Po meni, tu nema što ni da se glasa niti diskutuje. Moje djete u školu ide da bi se obrazovalo, a isključivo je na nama kao na roditeljima da odlučimo da li ćemo ga vaspitavati kao vjernika ili ateistu i niko nema prava da tu odluku donosi umjesto nas”, kaže ovaj otac.

Uprkos tome što je predlog učiteljice većinski usvojen na viber grupi od strane roditelja, uprava OŠ “Ivo Lola Ribar” ipak nije uvažila ovo viber “glasanje”. Umjesto tamjana i molitvi, četvrtake će na njenim časovima ipak štititi nešto opipljivije i naučno opravdano: maske, higijena i distanca.

Portal Analitika