Crna hronika

Štek stanovi

Ubice imaju nova tajna skrovišta u Beogradu

Kriminalci, plaćene ubice i narko-dileri "štek" stanove u Beogradima u kojima se skrivaju nakon izvršenog zločina, od nedavno pronalaze u stanovima i apartmanima koji se izdaju "na dan", saznaje "Blic".

Ubice imaju nova tajna skrovišta u Beogradu Foto: Depositphotos
BlicIzvor

Ovo potvrđuje i slučaj od prije nekoliko dana kada je u jednom od iznajmljenih apartmana "na dan" uhapšen Crnogorac Miloš Miljanović (33), koji je osumnjičen da je pokušao da izvrši likvidaciju u kafiću na Vračaru. U apartmanu je pronađeno oruže sa prigušivačem, kao i silikonska maska, koju ubice iz Crne Gore nose tokom likvidacija.

Miljanović je usred dana naoružan i s maskom na licu ušetao u pun kafić na Vračaru u kom se u tom trenutku nalazila i grupa za koju se sumnja da je bila meta - Miloš Nilović, zvani Runjo koji je dovođen u vezu sa škaljarskim klanom, bivši žadarm i njegov kum Vojislav Kostić (39) i Nikola Kovačević (39). Naoružani muškarac krenuo je ka njihovom stolu, međutim Nilović i Kostić su ga prvi primijetili i odmah se dali u beg. Miljanović je krenuo za njima, međutim, iz za sada nepoznatog razloga, se predomislio i izašao iz lokala.

Odmah sutradan, Miljanović je uhapšen u iznajmljenom stanu u Nebojšinoj ulici na Vračaru, na svega 300, 400 metara od kafića u kom je najvjerovatnije planirao da izvrši likvidaciju.

Kako "Blic" saznaje Miljanović je apartman u kom je uhapšen iznajmio nedjelju dana pre upada u kafić, a bio je plaćen do 22. maja, što najvjerovatnije znači da je upravo u tom apartmanu planirao da se krije nakon izvršenja zločina.

Da ovo nije izolovani slučaj da se kriminalci i druge sumnjive i potencijalno problematične osobe skrivaju u stanovima iznajmljenim na kraći period, potvrdio je naš izvor upućen u slučaj.

- Vlasnici stanova i policija često sarađuju zbog zakupaca koji se dovode u vezu sa krivičnim djelima ili generalno sumnjivim osobama. Princip funkcioniše tako što policajci, po nalogu tužilaštva, kontaktiraju vlasnike ili posrednike u izdavanju i od njih traže adrese stanova koje izdaju. Ono što je specifično je da kriminalci koji iznajmljuju ove stanove gotovo nikada ne daju svoje ime, ali daju broj telefona preko kojih ih kasnije policija i traži - objašnjava za "Blic" dobro upućen izvor.

Ovaj trend postao je široko rasprostranjen proteklih nekoliko godina, a niz je razloga zbog kog su na ovaj način iznajmljeni štek-stanovi primamljivi kriminalcima.

Poredeći stanove na dan sa hotelom, kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže da u hotelu morate da se prijavite, i da ti podaci mogu direktno biti proslijeđeni policji, dok u stanovima na dan ne morate ništa od toga iako propisi nalažu drugačije.

- Takvi stanovi su vrlo lijepo smišljeni za skrivanje ljudi. Možete vrlo često mijenjati stanove, a da ne budete zapaženi, a nije isključeno da kriminalna grupa iznajmi nekoliko takvih stanova, pa ih mijenjaju kako ne bi bili uočeni, tako da im se vrlo teško ulazi u trag - objašnjava kriminolog za "Blic".

U hotelu se ne može niti ući, niti izaći, a da ne budete primjećeni, objašnjava Radovanović.

- Prvo je tu portirnica, odnosno recepcija, gdj sigurno neće proći neopaženo, a zatim i veliki broj ljudi koji često sede u predvorju hotela. S druge strani, ovi stanovi su pogodni pošto su jedine osobe sa kojima se možete susresti komšije. Nezgodno je ukoliko je zgrada sa malo stanova, pošto će vas poslije nekog vremena sigurno neko primjetiti - kaže on.

Plaćenici koji u glavni grad dolaze kako bi odradili "prljavi posao" nisu jedini kriminalci kojima su ovakvi stanovi interesantni. Veliki je broj slučajeva gdje su makroi zakupljivali apartmane na dan za sastanak prostitutki sa klijentima, ili pak te prostorije zakupljuju klijenti.

Portal Analitika