Društvo

U Zatvoru za kratke kazne 120 osuđenika štrajkuje glađu

Izvor

 “Od ukupno 230 osuđenika Zatvora za kratke kazne, danas je 120 odbilo da uzme hranu”, rekao je Bijelić agenciji MINA. On je objasnio da osuđenici tog Odjeljenja imaju tri zahtjeva, od kojih je prvi u vezi uslovnog otpusta, odnosno ranijeg otpuštanja sa izvršavanja zatvorske kazne. “Drugi je vezan za smještajne uslove i treći za pružanje zdravstvene zaštite”, naveo je on. Bijelić je objasnio da je uslovni otpust institut koji po Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija daje direktor Zavoda.

 “To je njegovo diskreciono pravo i daje ga na osnovu prijedloga uprave Zatvora za kratke kazne”, rekao je on, dodajući da se prilikom predlaganja osoba za uslovni otpust uprava rukovodi kriterijumima, propisanim kućnim redom. “A tiču se toga da li se osuđenik sam prijavio na izdržavanje kazne ili je priveden, da li je ranije osuđivan ili je povratnik u izvršenju krivičnih djela, da li se tokom izdržavanja kazne ponaša u skladu sa odredbama kućnog reda i da li je radno angažovan”, naveo je Bijelić. Kako je dodao, u zavisnosti od tih kriterijuma pravi se prijedlog za uslovni otpust, koji razmatra direktor i komisija i donosi se konačna odluka. “Mora se imati u vidu da je primjenom Zakona o amnestiji veći broj osuđenika oslobođen od izvršenja 20 odsto izrečene kazne, pa bi predlaganje i davanje maksimalnog ili približno maksimalnog uslovnog otpusta praktično polovilo izrečenu kaznu, čime bi pravosnažna sudska odluka izgubila na značaju”, rekao je Bijelić.

Prema njegovim riječima, na uslovni otpust, po diskrecionom pravu direktora Zavoda, prošle godine uslovno je otpušteno 420 osuđenika, u ukupnom trajanju od 6 263 dana. “Do 20. januara ove godine uslovno je otpušteno 13 osuđenika, u ukupnom trajanju od 194 dana”, naveo je on. Što se tiče smještajnih uslova, Bijelić je kazao da prilikom formiranja Zatvora za kratke kazne, taj objekat nije bio rekonstruisan, ali da je prošle godine adaptirano prizemlje. “Čime su u značajnoj mjeri poboljšani smještajni uslovi. Imajući u vidu da je ovu godinu budžetom odobren novac za dalju rekonstrukciju tog Zatvora, to će biti urađeno u cilju poboljšanja smještajnih kapaciteta”, kazao je on. Kako je kazao, problemima u uslovima smještaja doprinosi ponovna prebukiranost tih kapaciteta.

“Ali to je u cilju poštovanja pravosuđa i policije koja dovode te osobe na izdržavanje kazne – da ne bi došli u situaciju, kao u ranijem periodu, da se te osobe ne primaju odnosno vraćaju sa izdržavanja kazne”, rekao je Bijelić. Govoreći o zahtjevu osuđenika u vezi pružanja zdravstvene zaštite, Bijelić je kazao da ta zaštita u Zatvoru funkcioniše non-stop, odnosno 24 sata dnevno. “Putem dežurstava, medicinskih tehničara. Imajući u vidu da je u ZIKS-u stalno radno angažovan jedan ljekar na od 1,6 do 1,8 hiljada osuđenika, on redovne ljekarske preglede u Zatvoru za kratke kazne obavlja jedan put sedmično”, objasnio je Bijelić. Kako je rekao, kada se radi o hitnim slučajevima, prima ih na preglede odmah. “Kada se zdravstvena zaštita ne može pružiti u okviru ZIKS-a, osuđeni se šalju u zdravstvene ustanove van Zavoda, a po potrebi zadržavaju na bolničkom liječenju”, dodao je on.

Portal Analitika