Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović istakao je da je Tivat ovih dana bio epicentar evropske sportske scene, na čemu se zahvalio Jedriličarskom klubu Delfin (JKD), ali i svima koji su pomogli da se Tivat pokaže dostojnim da iznese ovako kompleksnu organizaciju.
„Iskrene čestitke upućujem organizatorima takmičenja i nagrađenim jedriličarima. Čestitam takmičarima na sportskom duhu i velikom radu, jer da ih ne krase ove vrline ne bi bili tu gdje jesu”, kazao je on.
Kako je naglasio, Tivat je sa JKD navikao na medalje i pehare, pa sve uspjehe jedriličara doživljava kao svoje.
Komnenović je kazao da su organizatori prvenstva dali nemjerljiv doprinos pozicioniranju Tivta kao grada jedrenja, što nije značajno samo u sportskom, nego i u kontekstu razvoja turizma i promocije principa održivog razvoja.
“Sa druge strane, Tivćani su još jednom pokazali da su na zadatku. Mnoštvo je privrednih i drugih subjekata koji su spremni da podrže ovakve i slične manifestacije. Nadam se da će nam i u narednom periodu biti povjereni ovakvi zadaci”, rekao je Komnenović
Predsjednik Opštine Tivat na kraju je istakao da smo svi na istom zadatku, kome treba da se posvetimo ako želimo bolji svijet, a to je stalna i uporna popularizacija sporta među djecom i mladima, što Delfin dosljedno čini već punih sedam decenija.
Direktor destinacije Luštica Bay Mark De Ruijter zahvalio je Evropskoj ILCA Federaciji, jedriličarskom klubu Delfin, svima koji su učestvovali u organizaciji takmičenja i istakao želju da ponovo dođemo u situaciju da ugostimo evropske i svjetske jedriličarske smotre.
On se osvrnuo i na vremenske uslove koji su bili izazovni - jedan dan sa fantastičnim vjetrom, drugi dan u borbi sa vjetrom. Izrazio je uvjerenje da se jedriličari vraćaju u svoje zemlje puni utisaka, da će zapamtiti ovo regatno polje i rado mu se vraćati.
Žan Luk Mišon, predsjednik Evropske ILCA Federacije, osvrnuo se na situaciju sa kovid pandemijom zbog koje je i sami događaj više puta odlagan.
“Za EurILCA je bio izazov doći u Crnu Goru, iako je ovo mala zemlja,” rekao je Mišon.
Mišon je skrenuo je pažnju na veliki broj djece koja su kao volonteri učestvovala u ovom takmičenju i izrazio nadu da će smotra koja je za nama inspirisati još djece da se bave jedrenjem, što je najvažniji od svih ciljeva na kojima radi evropska jedriličarska zajednica. Siguran je da će učesnici takmičenja zapamtiti predivan ambijent zaliva Trašte i željeti da ponovo zajedre ovdje.
Frano Tripović, predsjednik jedriličarskog kluba Delfin, pozdravio je jedriličare podsjećajući ih da su na velikom zadatku očuvanja mora.
“U godini jubileja kluba ovo je veliki događaj za nas. U uvali Trašte imamo okeanske uslove, što svakako jeste nova šansa za klub. Vrata Delfina su otvorena, pozivam jedriličare da i dalje sarađuju sa našim klubom,” kazao je on.
Potpredsjednik EURILCA, Zlatko Jakelić uručio je nagrade od 10 do četvrtog mjesta za kategoriju ILCA 6 Open European Trophy and European Championship. Medalje od trećeg do prvog mjesta najboljim mladim jedriličarkama Evrope uručio je Žan Luk Mišon.
Menadžerka korporativnih komunikacija kompanije Luštica Development, Maša Radulović dodijelila je plakete EurILCA jedriličarima koji su se pozicionirali od 10 do četvrtog mjesta u kategoriji ILCA 7 ispod 19 godina, dok je zlatnu, srebrnu i bronzanu medalju za ovu kategoriju uručio Mark de Ruijter.
Plakete od desetog do trećeg mjesta u ukupnom plasmanu u kategoriji jedriličara uručila je sekretarka za društvene djelatnosti Opštine Tivat, Borka Mršulja, dok je medalje najboljim takmičarima u ovoj kategoriji dodijelio gradonačelnik Tivta Željko Komnenović.
Otvoreno prvenstvo Evrope u klasi ILCA do 21 godine, na koje su stigli čak i takmičari iz Perua, Guatamale, Kajmanskih ostrva i Egipta, završeno je zabavom za pobjednike i spektatularnim vatrometom sa lukobrana marine Luštica Bay.
Rezultati
Nakon šest dana velikih borbi, kako sa vremenskih uslovima, tako i na regatnom polju, nakon osam regata u klasi ILCA 7 (jedriličari), odnosno devet u klasi ILCA 6 (jedriličarke), dobili smo nove šampione Starog kontinenta u olimpijskim klasama.
Zlatnu medalju prigrabio je Julijan Hofman iz Njemačke, Leopoldo Bareto Haške iz Španija je osvojio srebrno odličje, dok je Gutijer Verhuls donio bronzanu medalju za Švajcarsku. Pomenuti momci su osvojili medalje i u otvorenom dijelu takmičenja.
Ugled regiona su najbolje odbranili Bruno Gašpić iz Hrvatske, Ilija Marković iz Crne Gore i Božidar Golubić, koji su u paklenoj konkurenciji momaka koji sanjaju mjesto na Olimpijskim igrama u Parizu, stigli do zlatne grupe, a na kraju, Bruno Gašpić je bio šesti, Ilija Marković 27. a Božidar Golubić 37.
Nikola Banjac iz Srbije je posljednjeg dana kvalifikacija ostao bez mjesta u zlatnoj grupi, ali nije odustao od borbe, pa je na kraju osvojio drugo mjesto u srebrnoj grupi, odnosno 43. u generalnom plasmanu. Antun Tomašević iz Hrvatske je završio na 59. mjestu, Antonio Marendić iz Hrvatske na 63. mjestu, Marko Petković iz Srbije na 73. Danilo Bešić na 74, dok je Stefan Anđelić zauzeo 75. mjesto.
U konkurenciji jedriličara do 19 godina u klasi ILCA 7, zlatnu medalju je osvojio Mihal Krasodomski iz Poljske, srebrnu medalju je osvojio Tomas Flašon iz Francuska, dok je Tiodor Midlton iz Norveške, osvojio bronzanu medalju.
Momci iz regiona su u ovoj kategoriji zauzeli: Antun Tomašević iz Hrvatske 20. mjesto, Antonio Marendić 24. Danilo Bešić iz Srbije 37. mjesto, dok je Stefan Anđelić iz Crne Gore na 38. mjestu.
U konkurenciji jedriličarki u klasi ILCA 6, zlatnu medalju je osvojila Marilena Makri sa Kipra, koja je obezbijedila mjesto na Olimpijskim igrama u Japanu. Srebrnu medalju je osvojila Kjara Benini Florijani iz Italije, dok je bronzano odlličje pripalo Alesiji Palanti iz Češka.
Od djevojaka iz regiona, Ursula Balaš iz Hrvatske je osvojila 23. mesto, Kristina Boja iz Srbije je na koti 32, Carla de Karina iz Hrvatske na koti 43, Ana Jovanović iz Srbije je 45, Jana Jakšić iz Crne Gore je 46. a Anja Lučić iz Crne Gore je na 47. mestu.