Za većinu se ne zna ni tačan datum rođenja, niti ima ko da posvjedoči o njihovoj sudbini. Zato ne mogu da dobiju dokumenta, da se školuju, zaposle, glasaju ili zatraže pomoć iz državne kase.
Zaštitnik građana Saša Janković zatražio je od Vlade da promijeni Zakon o vanparničnom postupku kako bi se sudije zadužile da utvrđuju identitet ”nevidljivih”. U Ministarstvu pravde kažu da su upoznati s tom inicijativnom i da će njihova radna grupa, zajedno sa ombudsmanom, pripremiti predlog i poslati ga Vladi. Očekuju da će to brzo biti na dnevnom redu.
Prema njegovim riječima, upravo te osobe su laka meta za trgovinu ljudima i druge zloupotrebe.
Njihovi zahtjevi za naknadni upis u matične knjige često su odbijani ili se postupak prekidao, a ”nevidljivima” je savjetovano da pokreću parnične postupke za utvrđivanje materinstva i očinstva. I u tim postupcima traženi su dokazi za utvrđivanje identiteta, a koje oni nijesu mogli da dostave.
Ukoliko se izmijeni Zakon o vanparničnom postupku, identitet bi se utvrđivao na osnovu izjava i potragom za bilo kakavim pisanim tragom. Ideja je da se, u slučajevima kada je nemoguće tačno utvrditi kada je neko rođen, uradi sljedeće: upiše se 1. januar i godina za koju se pretpostavlja da je osoba tada došla na svijet.
Kada i ovih 6.500 ljudi bude u matičnim knjigama, moći će da se kaže da je Srbija riješila problem više od 30.000 građana koji, po pravnom tumčenju, nijesu postojali.