Svijet

"Neće biti moguće saznati šta se dogodilo ukoliko ne bude pronađen najveći dio podmornice"

U podmornici ne postoji crna kutija: Da li će se ikada saznati tačan uzrok tragedije kod olupine Titanika?

Nakon što su otkrivene krhotine podmornice Titan na dnu okeana, fokus istražnih timova sada se usmjerio na otkrivanje uzroka nesreće u kojoj je poginulo svih pet članova posade.

U podmornici ne postoji crna kutija: Da li će se ikada saznati tačan uzrok tragedije kod olupine Titanika? Foto: BBC
DanasIzvor

Prema riječima Džona Maugera, kontraadmirala američke obalske straže, krhotine koje su do sada pronađene su „konzistentne sa katastrofalnom implozijom“ podmornice Titan.

Da bi se došlo do odgovora zašto se to dogodilo i šta je moglo biti učinjeno da se katastrofa spriječi, vlasti će prikupiti svaki komadić krhotina koji bude pronađen, rekao je Rajan Remzi, bivši podmornički kapetan u britanskoj Kraljevskoj mornarici.

„U podmornici ne postoji crna kutija, tako da neće biti moguće da se utvrdi tačan slijed događaja“ koji je prethodio katastrofi, ali osim toga proces istrage je sličan kao kod avionske nesreće, rekao je Remzi za BBC.

Kada istražitelji donesu dijelove podmornice na površinu, počeće da traže pukotine u strukturi od ugljeničnog vlakna, što će biti od ključnog značaja za utvrđivanje onoga što se dogodilo u posljednjim trenucima podmornice, objašnjava on.

Svaki komadić će biti pažljivo pregledan pod mikroskopom kako bi se utvrdio smjer ugljeničnih vlakana i pronašle pukotine koje će ukazati na kojem je tačno mjestu došlo do pucanja konstrukcije podmornice.

Jedno od najvažnijih pitanja na koje će istražitelji pokušati da odgovore jeste da li je uzrok bio strukturalni kvar. Ako se pokaže da je to slučaj, onda je od ključnog značaja da se sazna da li je uzrok bio to što podmornica nije prošla sva neophodna testiranja, što su neki stručnjaci sugerisali.

Na dubini na kojoj se nalazila, podmornica je bila izložena ogromnom pritisku koji je ekvivalentan težini Ajfelovog tornja, objašnjava profesor Bler Tornton sa Univerziteta u Sautemptonu.

„Govorimo o izuzetno snažnoj imploziji glavnog kućišta“, kaže on.

„Ugljenična vlakna mogu da popuste zbog unutrašnjih defekata u konstrukciji. Spojeve između ugljeničnih vlakana i titanijumskih djelova treba veoma pažljivo ispitati“, ističe profesor Roderik Smit sa Imperijal koledža u Londonu.

Međutim, kako napominje, zbog siline implozije moglo bi da bude veoma teško utvrditi tačan niz događaja.

Za sada nije poznato koja će agencija predvoditi istragu pošto ne postoji protokol za takvu vrstu incidenata sa podmornicama.

Mauger kaže da je pitanje posebno kompleksno zato što je do nesreće došlo u udaljenom dijelu okeana i uključeni su ljudi mnogih različitih nacionalnosti.

Bobi Čekon, penzionisani specijalni agent i bivši vođa ronilačkog tima FBI smatra da je polje krhotina poput onog koje su otkrili timovi za pretragu moglo da nastane usljed skoro istovremene implozije i eksplozije podmornice, navodi Gardijan.

„Ono što mislim da se dogodilo je implozija i gotovo simultana eksplozija zbog onoga što se nalazilo unutar podmornice, naročito zbog tankova sa kiseonikom“, kaže on.

„Do sada su pronađeni prednji nos i zadnji djelovi podmornice koji su od titanijuma i zato nisu uništeni. A pošto je ostatak plovila napravljen većinom od ugljeničnih vlakana, sve se raspalo i raspršilo usljed implozije-eksplozije“, objašnjava Čekon.

On ističe da neće biti moguće saznati šta se dogodilo ukoliko ne bude pronađen najveći dio podmornice.

„Što prije to bude učinjeno, to bolje, zato što se situacija u okeanu neprestano mijenja. Plima i oseka, podvodne struje i promjene pritiska u okeanu pomjeraju stvari koje se nalaze na dnu“, kaže Čekon.

„Dobra vijest je da u tom području nema krhotina od Titanika, tako da će svi pronađeni djelovi moći da budu prikupljeni i vraćeni na površinu kako bi mogli da budu ispitani“, dodaje on.

Stručnjaci smatraju da je veoma mala vjerovatnoća da će bilo koje od tijela stradalih biti pronađeno, ali američka obalska straža je saopštila da će nastaviti sa potragom kako za putnicima tako i za svim tragovima koji bi mogli da pruže informacije o uzrocima nesreće.

Portal Analitika