Svijet

U pet dana u Indiji se korona virusom zarazilo 1,57 miliona ljudi

Indija je u petak izvijestila o još jednom rekordnom dnevnom porastu broja novozaraženih, sa ukupno novih 1,57 miliona novih slučajeva od ponedjeljka ove sedmice u vrijeme dok stopa vakcinacije u zemlji drastično pada zbog nedostatka zaliha i problema sa transportom.

U pet dana u Indiji se korona virusom zarazilo 1,57 miliona ljudi Foto: Radio Slobodna Evropa
U pet dana u Indiji se korona virusom zarazilo 1,57 miliona ljudi
Klix.baIzvor

Dok se smrtonosni drugi talas pandemije u Indiji nastavlja neometano, u ovoj državi je ukupno zaraženo 21,49 miliona ljudi. Zaraze se šire iz previše naseljenih gradova i udaljenih ruralnih naselja u kojima živi gotovo 70 posto od 1,3 milijarde stanovništva.

U Indiji je u petak potvrđeno rekordnih 414.188 novozaraženih, 3.915 preminulih, čime je ukupan broj smrtnih slučajeva porastao na 234.083.

Medicinski stručnjaci ističu da je stvarna situacija u vezi sa korona virusom u Indiji do 10 puta gora od zvaničnih izvještaja.

Premijer Indije Narendra Modi često je kritikovan jer nije djelovao u suzbijanju drugog talasa pandemije nakon što je dopušteno da se na vjerskim festivalima i političkim skupovima proteklih sedmica okupe desetine hiljada ljudi, te su oni nazvani događajima na kojima se najbrže proširila zaraza.

Osim toga, vladi premijera Modija se zamijera i kašnjenje u procesu vakcinacije u Indiji, za koju stručnjaci tvrde da je jedina nada da će ova država uspjeti kontrolisati drugi talas pandemije, piše Reuters.

Iako Indija važi za najvećeg svjetskog proizvođača vakcina, ipak se bori proizvesti dovoljno doza da se zaustavi širenje korona virusa.

Ipak je Modi naglasio da indijske države moraju nastaviti povećanje stope vakcinacije. Iako je u Indiji primijenjeno najmanje 157 miliona doza vakcina, stopa vakcinacije naglo je opala posljednjih dana.

,,Nakon što smo postigli stopu od oko četiri miliona vakcinisanih dnevno, sada smo spali na 2,5 miliona zbog nestašice vakcina. Cilj od pet miliona dnevno je donja granica onoga čemu moramo težiti, jer čak i pri toj stopi će nam trebati godina da svi građani dobiju dvije doze. Situacija je zaista teška”, poručio je Amartya Lahiri, profesor ekonomije sa Univerziteta Britanske Kolumbije.

U gradu Chennaiju na jugu zemlje, u četvrtak je bio slobodan samo jedan od 100 kreveta sa podrškom za kiseonik i dva od 100 kreveta na odjeljenjima za intenzivnu njegu, sa stope slobodnih mjesta od preko 20 posto prije dvije sedmice, pokazuju vladini podaci.

Portal Analitika