Društvo

Zvaničnici Vlade ćute o inicijativama ASK-a

U Krivokapićevom kabinetu ne znaju za istragu o zaduženju

U kabinetu predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića ne znaju za postupak Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) za utvrđivanje mogućeg ugrožavanja javnog interesa u slučaju zaduživanja države u iznosu od 750 miliona eura.

U Krivokapićevom kabinetu ne znaju za istragu o zaduženju Foto: Foto: gov.me/B.Ćupić
PobjedaIzvor

Pobjedi su kazali da nemaju ni informaciju da je iz Agencije traženo izjašnjenje Krivokapića. Rekli su nam da ni u Ministarstvu finansija ne znaju za ovu istragu te da ni ovaj resor „nije u kontaktu sa Agencijom za sprečavanje korupcije“.

Muk

Agencija je,kako je Pobjeda objavila, formirala predmet i protiv ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zbog toga što postoji mogućnost da je ugrozio javni interes izjavom koju je dao 10. decembra prošle godine, kada je sudski proces u slučaju pokušaja terorizma u Crnoj Gori na dan izbora 2016. godine ocijenio skandaloznim i najavio mogućnost donošenja zakona o amnestiji ako osuđujuća presuda postane pravosnažna.

Međutim, ni Leposavić, ni njegov kabinet nijesu odgovorili na pitanja koja smo im poslali.

Pobjedi su iz Agencije, kako je taj listi juče i objavio, potvrdili da su 30. decembra prošle godine pokrenuli dva postupka za utvrđivanje mogućeg ugrožavanja javnog interesa, te da su tražili izjašnjenja Krivokapića i Leposavića.

– Postupajući po zahtjevu, ministar Leposavić je dostavio odgovor 5. januara 2021, dok Agencija još nije dobila izjašnjenje premijera Krivokapića – rečeno je Pobjedi.

Nezvanično nam je iz Agencije, u ponedjeljak popodne, rečeno da im je pred kraj radnog vremena stiglo i izjašnjenje Krivokapića, ali nam juče tu informaciju nijesu zvanično potvrdili.

Odbili su da nam daju izjašnjenja Krivokapića i Leposavića, uz obrazloženje da će nakon utvrđivanja svih relevantnih činjenica i okolnosti u oba predmeta donijeti mišljenje, o čemu će blagovremeno obavijestiti javnost.

Vlada je 9. decembra prošle godine, samo dva dana pošto je konstituisana, emitovala državne obveznice i do danas nije objelodanila odluku o zaduženju, iako su je poslanici crnogorskog parlamenta tražili odmah nakon što je saopšteno da se država zadužila 750 miliona eura.

Premijer Zdravko Krivokapić tada je rekao da su odluku o zaduženju pripremali tajno, jer su se bojali opstrukcije.

Javnost

Način na koji je sproveden postupak zaduženja Crne Gore naišao je na žestoku osudu dijela javnosti, pa je poslanik DF-a Nebojša Medojević izrazio sumnju i da je neko iz Vlade uzeo novac.

– Angažovanje investicionih banaka, pravnih subjekata je urađeno tajno, direktnom pogodbom. Koliko su banke platile provizije premijeru i ministrima da bi dobile posao od deset miliona eura? Ko je utvrdio kamatu od 2,87 odsto – pitao je Medojević.

Naveo je i da su „sklopili tajno posao od 890 miliona eura za koji se uzima provizija od 8-10 miliona eura“.

- Svako ko tajno radi posao sa parama poreskih obveznika je osumnjičen kao lopov - kazao je Medojević.

Opoziciona Socijaldemokratska partija najavila je da će predložiti da Skupština otvori parlamentarnu istragu, a njen poslanik Raško Konjević upozorio je da „zaduženje javnih finansija kad se radi 'tajno' mora izazvati sumnju“.

Na žestoku kritiku javnosti naišla je i izjava ministra Leposavića o sudskom procesu za pokušaj terorizma i najava da parlamentarna većina može usvojiti zakon o amnestiji ako presuda u ovom predmetu bude pravosnažna.

Predsjednica Udruženja sudija Crne Gore Hasnija Simonović upozorila je da je Leposavić napravio direktan pritisak na Apelacioni sud i ugrozio nezavisnost crnogorskog pravosuđa, ustavnu podjelu vlasti, te unizio autoritet i ugled crnogorskog sudstva.

Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević upozorila je tada da „kakvi god da su optužnica i sudski postupak, ministar pravde, kao član izvršne vlasti, ne smije da izjavama vrši pritisak na sudsku vlast i narušava povjerenje u nju“.

– On ne bi smio ni da dovodi u pitanje ni poštovanje sudskih odluka – rekla je ona.

Vijeće podgoričkog Višeg suda sutkinje Suzane Mugoše osudilo je optužene za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2016. godine na ukupno skoro 70 godina zatvora.

Među osuđenima su i lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević. Njima je sud izrekao po pet godina zatvora zbog članstva u ovoj kriminalnoj organizaciji, a vozač DF-a Mihailo Čađenović osuđen je na godinu i po.

Portal Analitika