Osnovni cilj je da se na sveobuhvatan način podrži realizacija studentskih mobilnosti, a povodom novonastale situacije prouzrokovane virusom Covid-19.
Misija Pomorskog fakulteta Kotor UCG je da bude društveno odgovorna institucija u svim, a posebno specijalnim okolnostima kakve su aktuelne.
Razmjena studenata urodila je plodom i u ovom Covid nevremenu.
Ljetni semestar treće godine osnovnih studija u Kotoru na Pomorskom fakultetu, smjer Menadžment u pomorstvu i logistika, Nina Dejanović, uspješna studentkinja, provodi u Litvanskoj pomorskoj Akademiji u Klaipedi.
Uprkos pandemiji virusa Civid-19 odlučila je da okusi sreću i proširi znanja i vidike, kazala je Nina za portal Radio Skala.
Sam naziv akademije kako kaže, bio joj je privlačan i atraktivan od prvog momenta kada je čula za ovu visoku školu, na jednoj međunarodnoj konferenciji na kojoj je učestvovala zajedno sa par kolega, predvođeni profesoricom Senkom Šekularac Ivošević i dekanom Pomorskog fakulteta UCG Špirom Ivoševićem.
Još prije pandemije, njena profesorica Šekularac-Ivošević joj je predložila ovu akademiju u Litvaniji.
„Uz njenu pomoć uspjela sam da ostvarim želju za studiranjem u inostranstvu na engleskom jeziku. Litvanija, kao dio sistema zemalja Baltika, osim što pruža nezaboravno iskustvo niskih temperatura i svježeg vazduha, omogućila mi je i mnogo novih prijatelja koje sam upoznala tokom projekta razmjene studenata. Naime, studentski dom dijelim sa ostalim studentima, polaznicima ErasmusPlus programa, pa su tako ovo moje iskustvo obogatile kolege iz Rumunije, Alžira, Portugala, Španije, Nigerije, Slovenije, Turske, Kolumbije, Latvije i naravno Litvanije“, priča Nina.
Znanje i vještine koje je stekla pohađajući online nastavu su joj mnogo pomogli da rezonuje sistem školovanja na sjeveru Evrope, i nauči vještine drugih studenata kroz prezentacije seminarskih radova i debata koje čine dio nastave.
Nina ne krije zadovoljstvo i zahvalnost za ovo putovanje i kako kaže ne bi ništa više poželjela od onoga što joj je ova i ne tako loša 2021. godina donijela.
Da nije pandemije koronavirusa u svijetu bilo bi lakše i dostupnije mnogima koji vole i žele da uče i da se unaprjeđuju na ovaj ili sličan način, smatra ova sjajna studentkinja.
„Ovim putem bih htjela da ohrabrim sve mlade ljude koji osjećaju da imaju u sebi komadić slobode za upravljanjem svojim životom i odlukama, da krenu mojim putem, jer 2 do 3 mjeseca ovakvog načina života nije uopšte tako strašno. Na žalost, Erasmus Plus program završava ove godine, krajem ljetnjeg semestra, ali to ne znači da treba odustati od ovakvih prilika i programa koji se nude, jer evropski fond i obrazovni sitem uvijek misli na mlade i njihov razvoj“, poručuje Nina.
Glavna ideja ovog i brojnih drugih programa, dodaje ona, jeste razvoj i inovacija mladih u oblasti kulture, obrazovanja i sporta , što ne znači da mladi treba da se ograde samo na unapređenju stručnog (univerzitetskog) znanja.
Upravo zbog raznolikosti, širine i slobode izbora, ovakvi programi, smatra Nina, mogu da budu odličan vjetar u leđa studentima i ostalim mladim ljudima da se usude da žive život i izađu iz ljušture malograđanstva na koju sve više pristaju zarad tuđih principa, razmišljanje je ove mlade studentkinje.
Osim nastave i života na Akademiji, Nina je pronašla ventil za još jednu svoju ljubav. a to je sport.
trenira brazilsku jiu jitsju sa koleginicom iz Rumunije Mariom- Nicoletom, koja je takođe studentkinja Pomorske Akedemije preko programa ErasmusPlus.
„Kada smo se upoznale shvatile smo da treniramo isti sport i pronašle klub koji se zove AForce u Klaipedi!, navela je ona.
Pored učenja i ispita koje polažu na istoj Akademiji Crnogorka Nina i Rumunka Maria-Nicoleta četiri puta sedmično treniraju ovu umnu i borilačku vještinu.
Nina je oduševljena prijemom u Litvanskoj pomorskoj Akademiji u Klaipedi, ali smo sigurni i oni našom prestižnom i uspješnom studentkinjom.