Društvo

SPISKOVI: Policija pravi bazu podataka o građanima koji se okupljaju na patriotskim skupovima

U evidenciji fotografije, lični podaci, informacije o političkoj pripadnosti

Ključno je da li se i kako rješavaju te evidencije kada procesuiraju predmete, ko ima pristup prikupljenim ličnim podacima građana. Neprihvatljivo je da se policija bavi političkom orjentacijom osoba koje obrađuju – ističe nezvaničan sagovornik Pobjede

U evidenciji fotografije, lični podaci, informacije o političkoj pripadnosti Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Policija već neko vrijeme pravi bazu podataka o učesnicima patriotskih protestnih skupova – foto i video dokumentaciju, lične podatke i sve ostale dostupne informacije o građanima – potvrdilo je Pobjedi više izvora.

''Svake nedjelje patriotske auto-kolone snima više policijskih kamera, a inspektori u civilu i mobilnim telefonima prave fotografije. Onda se iz video snimaka „vade“ slike učesnika i radi se identifikacija. Svaki učesnik auto-kolone koji je identifikovan unosi se u bazu podataka, sa svim informacijama koje o njemu imaju. Ko je, čime se bavi, kojim je protestima prisustvovao, koje je političke orjentacije... Protiv nekih se potom iniciraju prijave po raznim osnovima, pozivaju ih na informativne razgovore, a neidentifikovani, takođe, ostaju „spremljeni“ u bazi dok se i o njima ne prikupe podaci'' ispričao je jedan od pobjedinih nezvaničnih sagovornika.

ZAŠTITA PODATAKA

Izvori Pobjede nemaju informaciju u koje svrhe se priprema baza podataka.

''To što rade je protivzakonito. Krše prava građana''kazao je sagovornik.

Nije nezakonito, objašnjava on, prikupljanje podataka o učesnicima skupova koji nijesu odobreni, ali je veoma sporno na koji način se čuvaji ti podaci koji, s obzirom na to da su lični, moraju biti zaštićeni.

''Ključno je da li se i kako rješavaju te evidencije kada procesuiraju predmete, ko ima pristup prikupljenim ličnim podacima građana. Neprihvatljivo je da se policija bavi političkom orjentacijom osoba koje obrađuju. Politička pripadnost građana je za policijski posao nerelevantna. Jedino što je bitno za policiju je da li je lice koje evidentiraju izvršilac nekog prekršaja ili krivičnog djela'' ističe sagovornik.

Sa stanovišta građanskih prava, kako nam je reklo više stručnjaka u čijem fokusu je zaštita ljudskih prava, policija bi morala da obavijesti građane da će skup snimati. Kategorični su da građanske proteste ne smiju tajno da snimaju.

''Čak i u situaciji kada se radi o spontanim okupljanjima policija bi trebalo da prije preduzimanja ovlašćenja na odgovarajući način, na primjer megafonom, obavijesti okupljene da će policijski službenik snimati skup. Jednostavno, građani moraju da imaju najavu da će biti snimani'' ističu naši sagovornici.

Ukoliko se radi o protivzakonitom okupljanju, objašnjavaju oni, policija bi „na jasan i razumljiv način morala da upozori građane da se nalaze na nezakonitom skupu i da će preduzeti neke mjere kako bi dali priliku građanima koji žele da se predomisle da skup napušte“.

''To bi bilo u skladu sa standardima poštovanja ljudskih prava'' kategorični su sagovornici Pobjede.

Policija u kontinuitetu pravi pritisak na građane, privođenjem na informativne razgovore i podnošenjem prekršajnih prijava protiv učesnika patriotskih protesta protiv politike aktuelne vlasti koja urušava temelje države Crne Gore i civilizacijske vrijednosti i tekovine.

Do sada je, prema nezvaničnim podacima, inicirano više stotina prijava, protiv nekih građana i po nekoliko, a ima slučajeva da je procesuirano i kažnjeno i po nekoliko članova jedne porodice. Minimalna kazna je 50 eura za „nepropisno kretanje po kolovozu“ do 150 eura za paljenje baklje, nepropisno isticanje državnog simbola kroz prozor vozila, nepoštovanje naredbe službenog lica...

''Ovakva intenzivna primjena ovlašćenja prema građanima ukazuje na pritisak koji se pravi na njih kako bi odustali od okupljanja. To ne smije da se radi'' ističe naš sagovornik.

Za njega je posebno problematično što je ovaj pritisak selektivan, pa policija nema isti „aršin“ za one koji se okupljaju po crkvama i manastirima i krše zdravstvene mjere donešene za suzbijanje epidemije korona virusa.

AKCIJA

Do 8. aprila policija nije pribjegavala bilo kakvim mjerama protiv građana koji su se okupljali na patriotskim protestima. Tog dana, međutim, premijerova kćerka, kao štićena ličnost, službenim vozilom Vlade Crne Gore, zaputila se ka Nikšiću, iako je na snazi bila zabrana međugradskog saobraćaja. Na Bogetićima su građani blokirali saobraćaj zato što im je policija zabranila prolaz ka Podgorici gdje su namjeravali da se pridruže protestima. Vozač premijerove kćerke odlučio je da probije blokadu.

Vozilom je uletio među građane koji su potom opkolili automobil i zahtijevali da se vrati natrag... Pošto nije imao kud, okrenuo je vozilo, pokupio dvojicu građana na haubu i onda dao gas i zbacio ih...

Premijerova kćerka, kako je nekoliko sati kasnije na Tviteru saopštio njen otac, bila je uplašena i plakala je. Poručio je da građanima nikada neće zaboraviti njene suze i strah.

I sjutradan je policija krenula u lov na građane. Od tada traje evidentiranje, fotografisanje, snimanje, pozivanje na informativne razgovore, podnošenje prijava... U Danilovgradu je čak privođena i maloljetna srednjoškolka.

''U situaciji kada se protiv znatnog broja građana vode postupci koji su u direktnoj vezi sa slobodom izražavanja, od suda se očekuje posebna pažnja kako se ne bi u budućnosti obesmislilo pravo na slobodu okupljanja, a postupanje policije prepoznalo kao zastrašivanje'' upozorio je u izjavi za Pobjedu, polovinom aprila, aktivista za ljudska prava Aleksandar Saša Zeković, koji je bio i dugogodišnji predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Pobjeda je uputila pitanja ministru unutrašnjih poslova Sergeju Sekuloviću i v.d. direktora Uprave policije Zoranu Brđaninu po čijem nalogu se fotografišu i snimaju patriotske auto-kolone i prave baze podataka o građanima, po kom osnovu se građani pozivaju na informativne razgovore, te koji je cilj pravljenja baze

podataka i prikupljanja informacija o građanima, odnosno po kom zakonskom osnovu se to radi.

Zamjena teza

Nakon incidenta na Bogetićima predstavnici vlasti odmah su izašli sa tezom kako su građani napali službeni automobil i štićenu ličnost.

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović tada je saopštio da takvo „ponašanje prevazilazi vandalsko i nasilničko“, te da ga posebno brine „jer je usmjereno protiv štićene ličnosti, pa je kao takvo izuzetno opasno po društvo u cjelini, sa mogućim nesagledivim posljedicama“.

Kako ova perfidna zamjena teza nije uspjela, jer je postupak vozača službenog vozila koji je uletio među građane i umalo pregazio neke od njih, dokumentovan i snimcima i naišao na osudu velikog dijela javnosti, Sekulović je o Bogetićima zaćutao. Na snimcima je bilo očigledno da građani nijesu mogli znati da je u vozilu štićena ličnost, jer su stakla zatamnjena, te da ih je iziritralo jedino to što je vozilo sa službenim tablicama pokušalo da probije blokadu, a njima je zabranjen prolaz ka Podgorici.

Ministarstvo unutrašnjih poslova nije udostojilo javnost zvaničnim saopštenjem o rezultatima unutrašnje kontrole o ovom slučaju, već su nalaz dostavili prijateljskim novinama, a utvrđeno je da su vozač službenog vozila i jedan policajac prekršili protokole za takve situacije.

Zaključeno je da je policijski službenik S. G. napravo profesionalni propust prilikom obezbjeđenja blokade, jer je dozvolio Vladinom automobilu da nastavi put ka mjestu gdje su bili okupljeni građani.

Utvrđeno je i da je vozač J. D. počinio težu povredu službene dužnosti - nepreduzimanje ili nedovoljno preduzimanje mjera za bezbjednost lica, imovine i povjerenih stvari.

Portal Analitika