Abiznis

U Crnoj Gori slaba upotreba solarne energije

Izvor

Kako prenosi MINA Buseness, direktor CCEE, Dragan Karadaglić je kazao agenciji Mina-business da su građani upoznati sa mogućnostima korišćenja sunčeve energije, ali da je vrlo malo instalisanih solarnih sistema, posebno u domaćinstvima.

Za instaliranje solarnog sistema, kako je rekao, koji uključuje kolektore na krovu, cjevovod, bojler, izmjenjivač toplote, ekspanziju, automatiku, potrebno je izdvojiti od 600 do hiljadu EUR po metru kvadratnom kolektora u zavisnosti od proizvođača i vrste kolektora.

»Vakuumski kolektor je efikasniji od 15 do 30 odsto od pločastog, ali mu je i cijena po metru kvadratnom veća. Što su veći sistemi to je cijena manja i obrnuto«, objasnio je Karadaglić i dodao da se solarna energija najčešće koristi u sektoru turizma i da nema značajnih pomaka u povećanju upotrebe tokom prošle godine u odnosu na prethodne.

On je podsjetio da crnogorsko Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Programom životne sredine pri Ujedinjenim nacijama (UNEP) i italijanskim Ministarstvom životne sredine, kopna i mora (IMELS) implementira projekat Montesol, čiji je cilj uspostavljanje atraktivnog i održivog finansijskog mehanizma za obezbjeđivanje kredita za domaćinstva za ugradnju solarnih kolektora.

Za potrebe Montesol projekta, kako je rekao, predviđeno je milion USD i to za implementaciju i subvencionisanje kamatne stope kod komercijalnih banaka.

Karadaglić je naveo da bi projekat ugradnje kolektora, kojeg su podržale banke davanjem beskamatnog kredita, bio dobra prilika da se smanje troškovi električne energije za grijanje tople sanitarne vode, ali u praksi je pokazano vrlo malo interesovanje domaćinstava.

Na starim objektima preduzeća, kako je kazao, skoro da i nema instaliranja kolektora, ali da se tokom izgradnje novih objekata ugrađuju solarni kolektori, posebno u sektoru turizma gdje je velika potrošnja tople sanitarne vode.

Prema njegovim riječima, Crna Gora sa 1,5 hiljade do dvije hiljade sunčanih dana, pogodna je za korišćenje solarne energije. Na obali mora uslovi su odlični od ranog proljeća do kraja jeseni, kao i u planinama, gdje je zimi čist vazduh i ima puno snijega.

Solarna energija spada u obnovljive i čiste izvore energije.

»Sunce je neiscrpan izvor energije i kapacitet sunčeve energije koji dolazi na Zemlju je 14 hiljada puta veći od cjelokupne energije koju troši čovječanstvo danas«, naveo je Karadglić i dodao da se korišćenjem solarne energije znatno smanjuje emisija gasova staklene bašte koji utiču na globalno zagrijavanje.

On je kazao da se rezerve nafte i njenih derivata, kao i lož ulja, koji se koriste za grijanje prostorija i za zagrijavanje tople sanitarne vode, procjenjuju na period do 200 godina i zato treba tražiti alternativu, a to su obnovljivi izvori energije.

»Najveća prednost solarne energije je ušteda u mjesečnim računima električne energije. Međutim, solarna energija u toku cijele godine ne može potpuno pokriti potrebe za toplom sanitarnom vodom i grijanjem bazena, ali u oko 70 odsto slučajeva može, a u najtoplijim ljetnjim mjesecima skoro 100 odsto«, rekao je Karadaglić.

Vlada je u septembru prošle godine donijela uredbu o tarifnom sistemu za utvrđivanje podsticajne cijene električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije.

»Na svim nivoima društva se govori o obnovljivim izvorima energije i za očekivati je u budućnosti povećanje broja sistema sa solarnom energijom, a nadamo se i ostalim vidovima energije iz obnovljivih izvora«, poručio je Karadaglić.

Portal Analitika