„Trenutno nema ni trunke dima, sve je mirno. Naše vozilo je 24 sata pripravno, obilazi i nadgleda teritoriju ako se desi da se negdje iz ovog korijenja pojavi neki dim ili plamen“, kazao je on.
Ističe da je na gašenju požara u Mrkojevićima bilo angažovano 15 vatrogasnih vozila koja su sposobna za gašenje požara vozila i 68 vatrogasaca.
„Dojavu smo dobili od jednog građanina oko 14.15. Odmah smo krenuli na teren i pozvali smo sve priprave smjene. Pozvali smo kolege iz Ulcinnja koji su pomogli sa dva vozila. Takođe, pozvali smo i privatne prevoznike, firma Kalamperović nam je poslala dvije cistijerne, komunalno preduzeće, Vodovod, i ostali privatnici koji su se samoinicijativno odazivali. Bilo je preko 20 autocistijerni“, kazao je on.
Kazao je da su dai sve od sebe ali nijesu mogli da obuzdaju požar koji je išao i do 20-30 metara.
„Nakon toga pozvali smo u pomoć Vojsku Crne Gore koja nam je pritekla u pomoć sa dva vatrogasna vozila. Pomoć iz vazduha toga dana nijesmo mogli da dobijemo iz objektivnih razloga jer su avion i helikopteri bili angažovani na pozicijama od Pljevalja do Podgorice“, rekao je on.
Sjutradan su im, kaže, izašli u susret i poslali helikopter.
Kazao je da je po dolasku teren prioritet bio da se opkoli požar i da se zaštite poslovni objekti, kuće i okućnice.
Vidaković podsjeća da je predsjednik opštine Bar Dušan Raičević donio naredbu o zabrani paljenja vatre.
„Napravili smo i plan preventivnih mjera koja smo proslijedili mjesnim zajednicama da upute građane da očiste svoje maslinjake i da ne pale vatru. To smo uradili i prije požarne sezone“, rekao je Vidaković.
Zahvalio je Upravi policije koja je regulisala saobraćaj i pomagala u preusmjeravanju cistijerni sa vodom.
„Posebna zahvalnost i Hitnoj medicinskoj pomoći koja je jednom vatrogascu kada mu je bilo loše ukazala prvu pomoć. Takođe, na teren su donosili hranu i vodu“, ističe on.
Predsjednik mjesne zajednice Bar Senad Arabelović rekao je da je tužno gledati prizor nakon požara na Mrkojevićima.
Naglasio je da je pričinjena velika materijalna šteta ali da na sreću nije bilo ljudskih žrtava i uništenih poslovnih i pomoćnih objekata.
„Napravljen je preliminarni popis štete, i stradalo je 700-800 korijena masline. Zamolio bih sve institucije da nam pomognu, jer je ovo jedna velika nepogoda koja je zadesila ne samo maslinare nego i voćare. Nadamo da će se pronaći sredstva da se pomogne i nadoknadi dio štete“, kazao je on.
On se nada da su nadležni krenuli u proceduru procjene štete i ispitivanja nastanka požara.
Zahvalio je svima koji su pomogli, pogotovo svim vatrogasnim jedinicama sa teritorije Opštine Bar ali i primorskih opština. Posebnu zahvalnost, kaže, duguje građanima koji su pritekli u pomoć bez ikakvog poziva.
Autocijesterne su, kaže, cijelo vrijeme snabdijevale angažovane jedinice - pripadnike MUP-a, i Vojsku Crne Gore.
Ističe da je sa vatrogascima i mještanima na terenu bio i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.