U Baru otvoren Centar za njegu u zajednici namijenjen starijim građanima i neformalnim njegovateljim

Crveni krst Crne Gore danas je u Baru otvorio Centar za njegu u zajednici namijenjen starijim građanima i neformalnim njegovateljima. Na otvaranju su govorile Jelena Dubak, generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore, Anka Vukićević, državna sekretarka za javno zdravlje i sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Bara Zorica Crnčević.

U Baru otvoren Centar za njegu u zajednici namijenjen starijim građanima i neformalnim njegovateljim Foto: Foto: Crveni krst Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

„Centar za njegu u zajednici predstavlja inovativan i jedinstven pristup pružanja podrške starijima i njihovim neformalnim njegovateljima koji se zasniva na integrisanim uslugama socijalne i zdravstvene zaštite. Istovremeno centar je spona između korisnika i institucija odgovornih za ostvarivanje prava iz navedenih oblasti zaštite. Cilj usluga koje Centar pruža je da se omogući da stariji što duže borave u svom prirodnom okruženju uz očuvan kvalitet života i dostojanstvo", izjavila je generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore Jelena Dubak.

Stariji su, dodaje Dubak, po svojoj prirodi jedna od najranjivijih grupa u društvu, naročito nakon pojave pandemije izazvane virusom kovid-19.

"Neki od najvećih problema sa kojima se suočavaju su usamljenost, loše zdravstveno stanje i siromaštvo. Centar za njegu u zajednici ima za cilj da odgovori upravo na ovakve potrebe starijih sugrađana. Sredstva za rad centara za njegu u zajednici za naredne dvije godine obezbijedili smo uz podršku Evropske unije i Austrijske agencije za razvoj, u okviru EU regionalnog projekta „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“ koji sprovodimo u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i Austrijskim Crvenim krstom“, istakla je Jelena Dubak.

Projekta koji će unaprijediti kvalitet života pripadnicima treće dobi. 

"Ministarstvo zdravlja izražava zahvalnost Crvenom krstu na pokretanju ovako značajnog projekta. Projekta koji će unaprijediti kvalitet života kako oboljelih od Alchajmerove bolesti, osobama treće životne dobi tako i članovima njihovih porodica. Broj zainteresovanih za ovaj servis podrške ukazuje na značaj i potrebu za Centrima za njegu u zajednici. Kroz multisektorsku saradnju Centri za njegu u zajednici u kojima će biti angažovani socijalni radnici, medicinske sestre, gerontodomaćice, omogućiće da korisnici ostanu u svojim domovima, sebi poznatom okruženju ali i da dio dana provode u Centru. Svakako Ministarstvo zdravlja će i u budućnosti rado biti učesnik, partner ovakvih projekata", navela je državna sekretarka za javno zdravlje Anka Vukićević.

Zainteresovani građani pomoć mogu zatražiti od Centra. 

„Izuzetno sam srećna što smo danas pokrenuli jedan novi format usluga za starija lica. Neke od usluga koje će se pružati u okviru Centra za njegu u zajednici su preventivne posjete socijalnog radnika i medicinske sestre za starije u ruralnim područjima, inovativni program usporavanja demencije, savjetovanje u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, podrška neformalnim njegovateljima te pomoć u kući. Zainteresovani građani će usluge moći da zatraže putem telefona, e-maila ili dolaskom u prostorije centra. Centar je otvoren radnim danima od 7 do 15 sati“, saopštila je Zorica Crnčević, sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Bar.

Inovativni program usporavanja demencije koji se sprovodi u centru odnosi se na pružanje podrške starijim osobama kod kojih postoje kognitivne poteškoće i demencija. Program se sastoji od aplikacije na tablet uređaju čijim korišćenjem se usporava dalje kognitivno propadanje. Aplikacija se sastoji od niza zadataka kao što su: odgovaranje na postavljena pitanja, puzzle, popunjavanje slika djelovima koji nedostaju, ponavljanje stihova pjesme i sl. Aplikacija se po prvi put koristi u Crnoj Gori i uopšte na Balkanu a našem govornom području će je prilagoditi agencija Digitaal life GmbH iz Austrije.

Portal Analitika