Ove godine prosječna ukupna potrošnja tokom boravka u Baru je iznosila 800 eura i niža je 9,5 posto u odnosu na 2019. godinu.
Rezultate istraživanja je juče prezentovala Aleksandra Popović, ekonomskianalitičar firme E3 Consulting, nakon panel diskusije „Razvoj turizma u ruralnim područjima“ u organizaciji TO Bar.
Istraživanje je rađeno na uzorku od 215 turista koji su popunjavali strukturirani upitnik, a dodata su pitanja koja se tiču pandemije i motivacije (razloga) dolaska u turističku destinaciju. Upitnik je bio pripremljen na četiri jezika- crnogorskom, ruskom, engleskom i poljskom.
Podaci su se prikupljali na dva načina- na turističkim info biroima i posredstvom anketara koji su posjećivali kolektivne smještaje, sa akcentom na hotelske. Metodologija istraživanja je bila prilagođena uslovima pandemije koronavirusa.
Od anketiranih, 56,7 posto je boravilo u privatnom smještaju, 33,8 posto u hotelskom smještaju, dok je 6,7 posto ispitanika boravilo u sopstvenom smještaju.
Tokom ove godine najveći broj turista je u Bar dolazio sa tržišta Bosne i Hercegovine- 27,9 posto, potom iz Srbije 16,3 odsto, Rusije, Ukrajine i Bjelorusije sa 14,4 posto. Rezultati ankete pokazuju da je najveći broj gostiju koji su ove godine posjetili Bar došao sopstvenim vozilima. Trećina ispitanika je doputovala avionom.
Domaćih turista je anketirano 5,6 posto, dok se iz ostalih evropskih država izdvaja tržište Njemačke sa 8,8 odsto.
Kad je u pitanju starosna dob turista, najveći broj turista koji dolaze u Bar je u starosnim grupama od 26 do 35 godina i od 36 do 45 godina, koje zajedno čine nešto više od 60 posto. Do 25 godina je 13 posto turista, što je duplo više nego prethodne godine, dok je smanjen broj gostiju koji imaju više od 56 godina, što se pripisuje uticaju pandemije.
Više od 60 posto turista je visokoobrazovano, dok je samo jedan odsto gostiju sa svršenom osnovnom školom.
Najbrojniji su turisti koji imaju primanja od 500 do 1000 eura mjesečno po domaćinstvu (30,7 odsto), a slijede turisti sa primanjima od 1000 do 1500 eura (20 posto).
Bar kao turističku destinaciju najčešće biraju porodice- 45 posto, pa gosti koji dolaze sa partnerom – 34,3 odsto, dok se povećao broj turista koji putuju sami.
Više od dvije trećine anketiranih, 67, 3 posto, je i prije izbijanja pandemije koronavirusa planiralo da svoj odmor provede u Baru. Najveći broj onih koji nijesu planirali odmor u Baru su kao razlog dolaska naveli najkonkurentniju cjenovnu politiku, povoljnu epidemiološku situaciju i blizinu destinacije.
Primarni motiv za dolazak turista u Bar je pasivni odmor i opuštanje- 66 posto, uživanje u jelu i piću 22,8 odsto, nova iskustva i doživljaji 20,9 odsto. Ove godine je motiv zabave bio mnog manje zastupljen u anketi u odnosu na 2019. godinu.
Internet i dalje predstavlja dominantan izvor informacija za turiste. Ranije iskustvo je bilo podloga za dolazak oko 35 odsto gostiju, dok su preporuke rodbine i prijatelja bile ključne za 24, 7 odsto turista.
Plivanje i kupanje su glavne aktivnosti turista tokom boravka u Baru u avgustu i septembru, slijede odlazak u restorane, posjećivanje znamenitosti, kupovina i posjećivanje lokalnih manifestacija.
Turisti su, generalno, veoma zadovoljni ponudom Bara- ukupna ocjena zadovoljstva boravkom u Baru u 2020. godini je 1,74 (na skali od 1 do 5 gdje je 1 odlično, a 5 veoma loše). Nešto manje zadovoljni su bili turisti u Dobrim Vodama, gdje je ocjena zadovoljstva pala za 0,7 u odnosu na 2019. godinu.
Turisti su naročito bili zadovoljni ljubaznošću osoblja, ljepotom prirode, gostoljubivošću lokalnog stanovništva, kvalitetom hrane… S druge strane, turisti su iskazali mnogo manje zadovoljstvo kad je u pitanju čistoća plaže, organizacija saobraćaja i opremljenost puteva.
Na pitanje da li će turisti preporučiti Bar kao destinaciju za odmor svojim prijateljima i poznanicima 72,9 odsto anketiranih kaže da hoće, ili da vjerovatno hoće -24,2 odsto. Na pitanje da li će ponovo posjetiti Bar 73,3 posto odgovorilo je potvrdno.