Svijet

U 2010. ubijena 42 novinara

Izvor

Prošle godine su ubijena 72 novinara, a od tog broja 29 njih u masakru na Filipinima, u napadu na konvoj, podsjetio je AP.

- Bilans je i dalje neprihvatljivo visok i odražava rašireno nasilje kojem su novinari izloženi sirom svijeta - kazao je izvršni direktor njujorške organizacije Džoel Sajmon.

Iako su ubistva najčešći uzrok smrti medijskih poslenika, ove godine veći udio u žrtvama imaju novinari koji su stradali u samoubilačkim napadima ili u razmjeni vatre između sukobljenih grupa u državama poput Pakistana, Avganistana, Somalije ili Tajlanda. Samo u Pakistanu u napadima bombaša samoubica ubijena su šestorica novinara, dok je 20 njih ranjeno.

Novinari su tokom 2010. godine ubijani u ukupno 20 zemalja. Poslije Pakistana, zemlja sa najviše smrtnih slučajeva je Irak, gdje su ubijena četiri novinara, a slijede Honduras i Meksiko, gdje su registrovana po tri ubistva medijskih radnika.

U izvještaju je navedeno i da je čak oko 90 odsto ubistava novinara nerasvijetljeno, kao i da se istražuje smrt još 28 medijskih radnika kako bi se utvrdilo da li su one nastupile tokom obavljanja radnog zadatka. Od tog broja čak sedam slučajeva smrti novinara se ispituje u Meksiku, gdje je ove godine zabilježen porast nasilja. U Meksiku se i trojica novinara, od ukupno petorice u cijelom svijetu, vode kao nestali.

Oko 90 odsto ubijenih novinara su, pri tom, bili lokalni izvještači. Ubijeno je ukupno pet stranih izvještača, od toga dvojica njih tokom sukoba antivladinih demonstranata i vojske na Tajlandu.

 

Portal Analitika