Abiznis

RVCP predstavio preliminarne rezultate ispitivanja privremene ustave na Morači

Tvrde da je brana spasila Bolje sestre

Stav Uprave za vode da eksploatacija šljunka u Morači ne utiče na izdašnost izvorišta Zoran Lakušić ocjenjuje radom za građevinsku mafiju i ličnim nezadovoljstvom jer nijesu bili dio projekta

Tvrde da je brana spasila Bolje sestre Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Privremeno i djelimično pregrađivanje korita Morače koje je Regionalni vodovod Crnogorsko primorje (RVCP) sproveo između 4. i 15. septembra se pokazalo uspješnim, rečeno je juče na predstavljanju preliminarnih rezultata ovog eksperimenta.

Priliv

"Prema podacima nivoa Morače, imamo ravnu liniju između 14. i 27. septembra kada 20 dana nije bilo kiše. Da li bi bila ravna linija sa nivoima koji se uvijek mjere u istom trenutku, da na kraju intenzivnog crpljenja od 4,5 sata nije bilo dodatnog priliva. Vjerovatno ne bi, sigurno bi padao nivo", ocijenio je prof. dr Zoran Stevanović, vođa projekta na istraživanju uticaja eksploatacije šljunka na izdašnost izvorišta Bolje sestre.

Njegov stav je da bi privremena brana trebalo do daljnjeg da se zadrži, kako bi se nastavilo praćenje efekata, te da se zabrani bilo kakvo remećenje prirodnog režima na Morači i da se uvedu zone sanitarne zaštite u skladu sa njihovim projektom. Stevanović je kazao da su tokom ovog eksperimenta imali probleme sa lokalnim stanovništvom ,,koje ima svoje razloge zbog kojih osporava korišćenje individualnih parcela“, iako se vodilo računa da se radi na državnim parcelama. Kazao je da ne postoji drugo objašnjenje, nego da je brana dovela do povećanja vodostaja Morače, imajući u vidu da u ovom periodu nije bilo kiše.

Da su neophodne nove zone zaštite, ocijenio je ekološki aktivista i novinar Vuk Vujisić, koji tvrdi da su se, uprkos uništavanju mjernih stanica i pritisaka na institucije, stekli uslovi zaštite dijela u Grbavcima i Mahali.

"Tako bi RVCP konačno mogao da vrati kontrolu nad tim parcelama na kojima ne bi smjelo biti proizvodnje betona i asfalta, jer se sve to može povezati sa gubicima na vodoizvorištu. Na ovim lokacijama se odlagao i opasni otpad, što je uz eksploataciju šljunka dovelo u pitanje održivost RVCP. Nadamo se da će uspjeti da postave nove sanitarne zone zaštite i da će konačno biti zaštićene kako treba, a ne da građevinski lobi određuje šta se na njima dešava", kazao je Vujisić.

Zabrana

Profesor na Građevinskom fakultetu Milan Radulović je ukazao da su istraživanja iz 2007. godine pokazala da je potrebno zaustaviti eksploataciju šljunka u Morači, te da je od tada nivo Morače opao za šest metara, presušili su bunari, a izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre pao je sa 2,3 hiljade litara u sekundi na 300.

"Sada imamo situaciju da kada želimo da proširimo postojeće zone, revizorski tim Uprave za vode to odbija, jer smatra da Grbavce i kompletno korito Morače treba isključiti iz uže zone sanitarne zaštite. Ovdje nije samo opasnost od eksploatacije, već i odlaganja otpada i upotrebe pesticida i mineralnog đubriva, što u ovim zonama treba spriječiti", stav je Radulovića.

Predsjednik borda RVCP Zoran Lakušić je kazao da su rezultati postavljanja brane brzo bili vidljivi i da je resorno ministarstvo u to uložilo 50.000 eura. Osvrćući se na to da im krajem decembra ističe vodna dozvola, za koju zahtjev moraju podnijeti za mjesec, te na izvještaj Uprave za vode da eksploatacija šljunka u Morači nema nikakve veze sa Boljim sestrama, Lakušić je kazao da je komisija koja je donijela takav stav u konfliktu interesa te da ga nijesu naučno argumentovali.

"Dobar dio članova te komisije radi za građevinsku mafiju koja je radila u koritu Morače", kazao je Lakušić dodajući da je neprihvatljiv stav Uprave za vodu da svi radovi koje sprovode godinama radi zaštite vodosnabdijevanja moraju vratiti na početak.

Ocijenio je da su pojedine kolege nezadovoljne, jer su očekivale da budu dio projekta. Naglasio je da su stručni konsultatni izabrani na javnom tenderu dodajući da je riječ o opstrukciji RVCP, koja nema nikakve veze sa naučnim stavovima. Kazao je da im je za produženje vodne dozvole neophodno uspostavljanje sanitarne zone zaštite oko Boljih sestara, što, kako tvrdi, opstruiraju iz Uprave za vode, jer odbijaju da prihvate glavni projekat o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite za Bolje sestre. Ukoliko do 27. decembra ne obnove dozvolu, kako je kazao Lakušić, RVCP biće prinuđen da zaustavi distribuciju vode Primorju.

Portal Analitika