Politika

Turk: Neki političari takođe pribjegavaju retorici koja izaziva podjele

Zabrinut zbog govora mržnje i narativa koji izazivaju podjele, istakao je Turk

Turk: Neki političari takođe pribjegavaju retorici koja izaziva podjele Foto: UN
Portal AnalitikaIzvor

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava, Volker Turk, boravio je u prvoj posjeti Crnoj Gori od obnove nezavisnosti.

"Impresioniran sam napretkom koji je ova zemlja postigla od obnove nezavisnosti. Crna Gora danas ima solidno zakonodavstvo za zaštitu ljudskih prava, dopunjeno raznim strategijama za obezbjeđivanje njegove primjene, što je uvijek izazov. Nacionalna institucija za ljudska prava u zemlji, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, uživa široko poštovanje među građanima i vlastima", naveo je on. 

Otvoreni i inkluzivni dijalog je, poručuje Turk, ključan svuda u svijetu, posebno u zemlji poput Crne Gore, koju odlikuje bogata etnička, vjerska i jezička raznolikost.

"Stoga sam zabrinut zbog govora mržnje i narativa koji izazivaju podjele – na televiziji, na internetu, na sportskim događajima, pa čak i u školama. Neki političari takođe pribjegavaju retorici koja izaziva podjele, a ponekad i otvorenom govoru mržnje, radi ostvarivanja percipirane političke koristi. I, kao što vidimo i drugdje, govor mržnje je često usmjeren protiv žena i marginalizovanih grupa, uključujući Rome, Egipćane, LGBTIQ+ zajednicu i osobe sa invaliditetom. Želio bih posebno da pomenem žene na javnim ili političkim funkcijama koje su često nesrazmjerno pogođene nasilnim mizoginim diskursom", kazao je Turk.

Političari i javne ličnosti, poručuje Turk, imaju posebnu odgovornost i posebnu ulogu u tom pogledu.

"Njihove akcije moraju biti u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava, vođene duhom jedinstva i jednakosti za sve. Važno je da Crna Gora pojača odgovornost za govor mržnje. Takođe podstičem Vladu da ubrza napore za integraciju ljudskih prava u reformu obrazovanja. Moja kancelarija je spremna da pruži podršku Crnoj Gori u ovoj oblasti.

Crna Gora ima snažno i aktivno civilno društvo koje, ne samo da pruža podršku i usluge onima kojima je to najpotrebnije, već i igra važnu ulogu u zaštiti i promociji univerzalnih ljudskih prava", naveo je Turk. 

Stoga je, kako je kazao, od ključne važnosti garantovati im slobodan, otvoren i bezbjedan prostor da nastave da obavljaju svoj važan rad

"Vidjeli smo pozitivne mjere za jačanje pravnog i strateškog okvira u oblasti slobode medija i zaštite novinara. Istovremeno, moja kancelarija i dalje prati slučajeve napada na novinare, kako onlajn tako i oflajn. Prošlogodišnji nalog Vrhovnog državnog tužioca da se intenziviraju istrage o nasilju nad novinarima bio je veoma važan korak. U posljednje vrijeme, kao pozitivan pomak, izrečene su osuđujuće presude u četiri takva slučaja. Međutim, puna odgovornost još uvek nije postignuta u nekim starijim slučajevima, uključujući ubistvo novinara Duška Jovanovića prije više od 20 godina", naveo je Turk. 

Crna Gora je, podjseća on, 2020. godine legalizovala istopolna partnerstva.

"U cilju dodatnog unapređenja tog pozitivnog koraka, ohrabrio sam vlasti da podnesu Skupštini nacrt zakona o pravnom priznavanju pola na osnovu samoopredeljenja i da ukinu trenutnu praksu sterilizacije", naveo je Turk. 

Radi zaštite djece, a posebno djevojčica, od suštinskog je, ističe, značaja usvojiti zakone koji zabranjuju brakove prije navršenih 18 godina.

"Na današnjim sastancima sa predstavnicima vlasti, naglasio sam važnost postizanja većeg napretka u oblasti tranzicione pravde. Nakon godina stagnacije, Crna Gora je usvojila novu Strategiju za istraživanje ratnih zločina, iznova otvorila stare slučajeve ratnih zločina i usvojila zakon koji je već otvorio put za nadoknadu štete žrtvama i njihovim porodicama. Sve su to pozitivni koraci, koji će takođe pomoći u suprotstavljanju revizionističkim tendencijama.

Nadam se da će moja posjeta dodatno ojačati saradnju između moje kancelarije i Crne Gore na unapređenju ljudskih prava kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou", zaključio je Turk. 

Portal Analitika