Vožnja preko Anda, planinske ceste na kojoj, zbog snijega, kamioni znaju biti zarobljeni i po nekoliko sedmica, jedini je način prevoza robe od Čilea do Argentine.
Izgradnja tunela bila bi spas za ekonomije dvaju zemalja, koje godišnje gube milione dolara zbog skupog prevoza i velikog gubljenja vremena.
"Optimalno rješenje do kojeg smo došli je sistem koji funkcioniše pomoću vozova. Konceptualno, to je kao da trajekt prelazi preko planine, umjesto preko okeana, i efikasno prevozi sve vrste roba", kaže šef ovog projekta Nikolas Pose.
Zvaničnici Argentine i Čilea još nisu odobrili ovaj projekat. Sve je i dalje u fazi pregovora.
"Mislim da su trenutni odnosi Argentine i Čilea na najboljem mogućem nivou. Pred nama je još mnogo posla po pitanju fizičke integracije. Čile i Argentina imaju drugu najdužu granicu na svijetu, tako da radimo na rješavanju ovog problema, jer svaki dio ove duge granice ima određene probleme", izjavio je ministar vanjskih poslova Čilea Alfredo Moreno.
Za izgradnju ovog tunela dugog oko 200 kilometara biće potrebno 10 godina i oko 3,5 milijardi dolara. Investitori smatraju da će beneficije ovog projekta biti višestruke, a vladama uštedjeti milione dolara.
Izgradnja će se vršiti u tri faze, postepeno povećavajući kapacitete prevoza robe, koji trenutno iznose svega oko pet miliona tona godišnje.
foto:aljazeera.net