одводни археолошки локалитети у црногорском мору свакодневно су на удару крадљиваца и нелегалних трговаца умјетнинама. То показују и фотографије са лица мјеста, а које је прије око годину дана представио директор регионалног Ронилачког центра за подводно деминирање и обуку ронилаца Веселин Мијајловић.
Говорећи о заштити подводних археолошких локалитета и едукацији професионалних ронилаца, Мијајловић је истакао да Црна Гора, колико год била успјешна у истраживању, није успјешна у заштити археолошких добара. На фотографијама, које је показао, могли су се видјети алати, крампе, ашови, лопате и конопци, разбацани по дну мора, а служе за похару и девастацију археолошких локалитета од непроцјењиве вриједности.
- Видимо доста поломљених амфора, извађених предмета. Црна Гора остаје без тога за сва времена. У ризику је да изгуби нешто што је од великог значаја за познавање историје – рекао је Мијајловић.
Да његова запажања нијесу исхитрена потврдило се и кроз излагање помоћнице директорице Центра за конзервацију и археологију Марије Јабучанин, која је истакла да су недостатак стручног кадра, слаба техничка опремљеност, непостојање наџорних и инспекцијских органа, проблеми који су дуги низ деценија одлагали почетак систематског истраживања.
- Такву ситуацију су користили многи, појединици и ронилачки клубови који су водили туристе на ронилачке туре, чак и на законом заштићене локалитете. Са њих су односили фрагменте као сувенире са љетовања – казала је Јабучанин.
Већина подводних археолошких налазишта, према њеним ријечима, данас је потпуно збрисана изградњом инфраструктуре.
- При том, док подводни локалитети нестају један за другим, прогресијом се повећава број приватних збирки тзв. љубитеља старина. На мети колекционара су углавном амфоре, некад симбол подморја, данас његове девастације и нелегалне трговине. Отежава чињеница да Црна Гора још нема, као што имају неке приобалне државе, посебан закон који би се тицао искључиво подморја, иако његова заштита представља национални интерес. Центра за подводна археолошка истраживања још нема, као ни правилника о роњењу – казала је Јабучанин.