TV / Film

Trka za Oskar: Niko iz bivše Jugoslavije, veliki broj očekivanih kandidata, istorijski uspjeh za Pakistan i Kambodžu

Američka akademija prošle je večeri obznanila skraćenu listu kandidata za Oskar u kategoriji najbolji međunarodni film.

Trka za Oskar: Niko iz bivše Jugoslavije, veliki broj očekivanih kandidata, istorijski uspjeh za Pakistan i Kambodžu Foto: EFA
Portal AnalitikaIzvor

Mnogo je toga očekivano, no iz konkurencije je već otpao ovogodišnji pobjednik Berlinala, a istorijski uspjeh doživjela je pakistanska, te kambodžanska kinematografija. Nijedan od kandidata država bivše Jugoslavije nije se našao na listi od 15 filmova koji su u trci za nominacije.

Krajem januara slijede i nominacije - pet filmova tada će ostati u trci za Oskar, čija će dodjela biti održana u martu.

Mnogo je onih koje smo i očekivali na skraćenoj listi

Očekivano, u užoj konkurenciji su se našli novi film Alehandra Injaritua “Bardo” (Meksiko), “Saint Omer” rediteljke Alis Diop (Francuska), njemački kandidat “All Quiet on the Western Front” (Edvard Berger), austrijski “Corsage” (Mari Krojcer), belgijski “Close” (Lukas Dont), argentinski “Argentina, 1985” (Sangjago Mitre), te južnokorejski “Decision to Leave” (Park Čan-vuk).

Kada je riječ o evropskim filmovima, na skraćenoj listi su i kandidat Danske “Holy Spider” (Ali Abasi), Švedske “Cairo Conspiracy” (Tarik Saleh), Poljske “EO” (Jerži Skolimovski) i Irske “The Quiet Girl” (Kolm Bajrid).

Jedini kandidat iz Afrike koji se našao na skraćenoj listi od 15 kandidata je marokanski film “The Blue Caftan” rediteljke Merjem Tuzani.

Istorijski uspjeh Pakistana i Kambodže

Preostala tri filma su iz Azije, odakle je i aktuelni vlasnik Oskara za najbolji međunarodni film (“Drive My Car”, Rjusuke Hamaguči, Japan).

Riječ je o kandidatima Indije, Pakistana i Kambodže.

Indijski filmovi do sada su dva puta bili nominovani, a njihov ovogodišnji kandidat je “Chhello Show”. U pitanju je coming-of-age drama, čiji je reditelj Pan Nalin, a koji je premijerno prikazan na junskom Trajbeka festivalu u Njujorku.

Pakistan je iz 11. pokušaja uspio prvi put da se nađe u užoj konkurenciji, i to zahvaljujući debitantskom filmu tamošnjeg reditelja Samija Sadika “Joyland”. Riječ je o prvom pakistanskom ostvarenju koje je prikazano na Kanskom festivalu, ne u glavnoj selekciji, a u fokusu je dijelom porodična, dijelom neostvarena ljubavna priča iz patrijarhalnog Lahora.

Prvi put u istoriji, na skraćenoj listi kandidata našao se i neki film iz Kambodže. Riječ je o drami Dejvija Čoua “Return to Seoul”, rađenoj u francusko-njemačko-belgijskoj produkciji, koja govori o 25-godišnjakinji koja je kao beba usvojena u Francuskoj, a koji odlazi u Južnu Koreju kako bi pronašla biološku porodicu.

Nije prošao osvajač Zlatnog medvjeda

Već po navici, pobjednik jednog velikog evropskog festivala ‘morao’ je već da otpadne. Prošle godine tako je bilo sa kanskim pobjednikom, filmom Žulije Dukorno “Titan”, a ovog puta na užoj listi nema osvajača Zlatnog medvjeda.

U pitanju je španski kandidat “Alkaras”, katalonske rediteljke Karle Simon.

Nakon nekoliko godina, nema nikoga ni iz naše regije

Za razliku od prethodnih godina, nijedan film iz bivše Jugoslavije ovog puta nije u užoj selekciji.

Podsjetimo, naš kandidat bio je “Elegija lovora” (Dušan Kasalica), Hrvatsku je predstavljao pobjednik Sarajevo film festivala “Sigurno mjesto” (Juraj Lerotić), Bosnu i Hercegovinu “Balada” (Aida Begić), Srbiju “Mrak” (Dušan Milić), Kosovo “Potraga za Venerom” (Norika Sefa), Sjevernu Makedoniju “Najsrećniji čovjek za svijetu” (Teona Strugar Mitevska), a Sloveniju “Orchestra” (Matevž Luzar).

Podsjetimo, prošle godine je na skraćenoj listi od 15 kandidata bio kosovski film “Košnica” (Bljerta Bašoli), a pretprošle je među pet nominovanih bio bosansko-hercegovački kandidat “Quo Vadis, Aida?” Jasmile Žbanić. Za Oskar je 2019. godine bio nominovan sjevernomakedonski dokumentarac “Zemlja meda” (Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov).

Portal Analitika