Svijet

Trgovina nesrećom

Izvor

 „Ne, Vlada ništa ne čini kako bi nam pomogla.“ - kaže jedna od žrtava poplava. Sličnog mišljenja ovih su dana mnogi Pakistanci. Ovakvo raspoloženje među stanovništvom maksimalno pokušavaju da iskoriste mnogi ekstremisti, po sistemu: „Vlada ne radi ništa, ali smo zato mi tu.“

 „Ne mogu tačno da vam kažem da li su to talibani, ali razne vjerske grupacije su u prvim redovima pri pružanju pomoći. Da, oni su uvijek prvi kad treba da se pomogne.“ - kaže radnica jedne humanitarne organizacije, koja želi da ostane anonimna.

 pakistan2Islamisti se predstavljaju kao pravi spasioci: Islamisti zahtjevaju od pakistanske Vlade da ne primi obećanu pomoć od SAD-a u iznosu od 55 miliona dolara i tvrde da su u stanju da pomognu zemlji sa 20 miliona dolara.

 Mnoge terorističke grupe, kao što je zloglasna Laškar-e-Toiba, odgovorna za seriju atentata u Mumbaju, pokušavaju sada da se istaknu kao glavni spasioci. Njujork Tajms piše da ove grupe pružaju pomoć istovremeno upućujući poruku: „Ne vjerujte Vladi i njenim zapadnim saveznicima.“

Anonimna humanitarka dodaje: „Ljudi jako pate, izgladnjeli su i izgubili su svoje kuće. U takvoj situaciji njihovim osjećajima je veoma lako manipulisati. Često je teško razlikovati da li ove grupe pomažu samo da bi ostvarile svoje političke ciljeve ili se zaista radi o iskrenoj pomoći. A možda je riječ i o jednom i drugom.“

 A predsjednik putuje po Evropi: U trenutku kada je Pakistan suočen sa katastrofom, predsjednik Asif Al Zardari posećuje Francusku i Englesku što je naišlo na oštre kritike u javnosti. Za radikalne islamiste koji su na terenu, to je samo još jedan poen kadu su u pitanju simpatije stanovništva.

 Specijalni izaslanik UN-a Žan Moris Ripert skreće, pažnju da zemlja i dalje jako pati i da je hitna pomoć neophodna, bez obzira na aktivnosti raznih verskih grupa:

 „Istina je da oni svaki trenutak koriste kako bi popravili svoj imidž. Ali to ne smije da ima uticaja na ostale zemlje. Mi moramo dalje da radimo na pružanju pomoći kako bi ovaj narod znao da se brinemo za ljude u Pakistanu.“

 Trka u pružanju pomoći žrtvama poplava u Pakistanu ovih dana tako  sve više poprima i karakter trke protiv ekstremističkih grupa.

 

Radio Dojče vele

Portal Analitika