Zdravlje

Benefiti za organizam

Treba li jesti svježi sir svaki dan i šta se dešava s vašim tijelom kad to činite

Svježi sir sadrži protein, vitamine i minerale, a nutricionisti ističu da njegova svakodnevna konzumacija može doprinijeti zdravlju kostiju, očuvanju mišićne mase, mršavljenju, kao i zdravlju crijeva.

Treba li jesti svježi sir svaki dan i šta se dešava s vašim tijelom kad to činite Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanja pokazuju da se na globalnom nivou predviđa da će potrošnja svježeg sira imati složenu godišnju stopu rasta od gotovo 6 odsto do 2030. godine.

Međutim, da li svježi sir zadržava svoju nutritivnu težinu? I da li ga treba jesti svakodnevno?

Jedna od najomiljenijih nutritivnih karakteristika svježeg sira je njegov sadržaj proteina. S obzirom na to da porcija od 1 šolje sadrži gotovo 24 grama proteina, postoji razlog zašto je postao poznat. Studije pokazuju da proteini ne samo da mogu pomoći u očuvanju čiste mišićne mase, već mogu pomoći i u gubitku težine i održavanju tjelesne težine.

Takođe, proteini se duže probavljaju. Dakle, ako uživate u svježem siru na salati, vjerovatno ćete se osjećati sitije nakon što ga pojedete.

Podržava zdravlje kostiju

Svježi sir pruža važne hranjive materije poput kalcijuma i fosfora, koji igraju ključnu ulogu u zdravlju kostiju. Oni čine svježi sir odličnom hranom za mišiće, zdravlje kostiju i osjećaj sitosti, što pomaže kod gladi između obroka.

Osim što je najzastupljeniji mineral u tijelu, kalcijum je takođe neophodan za izgradnju strukture kostiju i zuba. Fosfor je tu s njim, pružajući podršku zdravim kostima i zubima, ali takođe igra ulogu u proizvodnji energije i hemijskim procesima u tijelu.

Meta-analiza koja je istraživala zdravstvene prednosti sira, uključujući svježi sir, uočila je smanjeni rizik od prijeloma kod osoba koje su redovno uključivale sir u svoju prehranu.

Može podržati ravnotežu šećera u krvi

Proteinska hrana se duže vari od jednostavnih ugljenih hidrata, tako da čak i ako uživate u svježem siru kao samostalnoj užini, svom tijelu pružate ozbiljne koristi za šećer u krvi. Rezultati jedne studije to potvrđuju, napominjući da proteini ne samo da usporavaju brzinu pražnjenja želuca, već i aktiviraju inkretine, hormone koji se oslobađaju nakon jela, a utiču na insulin i pomažu u regulaciji nivoa šećera u krvi.

Iako se još uvijek ne zna može li konzumiranje svježeg sira posebno pomoći u smanjenju rizika od razvoja dijabetesa tipa 2, svakako ne može škoditi dodati svjesnu porciju ove namirnice bogate proteinima u uravnoteženu prehranu.

Može poboljšati zdravlje crijeva

Kada pomislite na mliječne proizvode i zdravlje crijeva, vjerovatno vam prvo padaju na pamet jogurt ili kefir. Ali svježi sir takođe može donijeti ozbiljne koristi za zdravlje crijeva. Istraživanja pokazuju da su probiotici iz porodice Lactobacillus , koji se nalaze u mliječnim proizvodima, posebno važni za crijevni mikrobiom. Ove zdrave crijevne bakterije pomažu u održavanju crijevne barijere i podržavaju naš imunološki odgovor.

Portal Analitika