Region/Svijet

Analiza CNN

Trampova samosabotaža uoči dolaska vakcine

Dok se doze vakcine protiv koronavirusa pripremaju za isporuku zajednicama širom Sjedinjenih Američkih Država, predsjednik Donald Tramp ima priliku da označi istorijsku prekretnicu za nauku – i pokaže privid liderstva u suzbijanju širenja Covid-19 dok broj slučajeva inficiranih među Amerikancima prelazi 16 miliona.

Trampova samosabotaža uoči dolaska vakcine Foto: AP/WBUR
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
CNN AnalizaIzvor

Umjesto toga, u činu samosabotaže, on odvlači pažnju Amerikanaca od tog velikog postignuća za njegovu administraciju širenjem dodatnih dezinformacija o izborima, postavljajući pitanje hoće li otpustiti državnog pravobranioca Vilijama Bara, dijelom i zato što nije otkrio saveznu istragu o poslovima Hantera Bajdena, sina novoizabranog predsjednika Džoa Bajdena, prije izbora.

Sasjekavši Bara na Twitteru u subotu, umjesto da se usredsredio na spašavanje američkih života, Tramp je podsjetio naciju na jedan od truizama o načinu na koji je smatrao svoje saveznike i u poslu i u politici: svi su potrošni ako ne slijede njegov diktat. Bez obzira na to koliko lojalni saradnici bili – i bez obzira na to koliko su puta stavili vlastitu reputaciju na kocku kako bi izvršavali Trampove naloge – predsjednik nije pokazao nikakvu suzdržanost da ih skrajne čim je postao uvjeren da više nijesu korisni kao jedno od njegovih političkih oruđa.

Tretirao je Ministarstvo pravde kao flotu svojih ličnih advokata, pokušavajući da ih pritisne da istraže njegove političke neprijatelje i pokazujući uznemirujući nedostatak poštovanja prema istorijskoj nezavisnosti ministarstva u odnosu na politiku.

Tretirao je Ministarstvo pravde kao flotu svojih ličnih advokata, pokušavajući da ih pritisne da istraže njegove političke neprijatelje i pokazujući uznemirujući nedostatak poštovanja prema istorijskoj nezavisnosti ministarstva u odnosu na politiku.

Bar, dugogodišnji Trampov lojalni saradnik, koji je u Trampovo ime preduzeo mnoge upitne korake, već je razbjesnio predsjednika izjavivši nedavno Associated Pressu da nije vidio nijedan dokaz koji bi potkrijepio Trampove lažne tvrdnje o raširenoj izbornoj prevari koja bi promijenila rezultate izbora.

Njihov narušeni odnos dodatno se pogoršao nakon što je Tramp saznao da se Bar držao dugogodišnjeg presedana Ministarstva pravde da ne bi trebalo da preduzima otvorene radnje koje bi mogle da utiču na izbore te stoga nije sprovodio istragu nad Bajdenovim sinom prije 3. novembra.

Njih dvojica su imali sastanak pun prepirki početkom mjeseca, izvijestio je CNN-ov tim Bijele kuće. U subotu ujutro Tramp je javno iznio svoje pritužbe, retvitujući poruku koja sugeriše da bi Bar trebalo da bude otpušten do kraja dana. 

„Zašto Bil Bar nije otkrio javnosti istinu, prije izbora, o Hanteru Bajdenu“, objavio je Tramp u subotu na Twitteru. „Veliki nedostatak za republikance na biralištima!“

Uprkos konačnom Trampovom pravnom porazu u petak veče, kada je Vrhovni sud odbio saslušavanje u slučaju koji je bio dio predsjednikove šeme za poništavanje izbornih rezultata, on je na Twitteru sugerisao da će se nastaviti njegovi nedemokratski napori: „TEK SMO POČELI DA SE BORIMO!!!“, tvitnuo je.

Izvor upoznat s dinamikom u odnosima Trampa i Bara rekao je da su nedavne interakcije pokazale da Bara Tramp neće zastrašiti.

„Ovo je prava priča. Ništa od ovoga nije važno – to je bijes svrgnutog kralja. Nebitno za tok pravde i za Trampov izborni gubitak", izvor upućen u dešavanja rekao je CNN-u u subotu nakon što je Tramp tvitovao o svom nezadovoljstvu Barovim postupcima.

Postizborna dešavanja stavila novosti o vakcini u drugi plan

Trampova žeđ za pažnjom i pohvalom zamaglila je čak i ove prve dane uvođenja vakcina, a doze vakcina Pfizer i BioNTech predviđene su za isporuku dobavljačima već u nedjelju nakon što je američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila hitnu upotrebu vakcina u petak kasno uveče.

Tramp nezadovoljno gleda kako druge države, poput Ujedinjenog Kraljevstva, prvo odobravaju vakcinu Pfizer – čini se da je najviše zabrinut kako bi osigurao da dobije odgovarajuće zasluge za svoje napore da ubrza njihov razvoj kroz ubrzano djelovanje svoje administracije: „Vakcine su moja zasluga, jer sam podstakao ljude snažnije nego što su ikada prije bili podstaknuti“, rekao je novinarima prošlog mjeseca.

Njegova frustracija zbog brzine procesa provjere vakcina vidjela se i prije nego što je FDA u petak objavila odobrenje za hitnu upotrebu. CNN je izvijestio da je šef kancelarije Bijele kuće Mark Medous pokušao da interveniše u ime predsjednika, pritiskajući povjerenika FDA dr Stivena Hana da donese odluku do kraja dana, upozoravajući da će biti otpušten ako to ne učini.

Han je u subotu naglasio da politički pritisak nije uticao na proces: „Nauka i podaci vodili su odluku FDA“, rekao je Han tokom konferencije za novinare. Rekao je da su izjave u štampi da se suočio s prijetnjom da će dobiti otkaz ako agencija ne izda odobrenje do određenog datuma netačne.

No, medicinski stručnjaci upozorili su da bi čak i pojava kampanje pritiska mogla dovesti do toga da Amerikanci budu oprezniji po pitanju uzimanja vakcina, jer su mnogi već zabrinuti zbog ubrzanog postupka.

„Dr Marks i ja smo bili vrlo jasni od početka da ćemo zadržati integritet naučnog procesa. Pustićemo naše naučnike da rade svoj posao i pregledati te proći kroz pravičnost tog pregleda – što je, dakle, zlatni standard“, rekao je Han, pojavljujući se s dr Piterom Marksom, direktorom FDA Centra za procjenu i istraživanje bioloških lijekova. „Ali mi takođe prepoznajemo hitnost situacije, pa smo više puta rekli da ćemo raditi što je brže moguće kako bismo donijeli odluku i to smo i učinili“.

Preduzimajući sljedeći korak nakon djelovanja FDA, ključni savjetodavni odbor američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti – Savjetodavni odbor za imunizacijske prakse – glasao je za preporuku vakcina u subotu popodne. Prije nego što se doze vakcine zaista mogu ubrizgati Amerikancima, CDC mora da prihvati preporuku savjetodavnog odbora i objavi je.

Pritisak na Kongres

Kako se dan isporuke približava, pravi se pritisak na Kongres da odobri više novca državnim i lokalnim vladama koje će nadgledati postupak nabavke vakcine tamo gdje je potrebna kada je dobiju dobavljači.

Na primjer, neke savezne države će morati da pomognu u dijeljenju pošiljki Pfizera i dobiju doze vakcina koje se moraju čuvati na izuzetno niskim temperaturama, do najudaljenijih dijelova njihovih država pružaocima usluga koji nemaju opremu za održavanje izuzetno niskih temperatura tokom dužeg perioda.

Paljenje vatre pod Kongresom kako bi se pomoglo državama da bi bile u stanju da pomognu u tom procesu distribucije i započnju razvijanje kampanja za borbu protiv skepticizma prema vakcinama bilo bi jedno područje u kojem bi Trampova kampanja pritiska bila korisna u pravičnijoj i ekspeditivnoj distribuciji vakcine.

Ali predsjednik nije preduzeo nijedan konkretan korak da odvede kongresne lidere za pregovarački sto. Obje strane su priznale da je paket hitne pomoći prijeko potreban kako bi se produžile naknade za nezaposlene za milione nezaposlenih radnika i preduzeća koja se bore na ekonomskom razaranju kao rezultat zatvaranja zbog pandemije.

Uprkos najboljim naporima dvoglasne grupe senatora da se kreira okvir za paket vrijedan 908 milijardi dolara, pregovori su zastali zbog neslaganja dviju strana oko zaštite od Covid-19 na kojima insistiraju republikanci i dodatne pomoći državnim i lokalnim vlade, koja je ključni prioritet demokrata.

Iako se Tramp hvalio svojim umijećem kao pregovarač, uglavnom je bio odsutan jer se fokusirao na besplodne pravne bitke u rušenju predsjedničkih izbora.

Iako se Tramp hvalio svojim umijećem kao pregovarač, uglavnom je bio odsutan jer se fokusirao na besplodne pravne bitke u rušenju predsjedničkih izbora.

Katlin Sebelius, bivša sekretarka za zdravstvo i socijalne usluge u Obaminoj administraciji, rekla je za CNN u subotu veče da je finansiranje država kojima je potrebno da regrutuju i mobilizuju radnu snagu na terenu za davanje vakcina milionima Amerikanaca „jedan od velikih nedostajućih dijelova ovog napora“. 

„Isporuka koja se dogovara iz sjedišta Pfizera u Kalamazuu (Mičigen) do država širom zemlje – i do hladnjača u tim državama – dio je zagonetke federalne vlade“, rekla je ona u emisiji „The Situation Room“. Osim toga, „Trampova administracija je rekla: 'Na neki način ste sami. Morate to odatle donijeti do nečijih ruku“, dodala je.

Sebelius je napomenula da je federalna vlada potrošila oko 10 milijardi dolara kroz operaciju Warp Speed kako bi pomogla u razvoju sigurne i efikasne vakcine. Ali „do sada su potrošili 240 miliona dolara, ukupno, na napore država i lokalnih vlasti za pojačano testiranje i stvaranje ove javne radne snage“.

„Države kažu da će im biti potrebno nekoliko milijardi dolara. Dakle, dio kongresnog paketa koji je tako prijeko potreban je dobijanje tih sredstava“, rekla je. „Čak će biti teško i sa ovom ograničenom ranom isporukpom. Kako se približavamo masovnom vakcinisanju, ovo postaje sve izazovnije“.

Portal Analitika