Naime, ugovor o "specijalnom statusu" već imaju pojedina ostrva u Tihom okeanu, a on predviđa slobodnu trgovinu sa Sjedinjenim Američkim Državama, vojnu zaštitu i pružanje socijalnih usluga za stanovnike ovih teritorija.
Amerika bi, u zamjenu za ove benefite, dobila pravo na slobodno kretanje svojih građana i vojske po ovom ostrvu, te druge privilegije.
Ovim planom, Tramp želi "pridobiti" Grenland u američku sferu uticaja, što je njegov plan još iz prvog mandata.
Međutim, svoju agresivnu retoriku prema najvećem ostrvu na svijetu je značajno pojačao u drugom mandatu, te je čak govorio o mogućoj vojnoj invaziji na Grenland.
Kako bi potpisali ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o "specijalnom statusu", Grenland bi se vjerovatno morao odvojiti od Danske, koja je formalni vlasnik ove teritorije.
Ipak, iako građani Grenlanda, prema anketama, žele nezavisnost od Danske, većina stanovnika ne želi postati dio Sjedinjenih Američkih Država, te odbija Trampove agresivne poruke o budućnosti ostrva.
Trenutno, ove ugovore Sjedinjene Amerčke Države imaju s Palauom, Mikronezijom i Maršalskim ostrvima. Radi se o tri nezavisne države koje uživaju zaštitu američke vojske i druge privilegije, u zamjenu za, suštinski, američku autonomiju na njihovoj teritoriji.