Svijet

Ankete pokazuju da Bajden vodi na nacionalnom nivou

Tramp mijenja predizbornu strategiju dok raste broj zaraženih

Šanse da Donald Tramp bude ponovo izabran na položaj predsjednika i dalje se smanjuju dok broj oboljelih od koronavirusa u Americi nastavlja da ubrzano raste.

Tramp mijenja predizbornu strategiju dok raste broj zaraženih Foto: AP/WBUR
Glas AmerikeIzvor

U Sjedinjenim Državama je u petak, četvrti dan zaredom, registrovano više od hiljadu preminulih od Kovida 19, dok je broj zaraženih premašio 4 miliona. Broj novozaraženih u prosjeku sada raste za više od 2.600 na sat širom zemlje, što je najbrži tempo rasta u svijetu.

Istovremeno, ankete pokazuju da vjerovatni kandidat Demokratske stranke Džo Bajden vodi na nacionalnom nivou, u nekim istraživanjima i za 15 odsto, kao i da ima prednost u nekim državama ključnim za pobjedu na izborima i među ključnim demografskim grupama, kao što su stariji Amerikanci, žene i birači koji se deklarišu kao nezavisni.

Prema najnovijem istraživanju organizacije Rasmusen riports, čiji rezultati anketa su često povoljniji za Trampa, Bajden vodi u Pensilvaniji i Ohaju. Anketa kablovske mreže Foks njuz pokazuje da demokratski kandidat ima prednost u Mičigenu, a istraživanje Kvinipijaka da vodi i na Floridi.

Tramp je na izborima 2016. godine pobijedio u tim državama, u pojedinima sa veoma malom prednošću, da bi na kraju porazio demokratsku kandidatkinju Hilari Klinton.

Politički analitičar Instituta Brukings Vilijam Galston je u analizi nedavnih anketa ocijenio da je sve veće nezadovoljstvo javnosti Trampovim odgovorom na pandemiju koronavirusa glavni razlog za pad podrške aktuelnom predsjedniku u anketama.

“Kako izbori 2020. sve više budu referendum o predsjedniku Trampu kao lideru u kriznoj situaciji, to će i izhod za njega biti gori", napisao je Galston u članku na vebsajtu Instituta Brukings.

Međutim, upozorio je da bi politička situacija mogla da se promijeni prije izbora u novembru, i da bi podrška Trampu mogla da poraste ako se suzbiju žarišta koronavirusa u zemlji ili Bajden napravi neku veliku grešku.

Politička realnost

Tramp odbacuje nepovoljna istraživanja i naglašava da je zaostajao u anketama i uoči izbora 2016. godine, ali istovremeno mijenja predizbornu strategiju kao i odgovor Bijele kuće na pandemiju.

U četvrtak je iznenada otkazao planove za održavanje republikanske konvencije narednog mjeseca u Džeksonvilu, na Floridi, državi u kojoj je prošle nedjelje registrovano više od 74.000 novozaraženih. Tramp je rekao da još nije odlučeno gdje će održati govor u kojem će zvanično prihvatiti predsjedničku nominaciju, i dodao da će drugi događaji biti zamijenjeni "tele skupovima".

“Moram da zaštitim američki narod. To sam uvijek radio. To ću uvijek raditi", rekao je Tramp na brifingu u Bijeloj kući.

Predsjednik je prethodno održao skup u Tulsi u Oklahomi i proslavu Dana nezavisnosti u Maunt Rašmoru u Južnoj Dakoti, gdje su brojni učesnici bili pozitivni na koronavirus, među njima i djevojka njegovog sina Donalda Trampa mlađeg i članica kampanje Kimberli Gilfojl.

Demokratski nacionalni komitet u junu je promijenio planove za konvenciju narednog mjeseca u Milvokiju u Viskonsinu. Prema novom planu, gotovo sve će biti virtuelno, uključujući i glasanje delegata. Bajden će nominaciju prihvatiti pred malim brojem ljudi, uz poštovanje mjera za socijalno distanciranje.

Fokus na pandemiji

Predsjednik je ove nedjelje takođe priznao da će pandemija " da se pogorša prije nego što bude bolje". Na prvom brifingu o koronavirusu poslije gotovo tri mjeseca, pozvao je građane da nose maske i da drže fizičku distancu da bi se suzbilo širenje virusa.

Tri od četiri Amerikanca, uključujući većinu republikanaca, smatraju da je potrebno nositi maske kada se izađe iz kuće.

Tramp je čak prvi put nosio masku u javnosti, a o tome je i tvitovao uz poruku da je pokrivanje lica tokom pandemije patriotizam.

Prije toga je umanjivao ozbiljnost pandemijje. Govorio je da će jednog dana "nestati" i tražio od država da ublaže restrikcije i otvore biznise uprkos rastu broja zaraženih i pacijenata na intenzivnim njegama u državama kao što su Florida i Teksas.

Predsjednik je čak optužio demokrate da žele da škole ostanu zatvorene iz političkih razloga i prijetio da će ukinuti federalno finansiranje škola ako ne vrate đake u učionice na jesen.

Međutim, ove nedjelje je poručio da će države koje su trenutno žarišta zaraze možda morati da za nekoliko nedjelja odlože otvaranje škola.

Portal Analitika