Svijet

Tramp je izgubio, ali trampizam živi i ne ide nikuda

Konzervativni i kontroverzni Donald Tramp je izgubio i novi predsjednik SAD-a biće liberal Džo Bajden. Ipak, svijet se ne treba zavaravati s mislima da je “trampizam” poražen. Naprotiv, on je jači nego ikada.

Tramp je izgubio, ali trampizam živi i ne ide nikuda Foto: Klix
KlixIzvor

I dok je euforija na ulicama američkih gradova trajala do kasno u noć, mnogi su zaboravili da ponovo pogledaju rezultate ovogodišnjih predsjedničkih izbora. Da, Bajden je osvojio najveći broj glasova u istoriji Amerike, ali je Tramp oborio rekord i drugi je najpopularniji kandidat kada sudimo prema broju glasova.

Činjenice su nepobitne. Više od 70.000.000 Amerikanaca željelo je da Tramp osvoji drugi mandat. I to je 7.000.000 glasova više nego 2016. godine kada je postao predsjednik.

Čak 7.000.000 Amerikanaca koji nisu glasali za Trampa prije četiri godine, to su uradili sada. To je sasvim dovoljno da se napusti iluzija kako su izbori 2016. godine bili “istorijska anomalija”.

47 posto građana Amerike željelo je Trampa, njujorški bogataš osvojio je 24 američke države, uključujući neke od najvažnijih – Floridu i Texas, a na to skreće pažnju i BBC-jev analitičar Nik Brajant.

“On ima nevjerovatnu povezanost sa ogromnim brojem ljudi, a ona graniči sa obožavanjem. Ti ljudi su pratili njegovo predsjedavanje posljednje četiri godine te pozitivno i entuzijastično reagovali na svaku odluku”, tvrdi Brajant.

Takođe, Rojters napominje kako je Tramp ponovo, kao i 2016. godine, pokazao da ankete u Sjedinjenim Američkim Državama za njega uopšte ne važe. Ono što su predviđale, a to je ubjedljiv poraz, se nije desilo. Na poraz se čekalo četiri dana, kroz tijesnu bitku i nervozu oba tabora.

I zato je ovo bila teška sedmica za demokratiju, kako je to sročio Gardian-ov stručnjak za svjetske političke prilike Simon Tisdal.

Tu je i faktor Trampovog ponašanja koje nije viđeno u istoriji najmoćnije države svijeta.

“U svijetu punom diktatora, autokrata, populista i predatora, Zemlja slobodnih (SAD, op.a.) je od sebe napravila cirkus. Od Kine do Rusije, antidemokrate su uživale gledajući kako američki predsjednik pljuje po vlastitom izbornom sistemu”, piše Tisdal.

Smatra kako će Tramp nastaviti praviti probleme delegitimizirajući Bajdena, upravo onako kako je radio u slučaju Baraka Obame i Hiari Klinton.

“On će iskorištavati podjele i odvojenost njegovih fanova od realnosti. On će ostati ‘komandant nereda'”, kaže Gardianov analitičar.

Teorije zavjere, besramne laži, negiranje prava na glasanje, brojne prijetnje neosnovanim tužbama, prezir prema muslimanima i migrantima, pozivanje na nasilje, zloupotreba položaja, saradnja s neprijateljem, nepotizam, korupcija i samoglorifikacija – to je Trampovo nasljedstvo, njegov dar Americi.

I sve nabrojano čak 70 miliona Amerikanaca ili negira ili svjesno podržava.

Gardian piše da su američki saveznici u Evropi, barem oni koji vlast nisu osvojili kroz populizam i strah, željeli što prije vidjeti Trampov kraj. Ali sada ti isti Evropljani mogu strahovati da se sličan scenarij iz 2016. ne dogodi i kod njih.

Jer “trampizam” nije poražen – podilaženje diktatorima kao što je egipatski Abdel Fatah al-Sisi i ljubiteljima tlačenja kao što je Benjamin Netanjahu podiže adrenalin gotovo polovini glasačkog tijela najmoćnije države svijeta.

Pored svega navedenog, vođe pojedinih država u okruženju otvoreno su podržali takvog predsjednika, a ovih dana izrazili žaljenje što nije obnovio mandat ili su ga čak unaprijed proglasili pobjednikom. Govorimo o Aleksandru Vučiću i Janezu Janši, a mađarski Viktor Orban je posebna priča, piše Klix.ba.

Amerika je na putu oporavka, ali sljedeći virus je odmah iza ugla. Drugi ugao je gorak, ali važno je biti svjestan potencijala koji može uticati i na naše živote.

Portal Analitika