Nakon ponovnog brojanja glasova, Bajden je ostvario neto dobit od 132 glasa, od gotovo 460.000 glasova. Ukupno je Bajden dobio 257 glasova, a Tramp 125.
Na nacionalnom nivou Tramp je dobio 232 elektora, a Bajden 306 i 5,8 miliona glasova Amerikanaca više. Za pobjedu je potrebno da osvoji 270 elektorskih glasova saveznih država, pa Tramp mora da promijeni rezultate u najmanje tri velike države, što je do sada nezabilježeno.
Istovremeno, njegovo odbijanje da prizna izborni poraz sprečava predaju vlasti i informacija novoj administraciji i otežava Bajdenov odgovor na pandemiju koronavirusa, nakon preuzimanja predsjedničke dužnosti 20. januara.
Bajden je u srijedu, na virtuelnom sastanku sa zdravstvenim radnicima države Delaver, koji se žale na nedostatak zaštitne opreme i testova na covid-19, upozorio da odgađanje proglašenja pobjednika može dovesti do toga da bi “mogli kasniti više nedjelja ili mjeseci u pripremi cijele inicijative” za distribuciju vakcina na koronavirus.
“Mnogo stvari nam nije dostupno, uključujući ažurirane podatke o ličnoj zaštitnoj opremi i plan distribucije vakcina”, rekao je Bajden.
Tramp i dalje odbija da prizna izborni poraz iako ne daje konkretne dokaze o prevari za koju tvrdi da je velikih razmjera i koja je po njemu preokrenula konačan rezultat izbora.
Savezni apelacioni sud odbacio je juče pokušaj Trampovog štaba da ponovo pokrene tužbu kojom se osporavaju izborni rezultati u Pensilvaniji, presudivši da “tvrdnje nemaju utemeljenje”. Pensilvanija je ove nedjelje potvrdila Bajdena kao pobjednika na izborima čime je dobio njenih 20 elektorskih glasova.
Tramp je u četvrtak rekao da će napustiti Bijelu kuću ako njegovi pravni pokušaji ne daju rezultate, i ako se potvrdi da Bajden ima veliku većinu glasova izbornog kolegijuma.
On je u ponedjeljak otvorio put za prenos vlasti na Bajdena, dajući mu pristup informacijama i sredstvima, ali ipak najavljuje nastavak borbe kojom će, kako tvrdi, dokazati izbornu krađu.