Potpredsjednik Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju za zemljama Jugoistočne Evrope Jelko Kacin optužio je srpsku državnu administraciju da ne poštuje međudržavni sporazum o izručenju koji je potpisala sa Crnom Gorom, ističući da je zatražio zvanično objašnjenje od Vlade Srbije zbog čega Beograd odbija da izruči Veselina Vukotića osuđenog na dvadesetogodišnju robiju za ubistvo u Crnoj Gori.
- U vezi sa slučajem Vukotić, zatražio sam juče objašnjenje od potpredsjednika Vlade Srbije zaduženog za evropske integracije Božidara Đelića, koji mi je kazao da nije upoznat sa tim slučajem. Potpredsjednik Vlade je na moju intervenciju zatražio objašnjenje i odgovor od nadležnih u svojoj Vladi. U svakom slučaju, vidjećemo šta će se desiti, jer i dalje nema nikakvih novosti, kazao je Kacin za Portal Analitika.
Crnogorski ministar pravde Duško Marković potpisao je juče zahtjev za izručenje Veselina Vukotića radi izdržavanja dvadesetogodišnje zatvorske kazne, na koju je osuđen zbog ubistva pomorskog kapetana Boškovića u Prčanju. Viši sud u Novom Sadu je Vukotića, koji je bio saradnik srpske tajne policije, pustio krajem prošle godine da se u ponovljenom suđenju brani sa slobode, što je izazvalo podrozenje zvanične Podgorice.
Politički trikovi: Jelko Kacin, koji je i izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, konstatovao je „da se u slučaju Vukotić izvode nekakvi trikovi sa privođenjem i puštanjem na slobodu optuženih za teška krivična djela kako bi bila ukinuta potjernica Interpola”.
- Da, rekao sam da se u ovom slučaju radi o nepoštovanju međudržavnog sporazuma, što je neprihvatljivo, kazao je Kacin i napomenuo da nije dobro da država kojoj će Evropski parlament danas ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i pozvati preostale države članice Unije koje to nijesu uradile da urade isto, ne poštuje međudržavne ugovore koje potpisuje.
- Srbija mora da poštuje potpisane sporazume i jasno demonstrira da poštuje vladavinu prava, naveo je Kacin, dodajući da će pitanje izručenja Vukotića i ostalih dvije države međusobno morati da riješe.
Pregovarački tim imenuje Vlada: Komentarišući polemike koje se vode u Crnoj Gori o sastavu pregovaračkih timova kao i zahtjev nevladinog sektora da budu dio pregovoračkog tima, Kacin je kazao da pregovarački tim imenuje Vlada i da tu nema nikavog spora.
- Ako govorimo o pregovaračkom timu treba reći da njegov sastav određuje Vlada i oni na kraju krajeva pregovaraju u ime Vlade Crne Gore. Koga će Vlada da imenuje u pregovarački tim – to je striktno u njenoj nadležnosti, rekao je Kacin.
Kacin smatra da ne treba dovoditi u vezu sastav pregovaračkog tima i ispunjavanje uslova iz Mišljenja EK kojim se traži bolja saradnja Vlade sa civilnim sektorom.
- Gospodinu Lukšiću treba pružiti šansu da preuzme obaveze Vlade i odradi posao potvrđivanja i odabiranja pregovarača, kao i cijelog tima. On je tek počeo posao, a stvar određivanja pregovaračkog tima i Glavnog pregovarača ili pregovaračice je pitanje budućnosti i na tome tek treba raditi, objasnio je Kacin.
Izborni zakon uslov za dobijenje datuma pregovora: Slovenački poslanik u Evropskom parlamentu je kritikovao činjenicu da crnogorski parlament još uvijek - tri godine nakon usvajanja Ustava - nije donio izborni zakon koji je usaglašen sa najvišim pravnom aktom, navodeći da je to jedan od ključnih uslova za dobijanje datuma pregpvora.
- Jasna poruka koju šaljem jeste da to treba promijeniti što prije. Kada se to desi Crna Gora će svakako biti bliža određivanju datuma pregovora, zaključio je za Portal Analitikapotpredsjednik Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju za zemljama Jugoistočne Evrope Jelko Kacin.
Nenad ZEČEVIĆ