Svijet

Tragedija u Šamoniju: Devet alpinista smrtno stradali u lavini

Izvor

Nakon poziva za pomoć najprije su pronađena tijela šestorice planinara - po dvojice iz Švajcarske, Nemačke i Španije, a kasnije su pronađena tijela još trojice alpinista iz Britanije. Ozlijeđeni planinari su zadobili lakše povrede i zbrinuti su u bolnici, prenose francuski mediji.

Za četvoro planinara, za koje se mislilo da su nestali, tragalo je nekoliko desetina žandarma i drugih spasilaca iz Francuske i Italije. Međutim, ispostavilo se da su oni živi. Francuska policija je saopštila da su dvoje od njih odustali od uspona, a drugo dvoje izabrali drugu rutu.

- Broj smrtnih slučajeva ostaje devet. Više nema nikog na spisku nestalih - rekao je policijski poručnik Emanuel Vega za agenciju France Press.

Policija je, na osnovu spiska gostiju jednog planinarskog doma iz kog su planinari započeli uspon, vjerovala da su u lavini nestali dvoje Britanaca i dvoje Španaca. Međutim, ispostavilo se da su dvoje Britanaca krenuli iz skloništa, a zatim skrenuli na drugi put i tako izbjegli lavinu, dok su dvoje Španaca „prodali svoja mjesta u planinarskom domu dvojici drugih Španaca koji su, nažalost, poginuli u lavini - rekao je Vega.

Miloš Janković, član planinarskog kluba „Železničar“ iz Niša, kako RTS nezvanično saznaje u ambasadi Srbije u Parizu, smješten je u bolnicu Salanš u Šamoniju, ali nije teže povrijeđen. Ljekarske procjene su da bi uskoro mogao da bude i otpušten iz bolnice.

Ministar unutrašnjih poslova Manuel Vals, koji je tokom dana obišao mjesto nesreće, rekao je taj događaj predstavlja „veliku tugu“, kao i da nije poznato šta je izazvalo nesreću i da je riječ o vrlo iskusnim alpinistima.

Francuska policija pokrenula je opsežnu istragu. Izvještači javljaju da je prethodnih dana u toj oblasti vrijeme bilo toplo i vjetrovito, što je moglo da pokrene lavinu. Iskusni alpinisti kažu da je riječ o veoma nepristupačnom terenu.

- Moguće je da su alpinisti sami pokrenuli lavinu. Moguće je da su stali na ploču koja je potom skliznula i povukla njihov konopac, znate da su ti djelovi vrlo strmi - rekao je zvaničnik Žandarmerije Bertran Fransoa.

Vlasti kažu da je riječ o jednoj od natežih nesreća na Mon Blanu u poslednjih deset godina. Vrh Mon Modi, koji je na nadmorskoj visini od 4.465 metara, važi za jedan od najtežih djelova na alpskoj maršruti ka Mon Blanu.

Foto: RTS

Portal Analitika